Edukacja

Co to jest schemat Ponziego?

schemat Ponziego

Pewnie wiele razy słyszeliście o różnego rodzaju oszustwach finansowych, dotyczących wykorzystania niewiedzy czy naiwności ludzi. Najczęściej przestępstwa te bazują na wpłatach klientów, którzy skuszeni perspektywą szybkiego i dużego zarobku inwestują oszczędności swojego życia. W dzisiejszym artykule przedstawimy prekursora takiego sposobu działania. Będzie nim Charles Ponzi. Jeśli chcecie poznać historię człowieka, od którego pochodzi schemat Ponziego to zapraszamy do lektury.

Kto to jest Charles Ponzi?

Włoch Carlo Pietro Giovanni Ponzi urodził się 3 marca 1882 roku w Lugo, a zmarł w 1949 roku w Rio de Janeiro. Jest uznawany za twórcę pierwszej piramidy finansowej określanej od jego nazwiska schematem Ponziego. Jako młody chłopak przypłynął do Bostonu i pracował jako kelner. Następnie przeprowadził się do Montrealu i rozpoczął współpracę z Banco Zarossi. Pracował tam nawet jako dyrektor, ale Bank okazał się instytucją służącą do oszukiwania klientów, a jej założyciel uciekł z kraju. W ten sposób zakończyła się kariera Ponziego jako bankowca.

Co to jest schemat Ponziego?

Ponzi w Bostonie pracował między innymi w marketingu pocztowym. Otrzymał wtedy list z Hiszpanii, w którym znajdował się Międzynarodowy Kupon na Odpowiedź (IRC). Takie kupony były stosowane przez firmy, które prowadziły sprzedaż wysyłkową. Kupony były wymieniane na znaczki pocztowe w konkretnym kraju. Wymieniając w USA kupony na znaczki pocztowe można było zarobić nawet 40%. Ponzi zaczął więc skupować IRC.

W 1920 roku założył firmę Securities Exchange Company, która zatrudniała agentów mających skupować kupony. Następnie szukał inwestorów wpłacających środki na skup kuponów. Ponzi oferował 50% zysk w ciągu 45 dni. Inwestorów było coraz więcej, a wypłaty dla początkowych inwestorów pochodziły z wpłat od następnych. Wszelkie analizy popytu i podaży na rynku pocztowym wskazywały, że nie ma powodów sądzić, że inwestycje mają prawo powodzenia. Ponzi jednak ściągał coraz większą liczbę inwestorów. Ostatecznie okazało się, że uczestnicy projektu stracili około 15 mln dolarów, a Ponzi został skazany na 5 lat więzienia.

Co to jest schemat Ponziego – podsumowanie

Mamy nadzieję, że podobał Wam się artykuł, w którym przedstawiliśmy czym jest schemat Ponziego. To właśnie Charles Ponzi stał się prekursorem oszustw finansowych nazywanych jako piramida finansowa. Musicie być bardzo uważni, jeśli ktoś proponuje Wam możliwość szybkiego wzbogacenia. Analizujcie wszystkie oferty, skonsultujcie się zanim wpłacicie pieniądze. Ktoś z Waszego otoczenia stracił pieniądze przez piramidę finansową? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami.

PS. jeśli interesuje Was jakieś zagadnienie ekonomiczne to napiszcie w komentarzu o czym chcielibyście przeczytać.

Polecamy także inne nasze artykuły:

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...