Jak inflacja wpływa na nasze portfele – porównanie cen sprzed kilku lat
Inflacja ma wpływ na nasze portfele, ponieważ oznacza to, że ceny produktów i usług stale rosną. Oznacza to również, że te same produkty i usługi kosztują więcej niż kilka lat temu. Wraz z inflacją nasze pieniądze tracą swoją wartość, co oznacza, że musimy wydawać więcej pieniędzy na te same produkty i usługi. Na przykład, jeśli kupiliśmy litr mleka za 3 dolary pięć lat temu, teraz możemy musieć wydać 4 dolary lub więcej na ten sam litr mleka. Inflacja sprawia również, że nasze oszczędności tracą swoją wartość – jeśli odkładaliśmy pieniądze przez ostatnie pięć lat, nadal bardzo możliwe jest, że poziom ich wartości jest taki sam lub nawet niższy niż był w momencie ich zgromadzenia. Aby utrzymać siłę nabywczą naszych oszczędności i uniknąć straty warto inwestować je w bezpieczne aktywa finansowe takie jak obligacje skarbowe lub fundusze indeksowe.
500 złotych dzisiaj i 10 lat temu – ile możemy kupić za tę samą kwotę?
500 złotych dzisiaj to dużo więcej niż 500 złotych 10 lat temu. W ciągu ostatnich 10 lat inflacja w Polsce wyniosła ponad 20%, co oznacza, że te same 500 złotych dzisiaj kupi nam dużo więcej niż 10 lat temu. Dziś możemy kupić produkty i usługi, które byłyby poza naszym zasięgiem finansowym wtedy. Na przykład, 500 złotych dzisiaj może wystarczyć na nowe ubrania lub buty, podczas gdy te same 500 złotych 10 lat temu mogłoby tylko starczyć na jedno lub dwa elementy garderoby. Co więcej, 500 złotych dzisiaj może również wystarczyć na bilet lotniczy do innego miasta lub państwa, podczas gdy te same 500 złotych 10 lat temu mogłoby tylko starczyć na bilet autobusowy do sąsiedniego miasta.
Inflacja a oszczędzanie – jak zabezpieczyć swoje pieniądze przed utratą wartości?
Inflacja to wzrost cen produktów i usług, co oznacza, że pieniądze tracą na wartości. Oznacza to, że jeśli nie zabezpieczysz swoich oszczędności przed inflacją, możesz stracić część swojego kapitału. Jednym ze sposobów zabezpieczenia się przed inflacją jest inwestowanie w aktywa o stałym lub rosnącym dochodzie. Inwestycje te mogą obejmować lokaty bankowe, obligacje skarbowe lub akcje. Lokaty bankowe są bezpieczne i dają stały dochód w postaci odsetek. Obligacje skarbowe są również bezpieczne i oferują stały dochód w postaci odsetek oraz zwrot kapitału po określonym czasie. Akcje są bardziej ryzykowne niż lokaty bankowe i obligacje skarbowe, ale mogą dać większy zwrot z inwestycji w postaci dywidend i/lub wzrostu wartości akcji. Inwestowanie w tego typu aktywa może pomóc Ci chronić Twoje oszczędności przed utratą wartości spowodowaną inflacją.
Innym sposobem na ochronienie swoich oszczędności przed inflacją jest inwestowanie w towary deficytowe takie jak metale szlachetne, nieruchomości lub dzieła sztuki. Metale szlachetne maja tendencję do podwyższenia ceny wraz ze wzrostem inflacji, a nieruchomości i dzieła sztuki mogą być doskonałym źródłem dodatkowego dochodu poprzez ich sprzedaż lub użytkowanie. Ponadto inwestowanie w towary deficytowe może być bardzo opłacalne – metalom szlachetnym brakuje naturalnie powstających źródeł, a nieruchomości i dzieła sztuki mają tendencję do podnoszenia swojej wartości z upływem czasu.
Czym jest inflacja i jakie są jej przyczyny? Wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat
Inflacja to wzrost cen dóbr i usług, który ma miejsce w gospodarce. Oznacza to, że pieniądze tracą swoją wartość, a ludzie muszą zapłacić więcej za te same produkty i usługi niż wcześniej. Inflacja jest mierzona przy użyciu indeksu cen konsumpcyjnych (CPI), który porównuje ceny różnych produktów i usług do ich poziomu sprzed określonego czasu.
Głównymi przyczynami inflacji są nadmierne wydatki rządu, niskie stopy procentowe oraz presja popytowa na rynku. Nadmierne wydatki rządu oznaczają, że państwo emituje więcej pieniędzy niż może sobie pozwolić, co powoduje spadek wartości pieniędzy. Niskie stopy procentowe mogą prowadzić do nadmiernego zadłużenia się ludzi i firm, co może doprowadzić do presji popytowej na rynku. Presja ta powoduje wzrost cen dóbr i usług, co skutkuje inflacją.