Edukacja

Co to jest efekt Diderota?

efekt Diderota

Wiele osób – w szczególności kobiet, ma problem z robieniem zakupów. Problem ten polega na braku umiaru. Po wejściu do galerii handlowej zaczyna kupować i kupować i okazuje się, że mijają 2/3 godziny, a portfel jest lżejszy o kilkaset złotych. Czy takie zachowanie jest czymś złym czy dobrym? Pozostaje to do indywidualnej oceny. Czy takie nieprzemyślane zakupy można czymś wytłumaczyć? Dziś pokażemy Wam, co to jest efekt Diderota i jak się przed nim bronić.

Wprowadzenie

Nie uważamy, że zakupy są czymś złym. Po to zarabia się pieniądze, żeby je wydawać. Trzeba mieć przecież jakieś przyjemności w życiu. Problem pojawia się w sytuacji, kiedy zakupy są nieprzemyślane, a wydane kwoty zaczynają naruszać stabilność domowego budżetu. Omawiając efekt Diderota postaramy się wyjaśnić z czego wynikają takie impulsywne działania. Wiedza to już połowa sukcesu w zmianie nawyków. Przedstawimy także kilka sposobów ułatwiających walkę z efektem Diderota.

PS. Zachęcamy do lektury artykułu pt. Czy opłaca się kupować w Black Friday?

Kim był Diderot?

Kim więc był ów człowiek? Denis Diderot był francuskim pisarzem i filozofem żyjącym w XVIII wieku. Przez większość swojego życia żył skromnie, można powiedzieć nawet, że biednie. Jednak w wieku 52 lat uśmiechnęło się do niego szczęście. Katarzyna II Wielka, zaproponowała mu kupno jego biblioteki za 50 000 franków. Ale to jeszcze nie wszystko. Diderot został opiekunem tej biblioteki. Można powiedzieć, że zjadł ciastko i miał ciastko. Każdy by tak chciał Jednak sam Diderot nie był do końca szczęśliwy, opisał to w swoim dziele pt. „Żale nad starym szlafrokiem”.

Co to jest efekt Diderota?

Kontynuujmy opowiadanie historii Diderota. Po tym jak otrzymał zapłatę za swoją bibliotekę postanowił wymienić swoją starą garderobę. Zaczął od kupna nowego szlafroka. Gdy kupił nowy, piękny szlafrok to zorientował się, że inne jego rzeczy nie pasują do niego. Wymieniając kolejne elementy garderoby i wystroju wnętrza bardzo szybko roztrwonił całą otrzymaną kwotę.

Inflacja stylu życia czy efekt Diderota?

Inflacja stylu życia to w największym uproszczeniu zwiększanie wydatków wraz ze wzrostem dochodów. Zarabiacie więcej to kupujecie lepszy samochód, zaczynacie częściej jadać w restauracji, wychodzić do teatru itd.
Diderot jednak zrobił coś zupełnie innego. Postanowił skokowo podnieść poziom jednej kategorii wydatków. Efekt Diderota jest doskonale widoczny podczas remontu domu czy mieszkania. Zmiana jednego elementu pociąga za sobą konieczność zmiany innych, co może być bardzo kosztowne. Nowe meble, a stara podłoga? Nowa lodówka, a stara kuchenka? Brzmi znajomo, prawda?

Inflacja stylu życia jest elementem dziejącym się ciągle, w sposób niezauważalny. Efekt Diderota jest jednorazowy – ma istotny wpływ na budżet.

Efekt Diderota można także określić jako impulsywne zakupy – kupujecie coś czego nie zawsze potrzebujecie, a do tej średnio potrzebnej rzeczy kupujecie 5 innych, bo tak trzeba.

Jak zmniejszyć efekt Diderota?

Efekt Diderota jest często spotykany, ale nie oznacza, że nie można z nim walczyć. Co zrobić, aby zmniejszyć efekt Diderota? Przedstawimy Wam 7 sprawdzonych sposobów.

 1. Planuj zakupy, twórz listę zakupów – planowanie zakupów jest bardzo ważne, uchroni Was przed niepotrzebnymi wydatkami. Planując zakupy unikniecie kupna pod wpływem impulsu. Zaoszczędzicie na tym sporo pieniędzy.
 2. Zachowaj zdrowy rozsądek – zastanów się, czy coś jest Ci na pewno potrzebne. Nie ulegaj presji otoczenia, modzie. Kieruj się swoimi potrzebami.
 3. Płać gotówką – jest to udowodnione, że kwoty wydawane „fizycznie” bolą o wiele bardziej, niż w przypadku płatności kartą.
 4. Ustal budżet – jeśli masz ustalony miesięczny budżet i się go trzymasz to nie wydasz więcej niż możesz.
 5. Nie spędzaj wolnego czasu w sklepach – nie masz co robić to idź na spacer do parku, a nie do galerii.
 6. Kupuj rzeczy w jednym stylu – dzięki temu prawdopodobnie większa część Twojej garderoby i rzeczy użytkowanych w domu będzie do siebie pasować.
 7. Nie kupuj – punkt 7 to niejako podsumowanie poprzednich. Jeśli coś nie jest Ci naprawdę niezbędne to zwyczajnie tego nie kupuj.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że w dość ciekawy sposób przedstawiliśmy Wam historię Denisa Diderota, a także jego odkrycie. Teraz już wiecie co to jest efekt Diderota i jaki ma wpływ na Wasze finanse. Przyznajcie się, czy macie problem z impulsywnymi zakupami? Co najczęściej kupujecie? Ubrania czy może wyposażenie domu? Jak z tym walczycie? Zapraszamy do dyskusji.

PS. jeśli interesuje Was jakieś zagadnienie ekonomiczne to napiszcie w komentarzu o czym chcielibyście przeczytać.
Polecamy także inne nasze artykuły:

You Might Also Like

No Comments

  Leave a Reply

  Captcha loading...