Gospodarka

Co to jest faktoring, czy faktoring się opłaca?

faktoring

Ostatnio na blogu poruszaliśmy głównie tematy dość ogólne, dotyczące tematów makroekonomicznych i gospodarczych. Dziś przedstawimy stricte finansowy temat, a mianowicie opiszemy czym jest faktoring. Pewnie wielu z Was nie spotkało się bezpośrednio z tym instrumentem, bo to przede wszystkim instrument wykorzystywany przez przedsiębiorstwa do poprawy płynności finansowej. Co to jest faktoring, jak działa, jakie ma wady, a jakie zalety? Na te i inne pytania odpowiemy już niebawem. Zapraszamy do lektury.

Co to jest faktoring, czy faktoring się opłaca?

Zapewnienie płynności jest jednym z najważniejszych zadań stojących przed przedsiębiorcami. Często płynność jest nawet istotniejsza od wyniku netto. Dlaczego tak jest? Ano dlatego, że posiadanie gotówki pozwala dynamicznie reagować na sytuacje rynkowe, a także pozwala regulować na bieżąco wszystkie zobowiązania. W celu poprawienia płynności finansowej przedsiębiorstw wprowadzono usługę faktoringu, który docelowo zasila w gotówkę firmy.

Co to jest faktoring?

Faktoring to usługa świadczona na rzecz przedsiębiorstw. Faktoring to wykup należności. Firma świadcząca usługę faktoringową, nazywana faktorem, kupuje nieprzeterminowane wierzytelności od faktoranta. Wierzytelności to należności z tytułu sprzedaży produktów i usług do swoich odbiorców. Dzięki podpisaniu umowy faktoringu, faktorant otrzymuje szybciej środki pieniężne z danej faktury.

Jak działa faktoring?

Po podpisaniu umowy faktoringowej pomiędzy faktorantem i faktorem możliwa jest wypłata części należności na rzecz faktoranta. Jak już wspomnieliśmy faktoring wspomaga płynność finansową przedsiębiorstwa. Dlaczego tak się dzieje? Większość firm sprzedaje swoje produkty i usługi z terminem płatności. Często termin ten wynosi dłużej niż 60 dni. Oznacza to, że przedsiębiorca ponosi koszty produkcji, marketingu i sprzedaży, a zapłatę za wykonaną pracę otrzymuje dopiero po 2 miesiącach. Oznacza to, że niejako finansuje swojego odbiorcę. W przypadku firm, które sprzedają produkty z dłuższym terminem płatności muszą jakoś sfinansować swoją działalność przez czas do otrzymania zapłaty. Tutaj z pomocą przychodzą firmy faktoringowe, które już po kilku dniach od daty wystawienia faktury wypłacają 90% jej wartości. Skraca to cykl rotacji należności i poprawia płynność. Może tak być, że umowa faktoringowa zabezpiecza także przedsiębiorstwo przed niewypłacalnością odbiorcy.

Dla kogo jest faktoring?

Odpowiedź na to pytanie została już niejako udzielona. Faktoring jest usługą finansową przeznaczoną dla przedsiębiorców chcących poprawić swoją płynność finansową. Często faktoring przynosi korzyść także odbiorcy towarów, gdyż w związku z tym, że dostawca planuje uruchomić usługę faktoringu to może wynegocjować o kilkanaście dni dłuższy termin płatności. W takiej sytuacji poprawiona zostanie płynność zarówno dostawcy jak i odbiorcy produktów bądź usług.

Jakie są zalety faktoringu?

Faktoring to przede wszystkim korzyści dla samego przedsiębiorcy, ale także jego odbiorców. Główna zaleta została już wcześniej wymieniona, a jest to poprawa płynności finansowej. Dodatkowo faktoring może przenieść ryzyko niewypłacalności na faktora. Firma posiadająca usługę faktoringu może także rozważyć wydłużenie terminu płatności, co przyniesie korzyść jego odbiorcom. Jako zaletę faktoringu można także przyjąć brak skomplikowanych formalności i o wiele łatwiejsze pozyskanie faktoringu niż kredytu.

Jakie są wady faktoringu?

Faktoring jak każdy produkt posiada także swoje wady. Na pewno jedną z nich jest obowiązek poinformowania kontrahenta o faktoringu. Odstępstwem od tej zasady jest faktoring cichy, gdzie kontrahent nie jest informowany o faktoringu. Problematyczna może być także zmiana rachunku bankowego. Od dnia podpisania umowy kontrahent płaci na rachunek faktora.

Czy faktoring się opłaca?

W zależności od sytuacji rynkowej i potrzeb faktoring może być bardzo dobrym rozwiązaniem pozwalającym pozyskać środki finansowe. Oczywiście firma posiadające spore zapasy gotówki nie będzie zainteresowana faktoringiem, ale firma która potrzebuje zastrzyku gotówki pozwalającej sfinansować nowe inwestycje lub zwiększyć produkcję powinna być zainteresowana. Opłaca się to szczególnie w przypadku, kiedy nie ma możliwości zaciągnięcia kredytu bankowego. Faktoring to także spore ułatwienie w przypadku zarządzania należnościami. Docelowo firma faktoringowa wysyła wezwania do zapłaty i kontroluje terminy płatności za produkty i usługi. Umowę faktoringową można podpisać relatywnie szybko, bez badania historii kredytowej firmy. Zabezpieczeniem umowy jest weksel i sama faktura zakupu.

Od kogo faktoring?

Pewnie wiele osób myślących o faktoringu odruchowo myśli o bankach. Jednak nie tylko banki świadczą takie usługi. Są na rynku także wyspecjalizowane podmioty świadczące usługi faktoringowe. Firmy faktoringowe są często elastyczniejsze od banków i oferują stałą współpracę, ale też finansowanie poszczególnych faktur. Tego typu opcje oferuje Finea. Oferuje ona najszybszy mikrofaktoring na rynku. Wszystkie formalności można załatwić bez wychodzenia z domu w godzinę. Więcej informacji o firmie możecie znaleźć na Finea.

Co to jest mikrofaktoring?

Mikrofaktoring to finansowanie konkretnych faktur. Przedsiębiorca zgłasza do faktoringu wybrane przez siebie faktury. Pozyskuje środki finansowe i dalej prowadzi działalność na dotychczasowych zasadach. Mikrofaktoring to brak abonamentu i innych stałych opłat. Na koszty faktoringu w tej formie składa się prowizja faktoringowa oraz koszt finansowania.

Podsumowanie

Przedstawiliśmy Wam kolejny produkt finansowy, który jest wykorzystywany w życiu gospodarczym. Dzięki temu wiecie co to jest faktoring i czy faktoring się opłaca. Pozyskaliście informacje teoretyczne, ale także przydatne informacje jak korzystać z faktoringu w praktyce. Waszym zdaniem to dobry produkt? Warto z niego korzystać? Macie jakieś doświadczenia z faktoringiem? Zachęcamy do dyskusji.

Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś na temat prowadzenia biznesu to zachęcamy do lektury:

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...