Gospodarka

Co to jest BLIK?

BLIK

BLIK to polski system płatności mobilnych, który umożliwia użytkownikom aplikacji mobilnych dokonywanie płatności. Możliwości są ciągle poszerzane. Obecnie można płacić w sklepach stacjonarnych, internetowych, wypłacać gotówkę z bankomatów czy wykonywać przelewy międzybankowe. Na dzień dzisiejszy usługa jest dostępna w większości banków w Polsce, tj. mBank, Alior Bank, Bank Millennium, ING Bank Śląski, PKO Bank Polski, Santander Bank Polska SA, Inteligo, Orange Finanse, Getin Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, BGŻ BNP Paribas, Raiffeisen Polbank, Credit Agricole i Pekao SA.

Jak to działa?

Będąc klientem z dostępem do bankowości mobilnej jednego z wyżej wymienionych banków mamy możliwość korzystania z systemu BLIK. System opiera się o kody jednorazowe, które są generowane przez Polski Standard Płatności. Kod jest unikalną kombinacją sześciu cyfr 0-9 i ważny jest tylko przez 2 minuty.

Model autoryzacji opartej na kodzie BLIK

 • wygenerowanie kodu
 • wprowadzenie kodu do terminala
 • przekazanie autoryzacji przez akceptanta, za pośrednictwem agenta rozliczeniowego do Polskiego Standardu Płatności
 • weryfikacja kodu przez Polski Standard Płatności, identyfikacja banku, przekazanie autoryzacji do banku
 • autoryzacja przez bank
 • przekazanie odpowiedzi na autoryzację przez bank do Polskiego Standardu Płatności, który dalej za pośrednictwem agenta rozliczeniowego przekazuje ją do akceptanta

Jak zapłacić BLIK-iem?

Należy wejść w aplikację mobilną swojego banku, wybrać pole wygeneruj BLIK. Tak wygenerowany numer przepisać np. do terminala płatniczego w sklepie, do terminala bankomatu czy też na stronie internetowej umożliwiającej płatności BLIK.

Czy płatność BLIK-iem jest bezpieczna?

Tak płatność jest bezpieczna. Taka forma płatności zabezpiecza nas np. w momencie pobierania pieniędzy z bankomatu. Dość popularnym oszustwem jest skimming. Polega na sczytaniu danych z naszej karty bankowej w momencie wkładania jej do terminala. Po więcej informacji odsyłam Was do wikipedii. Dzięki BLIK możemy pobrać pieniądze bez karty. To zdecydowanie bezpieczniejsza forma.

Poza tym z BLIK-iem kontrolujemy cały proces płatności, od wygenerowania kodu, poprzez przepisanie go, aż po akceptację.

Oszustwo na BLIK

Każda forma płatności wymyślona jest przez człowieka i ma zabezpieczenia. To zaś oznacza, że każdą da się złamać. Tutaj należy się wystrzegać udostępniania kodu BLIK. Pojawili się bowiem oszuści, którzy proszą o kod, który wpisują pod bankomatem i opróżniają nasze konto. Także pamiętajmy, by nikomu nie udostępniać wygenerowanego kodu.

Podsumowanie

BLIK to krok w przód jeśli chodzi o płatności. Jest szybki, bezpieczny i polski. Także jeśli zastanawiałeś się kiedykolwiek czy warto skorzystać z BLIK-a? To odpowiadam. Warto.

Zapraszam również do zapoznania się z naszym innym artykułem dotyczącym płatności:

You Might Also Like

2 komentarze

 • Reply
  Jakub
  27 maja, 2019 at 8:04 am

  I co jest ważne nie płacimy prowizji za wypłaty z bankomatów 🙂 Przynajmniej w moim banku tak jest 😉

  • Reply
   finansowysilacz
   27 maja, 2019 at 8:17 am

   To także atut 🙂

Leave a Reply

Captcha loading...