Edukacja

Co to jest MLM?

mlm

Pewnie wielokrotnie otrzymywaliście propozycje różnego rodzaju współpracy. Albo dostawaliście zaproszenie na prezentację podczas, której mogliście się dowiedzieć, jak można zarobić dodatkowe pieniądze. Początkowo pewnie byliście nastawieni pozytywnie do takich informacji, po czasie jednak okazywało się, że tak kolorowo nie jest. Przeważnie propozycje dotyczyły tego, żebyście samodzielnie sprzedawali jakieś produkty lub usługi, a dodatkowo budowali sieć sprzedaży. W dzisiejszym artykule opiszemy co to jest MLM.

Co to jest MLM ?

Skrót MLM to nic innego jak marketing wielopoziomowy, z języka angielskiego multi level marketing. Jest to taka struktura biznesu, gdzie wiele osób sprzedaje jakiś produkt nie będąc fizycznie zatrudnionym. Czas pracy jest elastyczny – najczęściej można traktować to jako pracę dorywczą. Zarobki uczestników są uzależnione od ich zaangażowania. Mogą samodzielnie dużo sprzedawać lub budować swoją strukturę sprzedażową, czyli przekonać do tego biznesu swoich znajomych, którzy swoją sprzedażą będą budować prowizję osoby, która namówiła ich do współpracy.

MLM a piramida finansowa

MLM często jest mylnie określany jako piramida finansowa. Jak już wiecie zyski w piramidzie finansowej uzależnione są od wpłat nowych uczestników. W marketingu wielopoziomowym pochodzą ze sprzedaży własnej oraz prowizji od sprzedaży zrekrutowanych współpracowników. Co ciekawe na marketingu wielopoziomowym zarabia bardzo niewielu uczestników.

Kontrowersje wokół MLM

Pierwszą firmą, która działała w myśl zasady MLM było Amway. Co ciekawe w 1979 roku Federalna Komisja Handlu zdecydowała, że firma ta prowadzi działania niezgodne z prawem. Problemem nie było to, że jej działania były oparte o zasady marketingu wielopoziomowego, a to, że wymusza na „dystrybutorach ceny sprzedaży” poniżej progu rentowności. Dodatkowo Federalna Komisja Handlu przedstawiła rekomendację, w której ostrzega przed firmami, które mocniej są nastawione na rekrutację nowych pracowników niż na sprzedaż. Działania firm zajmujących się marketingiem wielopoziomowym budzą kontrowersje od lat. Nie są one piramidami finansowymi, ale często jest tak, że osoby ponoszą nakłady na reklamę we własnym zakresie a okazuje się, że nic nie udaje się im zarobić.

MLM w Polsce

Sektor zajmujący się sprzedażą bezpośrednią rośnie z roku na rok. Wynika to z niskiej bariery wejścia. Można sprzedawać coś czego fizycznie nie ma się w ręku i dopiero dzielić się zyskiem z faktycznym producentem. Silny rozwój Internetu i chęć wzbogacenia się także powoduje, że coraz więcej osób interesuje się marketingiem wielopoziomowym. Co ciekawe zdecydowana większość (ponad 80%) osób zajmujących się MLM to kobiety. Najczęściej wynika to z tego, że traktują to zajęcie jako coś dorywczego, podczas zajmowania się domem oraz z tego, że najczęściej sprzedawanymi produktami są kosmetyki.

Co to MLM – podsumowanie

Nie zniechęcamy Was do zarabiania pieniędzy przez MLM. Chcemy jedynie Wam uświadomić, że nie wszystko jest takie fajne, jak przedstawiają Wam marketerzy. Każdy z nas chciałby się wzbogacić, osiągnąć dochód pasywny i mieć spokojną emeryturę. Niestety nie jest to takie proste, a sprzedaż bezpośrednia to ciężki kawałek chleba, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy na rynku wszystkiego jest pod dostatkiem. Niestety firmy z branży skupiają się na budowaniu sieci sprzedaży a nie na rozwoju produktu, przez co często trzeba sprzedawać produkty wątpliwej jakości za mało promocyjne ceny. Wielokrotnie bywa tak, że ktoś chcący zarobić sprzedaje te produkty wśród rodziny i znajomych.

Czy ktoś z Was zetknął się z MLM? Uważacie, że to dobry sposób na dodatkowe pieniądze? Zapraszamy do dyskusji.

PS. jeśli interesuje Was jakieś zagadnienie ekonomiczne to napiszcie w komentarzu o czym chcielibyście przeczytać.

Polecamy także inne nasze artykuły:

You Might Also Like

1 Comment

Leave a Reply

Captcha loading...