Edukacja

Co to jest ekonomia?

co to jest ekonomia

Umiejętność połączenia wiedzy praktycznej z teoretyczną to jeden z większych atutów na rynku pracy. Po co komuś pracownik mający świetną encyklopedyczną wiedzę, ale nie potrafiący przełożyć tego na życie zawodowe. Z drugiej strony nawet najlepszy praktyk nie poradzi sobie bez solidnej podstawy teoretycznej. Podobnymi problemami zajmuje się ekonomia. My za to postaramy się odpowiedzieć na pytanie, co to jest ekonomia, ale także wskażemy, dlaczego podstawy ekonomii powinien znać każdy. Nie będziemy odwoływać się wyłącznie do definicji, ale także pokażemy praktyczne przykłady z życia wzięte.

Co to jest ekonomia – definicja

W studenckich kręgach często można usłyszeć, że ekonomia to najbardziej ścisła z nauk humanistycznych i najbardziej humanistyczna ze ścisłych. Jest w tym sporo prawdy. Najprościej rzecz ujmując ekonomia jest nauką społeczną, która analizuje i opisuje produkcję, dystrybucję i spożycie dóbr i usług. Samo słowo ekonomia pochodzi z języka greckiego.

Czym zajmuje się ekonomia?

Ekonomia zajmuje się przede wszystkim aspektem wykorzystania ograniczonych zasobów. Bada zachowania poszczególnych konsumentów, ale analizuje je także globalnie. Analizowane są także alternatywy dla poszczególnych zachowań, gdyż zgodnie z nauką ekonomii każdy zasób może być wykorzystany na wiele sposobów. Jedno z głównych zadań ekonomii to badanie rzadkości dóbr. Każde dobro ma ograniczoną ilość a ludzkie potrzeby są za to nieograniczone. Ekonomia wyróżnia różne nurty badawcze, takie jak:

  • ekonomia behawioralna,
  • ekonomia instytucjonalna,
  • ekonomia neoklasyczna,
  • ekonomia keynesowska,
  • i inne.

Jakie są działy ekonomii?

Dwa najważniejsze i powszechnie znane działy ekonomii to mikroekonomia i makroekonomia. Obecnie coraz częściej uwzględniany jest także 3 dział jakim są międzynarodowe stosunki gospodarcze. W związku z globalizacją handel obejmuje swoim zasięgiem cały świat i ekonomiści coraz częściej analizują te zagadnienia i zależności między światowymi gospodarkami. Mówiąc o ekonomii warto także mieć świadomość istnienia ekonomii pozytywnej i normatywnej. Ekonomia pozytywna to taka, którą się da naukowo wyjaśnić i opisać. Z kolei ekonomia normatywna bazuje na subiektywnych odczuciach i osądach.

Czy warto studiować ekonomię?

Ekonomia to jeden z popularniejszych kierunków studiów w Polsce dzieje się tak za sprawą tego, że ekonomiści stosunkowo dobrze radzą sobie na rynku pracy. Zarówno wadą jak i zaletą ekonomii jest to, że daje szeroką wiedzę ogólną pozwalającą znaleźć zatrudnienie w działach księgowych, finansowych, sprzedaży czy marketingu. Z drugiej zaś strony absolwent ekonomii musi liczyć się z tym, że po studiach będzie musiał zdobyć jeszcze sporo praktycznej wiedzy pod kątem konkretnego stanowiska pracy. Na pewno ekonomia to ciekawy kierunek, który pozwala zrozumieć otaczający świat.

Dlaczego podstawy ekonomii powinien znać każdy?

Żeby znać podstawy ekonomii nie trzeba oczywiście kończyć studiów. Wydaje się jednak, że jej podstawy powinien znać każdy. Podstawowa wiedza o rynku, kształtowaniu się cen, popycie i podaży jest bardzo ważna. Ekonomia to także umiejętności radzenia sobie na rynku pracy i załatwiania określonych formalności w bankach. Z jednej strony są to umiejętności, które powinien mieć każdy, ale z drugiej okazuje się, że są tu spore braki. Podstawy przedsiębiorczości pojawiają się w szkołach średnich, ale częściej mają więcej wspólnego z marketingiem niż z ekonomią. Wiedza ekonomiczna to także większa świadomość i mniejsza szansa na bycie ofiarą różnego rodzaju oszustw finansowych.

Co to jest ekonomia – podsumowanie

Trudno być czytelnikiem bloga finansowego a nie wiedzieć co to jest ekonomia. Postanowiliśmy więc wyjaśnić czym dokładnie jest ta dziedzina nauki. Nie skupiliśmy się na samych definicjach i zagadnieniach teoretycznych. Pokazaliśmy także, dlaczego podstawy ekonomii powinien znać każdy i rozwialiśmy wątpliwości młodych osób zastanawiających się, czy ekonomia to dobry kierunek studiów. Mamy nadzieję, że także w przyszłości będziemy łączyć teorię z praktyką a treści przez nas tworzone przypadną Wam do gustu. Waszym zdaniem warto studiować ekonomię? Zachęcamy do dyskusji.

PS. jeśli interesuje Was jakieś zagadnienie ekonomiczne to napiszcie w komentarzu o czym chcielibyście przeczytać.

Polecamy także inne nasze artykuły:

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...