Edukacja

Co to jest prolongata?

prolongata

Wiedzy nigdy zbyt wiele, dlatego też kontynuujemy uświadamianie rodaków w ważnych tematach ekonomicznych. Są to być może znane tematy, ale nie każdy dokładnie i precyzyjnie rozumie ich sens. Tym razem odpowiemy na pytanie, co to jest prolongata? Kiedy można z niej skorzystać i jakie ma to konsekwencje. Nie będzie to nasz najdłuższy artykuł, ale będzie zawierał wszystkie istotne informacje.

Co to jest prolongata?

Czym jest prolongata? Jest to słowo pochodzące z łaciny i oznacza przedłużenie terminu ważności. Może dotyczyć układu, umowy bądź płatności weksla. Jest także odroczeniem terminu realizacji zobowiązań. W zależności od zapisów umowy prolongaty mogą być dokonywane z automatu – np. przedłużenie umowy, która wygasa danego dnia na czas nieokreślony, jeśli nie złożyło się wcześniej wypowiedzenia. Inną opcją jest prolongata na wniosek. Najczęściej o prolongatę wnioskuje się w przypadku przejściowych problemów finansowych.

Co to jest prolongata kredytu?

Mówiąc o prolongacie zwykle mamy na myśli prolongatę kredytu, czyli wydłużenie okresu lub odroczenie terminu spłacania części kredytu bankowego.

Ile kosztuje prolongata kredytu?

Jest to coś na czym bank musi zarobić. Może przy tym wybrać dwie opcje. Albo przyjąć jednorazową opłatę za rozpatrzenie wniosku (prowizję) i aneks do umowy albo podwyższeniem oprocentowania, a zarazem wysokości spłacanych rat po okresie prolongaty.

Jak uzyskać prolongatę?

Uzyskanie prolongaty odbywa się na wniosek kredytobiorcy. Trzeba go złożyć w banku kredytującym osobiście lub online. Co ciekawe, samo złożenie wniosku nie jest równoznaczne z jej przyznaniem. Każdy bank indywidualnie rozpatruje każdy przypadek i sytuację życiową kredytobiorcy. Oznacza to, że bank może, ale nie musi się na nią zgodzić. Chociaż trzeba przyznać, że banki dość „dobrze” traktują uczciwych klientów, którzy jasno informują o swoich problemach, tym bardziej, że niespłacony kredyt hipoteczny, jest także dużym problemem dla banku. Nasza rada – przed złożeniem wniosku warto dowiedzieć się jakie konsekwencje finansowe będzie miało prolongowanie kredytu – bank nie jest instytucją charytatywną i na wszystkim chce zarobić.

Wady i zalety

Mówiąc o wadach i zaletach prolongaty trzeba podzielić je na dwie najważniejsze kwestie. Kwestia stricte finansowa/kosztowa oraz poprawa płynności finansowej w domowym budżecie. Niewątpliwie największą zaletą prolongowania kredytu jest zwyczajne ulżenie sobie w przypadku przejściowych kłopotów finansowych. Chwilowy brak spłat kredytu pozwala złapać oddech i daje czas np. na znalezienie nowej pracy. Trudno mówić tutaj o innych aspektach, chyba że ktoś uzna za problem konieczność zmian w umowie.

Czy prolongata kredytu się opłaca?

Zastanawiając się nad tym, czy pewne sprawy się opłacają trzeba mieć świadomość, że każda sytuacja jest inna i nie da się jednoznacznie tego określić nie znając innych czynników. Upraszczając – sama prolongata w spłacie niekoniecznie będzie korzystna, gdyż będzie wiązała się z dodatkowymi kosztami, które będzie trzeba ponieść. Pojawia się tutaj jedno „ALE” – w przypadku utraty pracy, nagłej choroby lub innych nieprzewidzianych zdarzeń prolongata może być jedynym ratunkiem, żeby dać radę wiązać koniec z końcem i spiąć domowy budżet. Dlatego osobom potrzebującym prolongowanie swojego zobowiązania często ratuje życie. Oczywiście nie polecamy tego rozwiązania, tylko po to, aby chwilowo zdobyć środki na drobne przyjemności.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że po lekturze artykułu wiecie już, co to jest prolongata oraz, jak z niej skorzystać. Podpisanie umowy, a szczególnie umowy kredytowej, to duże obciążenie finansowe i psychiczne. Warto wiedzieć, że są możliwości pozwalające „odetchnąć” w przypadku przejściowych kłopotów finansowych. Taką możliwość daje prolongowanie kredytu. Oczywiście ma to swoje plusy i minusy, ale ważne, żeby znać swoje prawa i nie bać się z nich korzystać, ale to temat na innny tekst. Podobał Wam się artykuł? Macie coś do dodania? Czy waszym zdaniem warto skorzystać z takiej opcji? Zachęcamy do dyskusji.

UWAGA – prolongata to nie jest karencja !!!

Zachęcamy także do przeczytania innych tekstów z bloga 😊

Zarabiając więcej zwiększa się swoją zdolność kredytową oraz zmniejsza się zapotrzebowanie na pieniądze. Chcielibyście zarabiać więcej? O tym jak negocjować podwyżkę dowiesz się z naszego artykułu.

Aby zarabiać więcej można także przejść z umowy o pracę na B2B – o tym, ile możesz zyskać dowiesz z innego naszego artykułu.

Ile pieniędzy potrzeba do godnego życia? O tym przekonasz się czytając artykuł – Ile kosztuje życie w Polsce?

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...