Edukacja

Blockchain

blockchain

Blockchain to rozproszona baza danych, która zyskuje coraz to większą popularność. Nie wiesz czym jest i do czego służy? Dobrze trafiłeś. Postaram się wyjaśnić czym jest ten cały blockchain.

Teoria

Blockchain, po polsku zwany łańcuchem bloków to nic innego, jak rozproszona baza danych bez centralnego nadzorcy, który przechowuje dane. Służy do księgowania transakcji i płatności. Całość jest szyfrowana algorytmami kryptograficznymi. A bardziej po polsku: zaszyfrowana, ogólnodostępna i nie posiadająca centralnego ośrodka baza zawierająca rejestr transakcji.

Blockchain został wymyślony przez osobę bądź grupę osób nazywającą siebie jako Satoshi Nakamoto w 2008 roku na potrzeby publicznych transakcji księgowych dla kryptowaluty bitcoin.

Każda transakcja jest podpisywana cyfrowo za pomocą narzędzia określanego jako ESDSA(eliptyczne krzywe kryptograficzne). Pomimo tego, że transakcje są jawne i publiczne, a dostęp do nich może uzyskać każdy, to użytkownicy są anonimowy.

Całość jest podzielona na bloki, które zawierają określoną z góry liczbę transakcji. Z kolei ilość transakcji jest uzależniona od implementacji. Każdy kolejny blok zawiera zaszyfrowaną kryptograficznie informację o poprzednim bloku.

Czy blockchain jest bezpieczny?

Tak, dzięki tym cechom, które wyżej przeczytaliście jest bezpieczny. Kryptografia zapewnia bezpieczeństwo przeciwko cyberatakom. Dzięki temu, że nie posiada scentralizowanego nadzorcy jest odporna na awarie systemów. Fakt nieposiadania nadzorcy obniża koszty działania w porównaniu z tradycyjnymi systemami. To zaś zaczyna interesować banki, ponieważ nie tylko może obniżyć koszty rozliczeń, ale również przyspieszyć działanie systemów.

Zastosowania

Termin blockchain dla większości ludzi wszedł w życie wraz z rozwojem i wzrostem popularności kryptowalut. To właśnie kryptowaluty opierają swoje funkcjonowanie o blockchain. Wśród nich najbardziej znany: bitcoin. Historię bitcoin-a oraz zawirowania jego kursu słyszał prawie każdy. Waluta ta jest przez wiele instytucji akceptowalna i sklepy pozwalają na płatność właśnie bitcoin-ami. Jest to ponadnarodowa i niezależna waluta, która być może jest protoplastą nowej formy pieniądza.

Niestety technologią blockchain, a w szególności bitcoin-em interesują się również osoby, które piorą brudne pieniądze. Korzystają one z faktu, że pomimo, iż transakcje są jawne to jednak są anonimowe, co sprawia, że nie można ustalić, kto jest posiadaczem portfela o danym adresie.

Fakt, że na bitcoin-ach można zarobić sprawia, że kolejne kraje zastanawiają się jak mogą wyciągnąć z tego jakieś profity. Dlatego też pojawiają się próby zdelegalizowania transakcji bitcoin-ami oraz opodatkowania zysków czerpanych na handlu wirtualną walutą.

Czy waszym zdaniem nowoczesne technologie mają szansę zagościć w naszym życiu? Podzielcie się z nami swoją opinią na temat technologii blockhain.

Zachęcamy do lektury innych tekstów dostępnych na blogu.

PS. są to jedne z najciekawszych naszych tekstów 😊

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...