Akademik czy stancja

Akademik czy stancja

Wakacje to intensywny czas dla wszystkich przyszłych studentów. Niektórzy wybrali już kierunek studiów, uczelnię i miasto, w którym spędzą najbliższe lata. Pozostaje teraz wybrać im miejsce zamieszkania. Finansowy Siłacz przeanalizuje dziś dwie najpopularniejsze opcje – mieszkanie w akademiku i wynajęcie pokoju zwanego potocznie stancją. Za chwilę poznacie plusy i minusy obu opcji i sami zdecydujecie akademik czy stancja.

Akademik czy stancja – finanse

Wiadomo, że pieniądze to nie wszystko, ale nie da się ukryć, że aspekt finansowy jest decydujący w wielu sytuacjach życiowych. Wiecie już, ile kosztuje akademik i ile kosztuje stancja. W 99% przypadków tańszy będzie akademik.

Akademik – Stancja 1:0

Akademik czy stancja – komfort

Oczywiście nie tylko na aspekt finansowy zwraca się uwagę podczas wybierania miejsca zamieszkania. Jeśli bierzemy pod uwagę szeroko rozumiany komfort to bezkonkurencyjna pozostanie stancja. Nie da się ukryć, że im mniej osób tym człowiek czuje się bardziej komfortowo. Osobny pokój, maksymalnie 5 osób do jednej łazienki, możliwość swobodnego zapraszania gości to aspekty przemawiające za stancją.

Akademik – Stancja 0:1

Akademik czy stancja – odległość do uczelni

Tutaj sprawa jest bardziej złożona. W większości przypadków akademiki znajdują się w pobliżu uczelni, co pozwala oszczędzać czas na dojazd i pieniądze (bilet miesięczny). Oczywiście znajdują się także akademiki na uboczu, a mieszkanie można wynająć blisko uczelni (takie będzie znacznie droższe). Generalnie jednak w większości przypadków odległość do uczelni przemawia za akademikiem.

Akademik – Stancja 1:0

Akademik czy stancja – odległość do centrum/komunikacja

Akademiki nawet jeśli znajdują się poza ścisłym centrum to ze względu na dużą ilość studentów są bardzo dobrze skomunikowane (autobusy, autobusy nocne). W przypadku mieszkań na ościennych dzielnicach (takie są tańsze) bywa różne. Przyznajemy kolejny plus akademikowi.

Akademik – Stancja 1:0

Akademik czy stancja – swoboda/możliwość odwiedzin

Punkt ten jest trochę związany z komfortem. W akademiku każde odwiedziny są monitorowane. Goście są legitymowani i nie mogą zostawać na noc. W przypadku stancji nie ma takich problemów. Zapraszamy kogo chcemy i kiedy chcemy.

Akademik – Stancja 0:1

Akademik czy stancja – towarzystwo

Chyba najbardziej dyskusyjny punkt. Wynajmując mieszkanie wraz ze swoimi znajomymi nie będziemy narzekać na towarzystwo. Jednak to w akademikach kwitnie studenckie życie i odbywają się imprezy, o których mówi się później przez cały rok. Dlatego mały plusik dla akademika

Akademik – Stancja 1:0

Akademik czy stancja – edukacja

Na studia przyjeżdża się przede wszystkim po to, aby się uczyć (przynajmniej tak być powinno). Biorąc pod uwagę komfort, mniejszą liczbę osób, a także ciszę i mniejszą liczbę pokus przyznajemy plus dla stancji.

Akademik – Stancja 0:1

Akademik czy stancja – miejsce parkingowe

Nawet jeśli student nie posiada samochodu, to pewnie raz na jakiś czas odwiedzają go rodzice, czy znajomi. Jeśli chodzi o miejsca parkingowe to na miasteczkach akademickich jest ich deficyt. W przypadku mieszkań przynajmniej w teorii powinno być lepiej.

Akademik – Stancja 0:1

Akademik czy stancja – werdykt

Jak widzicie mamy tutaj remis 4:4. Trudno jednoznacznie stwierdzić, która opcja jest lepsza. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Tym bardziej, że plus plusowi nie jest równy. Jeśli dla kogoś silnym bodźcem będą finanse to tak naprawdę inne sprawy przestaną mieć znaczenie.

Jeżeli przy wyborze miejsca zamieszkania najważniejszym argumentem nie są finanse, to taki student znajdzie sobie mieszkanie w centrum, blisko uczelni i będzie zachwycony.

Waszym zdaniem co lepiej wybrać? Lepiej mieszkać w akademiku i móc poznawać nowych ludzi, czy lepiej cieszyć się domowym zaciszem? Podzielcie się z Nami swoim zdaniem.

Polecamy również artykuły: