Edukacja

Co to jest płynność finansowa?

Dzisiejszy artykuł będzie dotyczył teorii finansów. Odpowiemy na pytanie co to jest płynność finansowa i dlaczego jest taka ważna. Mówiąc o płynności finansowej w większości przypadków mamy na myśli płynność finansową przedsiębiorstw, ale tak naprawdę płynność finansowa będzie dotyczyć także osób fizycznych. Zastanowimy się jak posiadanie płynności lub jej brak może wpływać na życie i podejmowanie codziennych decyzji. Jeśli artykuł przypadnie Wam do gustu to poza tematami stricte życiowymi będziemy także poruszać zagadnienia dotyczące teorii ekonomii.

Co to jest płynność finansowa i dlaczego jest ważna?

Nawet jeśli nie znacie definicji płynności finansowej to pewnie intuicyjnie czujecie z czym macie do czynienia. Płynność finansowa na pewno przez większość kojarzona jest z posiadaniem pieniędzy. Dla laika na pewno będzie to dobra odpowiedź, postaramy się jednak rozwinąć wątek. Pokazać dokładnie czym jest płynność finansowa, jak ją obliczyć i dlaczego dbanie o płynność finansową jest istotne. Pokażemy także związek pomiędzy płynnością finansową a posiadaniem oszczędności. O oszczędzaniu napisaliśmy sporo, dlatego polecamy następujące artykuły:

Co to jest płynność finansowa?

Płynność finansowa tak jak już wspominaliśmy analizowana jest w kontekście przedsiębiorstw. Określa ich zdolność do spłacania terminowo zobowiązań. Można w uproszczeniu stwierdzić, że płynność finansowa określa wypłacalność danej firmy. Płynność finansowa jest jednym z kryteriów oceny finansowej przedsiębiorstwa.

Dlaczego płynność finansowa jest ważna?

Sama definicja niejako odpowiada już na pytanie, dlaczego płynność finansowa jest ważna. Dzięki płynności firmy mogą regulować terminowo zobowiązania. Jeśli to nie jest wystarczająca odpowiedź to możemy to wyjaśnić szerzej. Firmy, które nie regulują terminowo swoich zobowiązań mogą być obciążane ustawowymi odsetkami. Kontrahenci, którzy nie otrzymali zapłaty mogą także upomnieć się o zajęcie komornicze mające na celu odzyskanie należnych środków. Firma mająca tak negatywną historię może mieć problem w przypadku ubiegania się o kontrakty w ramach przetargów, może nie otrzymać kredytu bankowego czy mieć problem z pozyskaniem produktów, gdyż inne firmy mogą nie chcieć współpracować z nierzetelnymi odbiorcami. Na pewno już taka firma nie będzie mogła kupować z odroczonym terminem płatności tylko będzie musiała płacić z góry za towary czy usługi.

Czym grozi utrata płynności finansowej?

Jedną z najważniejszych ról dyrektora finansowego jest zarządzanie płynnością finansową, czyli utrzymywanie odpowiedniej wartości środków pieniężnych w firmie. Utrata płynności finansowej może bardzo szybko doprowadzić do upadku przedsiębiorstwa. Paradoksalnie może się okazać, że firma, która osiąga zyski upadnie właśnie przez brak kapitału obrotowego potrzebnego do kontynuowania procesów produkcyjnych. Utrata płynności finansowej definiowana jest jako chwilowa niezdolność przedsiębiorstwa do regulowania wymagalnych zobowiązań.

Jak obliczyć wskaźnik płynności bieżącej?

Analizując sytuację finansową danego przedsiębiorstwa bada się różne wskaźniki finansowe. Jednym z nich jest wskaźnik płynności bieżącej. Jak obliczyć wskaźnik płynności bieżącej?

Aby go obliczyć należy podzielić aktywa obrotowe przez zobowiązania krótkoterminowe.

<WZÓR>

Jak obliczyć wskaźnik płynności szybkiej?

Jednak wskaźnik płynności bieżącej nie jest idealny, gdyż w aktywach obrotowych są między innymi zapasy. Nie mamy pewności, czy uda się sprzedać zapasy i po jakiej cenie. Dlatego oblicza się wskaźnik płynności szybkiej. Jak obliczyć wskaźnik płynności szybkiej?

Należy podzielić aktywa obrotowe pomniejszone o zapasy przez zobowiązania krótkoterminowe.

<WZÓR>

Jak obliczyć wskaźnik płynności natychmiastowej?

Wskaźnik płynności szybkiej także nie jest idealny, gdyż nawet sprzedaż zapasów nie jest gwarantem otrzymania odpowiedniej ilości gotówki. Mimo sprzedaży kontrahenci muszą jeszcze fizycznie zapłacić za produkty bądź usługi. Dlatego oblicza się wskaźnik płynności natychmiastowej. Jak obliczyć wskaźnik płynności natychmiastowej?

Należy podzielić inwestycje krótkoterminowe przez zobowiązania krótkoterminowe.

Co to jest płynność finansowa i dlaczego jest ważna? – podsumowanie

Przeczytaliście sporo informacji dotyczących płynności finansowej i obliczania różnych wskaźników. Jaki ma to wpływ na życie przeciętnego człowieka. Paradoksalnie odpowiedzią na to pytanie jest wyliczenie ostatniego ze wspomnianych wskaźników. Inwestycje krótkoterminowe to najczęściej środki pieniężnie w kasie, na rachunkach czy lokaty bankowe. Czyli nic innego jak oszczędności gospodarstwa domowego. Dlatego posiadanie oszczędności jest tak ważne. Nie ma znaczenia czy mowa o przedsiębiorstwie czy gospodarstwie domowym. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Chcielibyście dowiedzieć się więcej o innych zagadnieniach ekonomicznych? Jakie tematy Was najbardziej interesują? Dajcie znać w komentarza.

Chcecie zwiększyć swoją wiedzę. Zachęcamy do lektury innych naszych tekstów.

Umowa b2b czy umowa o pracę?

Spółka zoo czy działalność gospodarcza?

Ile kosztuje życie?

Najlepsze miasto do życia?

Najlepiej płatne zawody w Polsce?

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...