Edukacja

Co to jest piramida finansowa?

piramida finansowa

W naszym poprzednim artykule opisaliśmy schemat Ponziego. Dzisiaj skupimy się na tym co to jest piramida finansowa, która wywodzi się od wspomnianego schematu. Niestety wszystko skupia się na wyciągnięciu pieniędzy, często oszczędności życia od naiwnych.

Co to jest piramida finansowa?

Najogólniej rzecz biorąc piramida finansowa to struktura w której zyski zależą od wpłat późniejszych uczestników, którzy znajdują się niżej w strukturze – czyli dołączyli do piramidy później. Pierwszą piramidę finansową stworzył Charles Ponzi.

Mechanizm działania piramidy finansowej?

Mechanizm piramidy finansowej jest genialny w swojej prostocie. Założyciele piramidy pozyskują uczestników, którzy wpłacają określone kwoty pieniężne. Wpłacają je licząc na wysokie zyski. Zyski mogą być jeszcze wyższe, jeśli uczestnicy piramidy zwerbują kolejnych uczestników. Piramidy upadają ze względu na to, że dopływ nowych uczestników w pewnym momencie hamuje. Jeśli każdy uczestnik musi zwerbować kilku kolejnych to już na 7/8 poziomie piramidy liczba uczestników oscyluje na kilkaset tysięcy osób… Działania piramid finansowych są „efektywne” dopóki wartość nowych środków przekracza sumę wypłat dotychczasowych uczestników. Piramidy  często maskują swoje działania inwestycjami w nieruchomości lub metale szlachetne. Często gwoździem do trumny piramidy finansowej jest pogłoska o jej problemach. W sytuacji, kiedy większa ilość uczestników chce odzyskać swoje środki okazuje się, że piramida jest niewypłacalna.

Przykłady piramid finansowych?

Największą na świecie piramidą finansową była ta stworzona przez Bernarda Madoffa. W momencie upadku w 2009 roku liczyła około 5 tys. uczestników, którzy wnieśli do niej ok. 65 miliardów dolarów. Co ciekawe, przez ostatnie lata działalności środki te nie były w żaden sposób inwestowane. Najbardziej znana w Polsce piramida finansowa to Bezpieczna Kasa Oszczędności, której założycielem był Lech Grobelny. Oprocentowanie oferowane przez BKO sięgało 300%. Niestety większość uczestników straciło oszczędności życia zamiast zarobić.

Piramida finansowa a prawo karne

Zgodnie z polskim prawem organizowanie lub kierowanie systemem sprzedaży lawinowej jest czynem nieuczciwej konkurencji. Jest on zagrożony karą od 6 miesięcy do lat 8. Celowe wprowadzenie w błąd uczestników piramidy w celu wpłacenia przez nich środków pieniężnych jest oszustwem zgodnie z artykułem 286 kodeksu karnego. Organizatorzy piramidy finansowej mogą także zostać ukarani karą pieniężną do 5 mln zł. 

Co to jest piramida finansowa – podsumowanie

Mamy nadzieję, że artykuły takie jak ten pozwolą Wam racjonalnie podchodzić do „różnych okazji inwestycyjnych. Trzeba pamiętać, że wysokie zyski są tożsame z ryzykiem. Nikt nie oferuje możliwości „bezpiecznego” zarobienia wysokich sum pieniędzy. Piramida finansowa to narzędzie służące do wyciągania pieniędzy od inwestorów. Osoby na górze piramidy zarabiają. Im niżej w hierarchii znajduje się inwestor tym szanse na zarobek maleją a rośnie szansa utraty większości zainwestowanej kwoty. Czy ktoś z Was zetknął się z takimi piramidami? Jak Waszym zdaniem powinno się z nimi walczyć? Zapraszamy do dyskusji.

PS. jeśli interesuje Was jakieś zagadnienie ekonomiczne to napiszcie w komentarzu o czym chcielibyście przeczytać.

Polecamy także inne nasze artykuły:

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...