Edukacja

Co to jest mikroekonomia?

co to jest mikroekonomia

Mówią, że wiedzy nigdy zbyt wiele, dlatego też kontynuujemy naszą akcję edukacyjną polegającą na przedstawieniu najważniejszych pojęć z ekonomii i finansów. Tym razem zastanowimy się co to jest mikroekonomia i jak można ją przyrównać do standardowego gospodarstwa domowego. Nie będzie długo. ale na pewno będzie ciekawie.

Co to jest mikroekonomia – definicja

W literaturze można spotkać różne definicje mikroekonomii. Na pewno jest to dziedzina ekonomii, która analizuje wybory ludzi w warunkach rzadkości dóbr. Mikroekonomia bada zachowania konsumentów i producentów a także interakcje, które zachodzą między nimi przy uwzględnieniu konkretnych założeń. Mikroekonomia stara się wyjaśnić pewne procesy zachodzące w gospodarce z punktu widzenia jednostki.

Teoria rynku i teoria równowagi

Mikroekonomia bazuje na teorii rynku, gdzie analizowane są zależności między popytem i podażą określonych dóbr. Badane są wtedy zachowania konsumentów i producentów. Jak cena będzie kształtować ich zachowania, jak wpłynie na nie podaż a jak popyt. Czy w przypadku wzrostu cen producenci zaczną rozwijać moce produkcyjne, czy skupią się na wyprzedaniu zapasów? Na tego typu pytania starają się odpowiedzieć zaawansowane modele ekonomiczne. Nauka mikroekonomii bazuje także na ogólnej teorii równowagi zgodnie z którą istnieje konkurencja doskonała. To znaczy nikt nie ma wpływu na kształtowanie cen – ceny kształtuje rynek a w konsekwencji dostosowują się do niej popyt i podaż. Oczywiście jest to założenie teoretyczne, które w praktyce niemal nie występuje.

Mikroekonomia a gospodarka

Mikroekonomia patrzy na gospodarkę kraju jako sumę małych podmiotów. Nie jest traktowana jako jeden organizm a olbrzymią liczbę małych podmiotów, które muszą ze sobą współdziałać. Analizy mikroekonomiczne tworzone są na podstawie zaawansowanych modeli matematycznych i statystycznych.

Mikroekonomia a życie codzienne

Każdy z Was robi zakupy, zarabia pieniądze, być może prowadzi firmę. To co robicie na co dzień to właśnie mikroekonomia. Macie przecież ograniczony budżet. Dokonujecie codziennych wyborów, uzależniacie swoje decyzje zakupowe nie tylko od potrzeb, ale i od cen danych produktów. Jesteście małą częścią składową rynku i te małe części bada i analizuje mikroekonomia

Co to jest mikroekonomia – podsumowanie

Mamy nadzieję, że prosty i czytelny sposób wyjaśniliśmy Wam co to jest mikroekonomia. Nie jest ważna dokładna definicja, ważne jest to, żeby mieć ogólny pogląd na sprawę. Wystarczy pamiętać, że mikroekonomia bada zachowania konsumenckie z punktu widzenia jednostki. Tak naprawdę mikroekonomia to Wasze codzienne wybory. Znacie inne definicje mikroekonomii. Macie coś do dodania? Zachęcamy do dyskusji.

PS. jeśli interesuje Was jakieś zagadnienie ekonomiczne to napiszcie w komentarzu o czym chcielibyście przeczytać.

Polecamy także inne nasze artykuły:

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...