Edukacja

Co to jest defraudacja?

co to jest defraudacja

W idealnym świecie ludzie powinni być uczciwi. Niestety nie żyjemy w idealnych warunkach i ludzka chciwość często prowadzi do różnego rodzaju przestępstw. Przedstawimy dziś jedno z takich przestępstw gospodarczych. Opiszemy co to jest defraudacja, a także jakie konsekwencje grożą za ten czyn. Będzie to bardzo krótki, ale treściwy artykuł. Zapraszamy do lektury.

Co to jest defraudacja?

Defraudacja określana jest także jako malwersacja i sprzeniewierzenie. Najogólniej rzecz biorąc jest to przestępstwo, które polega na przywłaszczeniu sobie powierzonych pieniędzy albo innych składników majątku. Jest to najczęściej przestępstwo dokonywane w zakładzie pracy w celu osiągnięcia korzyści finansowej.

Rodzaje defraudacji

Można wyróżnić następujące rodzaje defraudacji:

  • kradzież – zabranie pieniędzy z kasy lub materiałów, produktów itd.
  • zakupy na potrzeby prywatne,
  • sprzedaż majątku firmowego podstawionym osobom,
  • tworzenie fikcyjnych kosztów,
  • udzielanie rabatów.

Kara za defraudację

Za defraudację grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat zgodnie z artykułem 284 paragraf 1 kodeksu karnego.

Defraudacja w praktyce

Defraudacja jest dość powszechnym przestępstwem. Najczęściej objawia się wynoszeniem przez pracowników majątku firmowego. Niestety wiele osób nie widzi w tym nic złego. Co więcej, często o tego typu przestępstwach wie więcej osób, ale z różnych przyczyn nie zgłaszają tego nigdzie.

Co to jest defraudacja – podsumowanie

W krótkich, żołnierskich słowach przedstawiliśmy Wam co to jest defraudacja i jaka kara za nią grozi. Naszym zdaniem każde przestępstwo powinno być potępione, ale niestety są ludzie, którzy w imię własnych korzyści są w stanie naginać prawo. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Warto być uczciwym? Zachęcamy do dyskusji. Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami.

PS. jeśli interesuje Was jakieś zagadnienie ekonomiczne to napiszcie w komentarzu o czym chcielibyście przeczytać.

Polecamy także inne nasze artykuły:

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...