Gospodarka

Budowa domu czy kupno od dewelopera?

BUDOWA DOMU CZY KUPNO OD DEWELOPERA

Posiadanie domu to marzenie wielu osób. Jednak do spełnienia tego marzenia potrzeba dużej ilości pieniędzy. O tym, ile kosztuje budowa domu postaramy się napisać niebawem. Dziś zastanowimy się nad tym co jest korzystniejsze. Budowa domu czy kupno od dewelopera. Postaramy się przedstawić wady i zalety każdego z rozwiązań, a także zastanowić się dla kogo korzystniejsze będzie konkretna opcja. Nie będziemy trzymać Was już dłużej w niepewności i zapraszamy do lektury.

Wprowadzenie

Rynek budowlany w Polsce obecnie przeżywa prawdziwy rozkwit. Powstaje wiele domów jednorodzinnych, bloków mieszkalnych, centrów handlowych i wielkich biurowców. Taka sytuacja poza oczywistymi korzyściami gospodarczymi ma także swoje gorsze oblicze. To gorsze oblicze objawia się dla osób chcących wybudować lub kupić dom. Duża liczba zleceń powoduje, że ceny materiałów budowlanych i usług zdecydowanie rosną. Wzrost cen stanowi poważne ryzyko dla osób planujących budowę domu. Jak wiadomo budowa domu to długotrwały proces. Może się okazać, że zakładając konkretny budżet nie uda się go wypełnić. Dlatego kupno domu od dewelopera to rozwiązanie bezpieczne, ale czy ma swoje wady? Z pewnością tak. Czy budowa domu ich nie posiada? Także je posiada. Dlatego podjęcie decyzji o kupnie bądź budowie domu musi być poprzedzone dokładaną analizą swoich potrzeb i możliwości.

Zalety budowy domu

Budowa domu metodą gospodarczą to znaczy samodzielne poszukiwanie działki, projektanta oraz wykonawców poszczególnych elementów to rozwiązanie wymagające sporego nakładu pracy, ale nakład ten zwraca się finansowo. Domy budowane metodą gospodarczą potrafią być tańsze nawet o 30% od tych kupowanych od dewelopera. Czy cena to jedyna zaleta budowy domu? Zdecydowanie nie. Ważne jest także to, że można samodzielnie wybrać lokalizację, sąsiedztwo itd. Poza tym budowa domu od podstaw daje szansę zaprojektowania domu skrojonego pod własne potrzeby, jeśli chodzi o powierzchnię, układ pomieszczeń itd. Czy zalety te będą większe i ważniejsze od wad?

Wady budowy domu

Wydaje się, że budowa domu to wymarzona opcja. Z jednej strony tak, ale z drugiej nie na darmo powstało powiedzenie, że pierwszy dom budujesz dla wroga, drugi dla przyjaciela, a dopiero trzeci dla siebie. Budowa domu to niekończąca się walka. Najpierw poszukiwanie działki i targowanie ceny. Późniejsze załatwianie niezbędnych zezwoleń, poszukiwanie projektanta i wykonawców. Następnie nerwowe obserwowanie, czy ceny materiałów nie wzrosną zbyt mocno, a także obserwowanie poczynań budowlańców i wytykanie ich błędów. Dodatkowo proces ten od momentu podjęcia decyzji o kupnie działki do wprowadzenia się do domu może trwać nawet kilka lat. Wymarzony scenariusz? Pewnie dla wielu osób koszmar senny. Dlatego osoby ceniące sobie spokój i stabilizację prawdopodobnie nie podejmą się tego wyzwania.

Zalety kupna domu od dewelopera

Poznaliście już wady i zalety budowy domu od podstaw. Jak wyglądają zalety w przypadku kupna domu od dewelopera. Niewątpliwie dużym plusem jest czas. Od podjęcia decyzji o zakupie domu do wprowadzenia się może minąć kilka miesięcy, a nie kilka lat. To naprawdę olbrzymia różnica. Szczególnie istotna dla ludzi, którzy zdobywają środki na dom w wieku powyżej 40 roku życia. Dodatkowo dom od dewelopera to rozwiązanie bardzo wygodne niewymagające wiedzy na temat budownictwa. Nie trzeba wybierać ekip, materiałów itd. – wystarczy wybrać coś co się podoba. Nie trzeba także załatwiać spraw urzędowych, pozwoleń – czyli poza czasem oszczędza się także nerwy.

Wady kupna domu od dewelopera

Wszystkie zalety kupna domu od dewelopera może przykryć jedna, ale bardzo istotna wada. Chodzi tutaj o cenę. Jak wiadomo wygoda kosztuje. W skrajnych przypadkach nawet 30% wartości inwestycji. Poza tym kupując dom od dewelopera nie ma pewności jakich materiałów użył, czy korzystał z produktów wysokiej jakości, czy dom nie ma wad ukrytych itd. Niestety w przypadku budowy od podstaw możemy także zostać oszukani przez ekipę… Wiadomo, że deweloperzy kierują się zyskiem. Czasem zamiast odczekać pewien czas pomiędzy określonymi etapami budowy – tak jak wymaga tego sztuka budowlana, skracają ten czas, żeby móc szybciej sprzedać inwestycję.

Budowa domu czy kupno od dewelopera? Podsumowanie

Sami widzicie, że jak to w życiu bywa oba rozwiązania posiadają szereg wad i szereg zalet. Kupno domu od dewelopera to niewątpliwie oszczędność czasu i wygoda. Ceną za te aspekty są wyższe koszty. Pytanie jednak co w danej chwili chcecie oszczędzać – czas czy pieniądze? Co ciekawe dochodzi tu także aspekt świętego spokoju, który bywa bezcenny. Z drugiej strony budowa domu jest tańsza, można zaprojektować dom swoich marzeń i co ważne w wymarzonej lokalizacji. Jednak przeprowadzenie całej inwestycji bywa bardzo czasochłonne, wymaga wielu wyrzeczeń i nerwów. Co jest lepsze? Budowa domu czy kupno od dewelopera? Wszystko zależy od potrzeb, czasu i pieniędzy. Jak widać na rynku oba rozwiązania są bardzo popularne.

Co sądzicie na ten temat? Chcielibyście budować dom, czy może wolicie wybrać łatwiejszą drogę i kupić gotowy? Zapraszamy do dyskusji.

Jak zaoszczędzić na wymarzony dom?

Jednym z rozwiązań jest sukcesywne gromadzenie oszczędności. O tym jak oszczędzać pieniądze i na czym polega metoda 1 zł dowiesz się, czytając naszego bloga.

Poza tym warto zastanowić się nad tym czy:

umowa b2b czy umowa o pracę.

W skrajnym przypadku zawsze można spróbować negocjować podwyżkę.

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...