Edukacja

Co to jest nepotyzm?

Kontynuujemy nasz cykl dotyczący opisywania różnych pojęć i zjawisk związanych z ekonomią. Tym razem odpowiemy na pytanie, co to jest nepotyzm. Wskażemy definicję tego zjawiska oraz zastanowimy się jakie są konsekwencje nepotyzmu dla organizacji.

Co to jest nepotyzm? – definicja

Słowo nepotyzm pochodzi od łacińskiego nepos oznaczającego wnuka lub potomka. Jest to najogólniej mówiąc faworyzowanie członków swojej rodziny podczas obsadzania stanowisk.

Nepotyzm w średniowieczu

Określenie weszło do powszechnego obiegu w XVII wieku, kiedy powszechną praktyką było, że papież mianował kardynałem członków swojej rodziny. Często robił to w stosunku nie tylko najbliższej ale też dalszej rodziny. Wiadomo jednak, że tego typu praktyki miały już miejsce nawet w XV wieku.

Nepotyzm współcześnie

Obecnie o nepotyzm oskarżane są rody polityczne, a także urzędnicy państwowi czy kierownicy spółek skarbu państwa. Nepotyzm najczęściej spotykany jest w krajach słabo rozwiniętych, gdzie osoba piastująca ważne stanowisko czuje się w obowiązku pomocy swojej rodzinie. Raport NIK z 2010 roku jednoznacznie wskazuje, że nepotyzm występuje w polskim sektorze publicznym i sądownictwie. Jest także dużym problemem na uczelniach medycznych i prawniczych.

Dlaczego nepotyzm jest zły? Konsekwencje nepotyzmu

Nepotyzm jest przede wszystkim nieuczciwy względem osób spoza otoczenia. Niektórzy pracownicy wykonujący ciężką pracę nie mają szansy awansu. Spada w ten sposób ich motywacja do pracy a także chęć rozwoju. Powoduje to gorsze wyniki firmy a także pogorszenie atmosfery w pracy.

Kiedy nepotyzm jest akceptowalny?

Nepotyzm jest akceptowalny w przypadku prywatnych przedsiębiorstw. Właściciel ma pełne prawo doboru pracowników według własnych kryteriów. Tym bardziej, że chodzi tutaj o jego ciężko zarobione pieniądze. Można zrozumieć, że woli nawet mniej wykształconego, ale za to lojalnego pracownika na ważnym stanowisku. Z resztą w przypadku prywatnych firm nawet wśród pracowników istnieje zrozumienie, że syn czy córka szefa piastują eksponowane stanowisko – często właściciel przygotowuje ich w ten sposób do sukcesji.

Co to jest nepotyzm – podsumowanie

W dzisiejszym artykule opisaliśmy, co to jest nepotyzm. Wskazaliśmy kontekst historyczny tego zjawiska. Omówiliśmy także, dlaczego nepotyzm jest zły. Mamy świadomość, że pokusa obsadzenia ważnych stanowisk członkami własnej rodziny może być dla wielu osób bardzo kusząca. Trzeba mieć jednak na uwadze, że jest to działanie bardzo nieetyczne, które prowadzi do negatywnych zjawisk w organizacji. Nepotyzm w wielu przypadkach oznacza niższą efektywność pracy a także mniejszą chęć do pracy osób niespokrewnionych z kadrą zarządzającą. Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Nepotyzm jest jednoznacznie zły czy niekoniecznie? Mając do wyboru członka rodziny lub obcą osobę, kogo byście wybrali? Zapraszamy do dyskusji.

PS. jeśli interesuje Was jakieś zagadnienie ekonomiczne to napiszcie w komentarzu o czym chcielibyście przeczytać.


Polecamy także inne nasze artykuły:

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...