Edukacja

Co to jest stopa procentowa? Jakie są konsekwencje niskich stóp procentowych?

co to jest stopa procentowa

W ostatnich miesiącach stopy procentowe w Polsce spadły niemal do zera. Co to oznacza dla zwykłego Kowalskiego? Czym jest stopa procentowa? Jakie konsekwencje mają niskie stopy procentowe? Czy lepsze są niskie czy wysokie stopy procentowe? Na te i inne pytania odpowiemy w tym artykule. Przedstawimy różne punkty widzenia. Spojrzymy na temat z punktu widzenia gospodarki, z punktu widzenia osoby posiadającej kredyt i z punktu widzenia osoby posiadającej oszczędności. Mamy nadzieję, że takie podejście do tematu przypadnie Wam do gustu. Zapraszamy do lektury.

Co to jest stopa procentowa, konsekwencje niskich stóp procentowych – wprowadzenie

Wysokość stóp procentowych wpływa na życie gospodarcze mocniej niż mogłoby się wielu osobom wydawać. Zarówno niskie jak i wysokie stopy procentowe mają określone konsekwencje dla gospodarki. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, która z tych sytuacji jest korzystniejsza. Wszystko zależy od konkretnych uwarunkowań. Może się okazać, że jedna osoba będzie zadowolona z niskich, a inna z wysokich stóp. Kiedy tak będzie, dowiecie się już niebawem. Z gospodarczego punktu widzenia najważniejsze jest to, żeby stopy były stabilne.

Co to jest stopa procentowa?

Stopa procentowa to nic innego jak cena pieniądza. Cena jaką trzeba zapłacić za jego pożyczenie. Stopy procentowe warunkują rozliczenia pomiędzy klientami i bankami oraz na rynku międzybankowym. Stopa procentowa ustalana jest w taki sposób, aby zapewnić stabilność waluty i gospodarki danego kraju.

Jakie stopy procentowe występują w Polsce?

Stopy procentowe w Polsce ustala Rada Polityki Pieniężnej, w której skład wchodzą: Prezes NBP oraz dziewięciu członków, wybieranych przez sejm, senat oraz Prezydenta.

W Polsce występują następujące stopy procentowe:

  • referencyjna – 0,10%
  • lombardowa – 0,50%
  • depozytowa – 0,00%
  • redyskontowa weksli – 0,11%
  • dyskontowa weksli – 0,12%

W praktyce oprocentowanie porusza się w zakresie stóp depozytowej i lombardowej. Stopy te oznaczają wartości po jakich banki komercyjne mogą ulokować w NBP swoje środki i pożyczyć od niego. Skoro więc banki komercyjne dostaną depozyt w NBP na 0%, a za pożyczenie zapłacą 0,5% to dokonują transakcji międzybankowych za oprocentowanie pomiędzy tym zakresem.

Kiedy stopy procentowe rosną?

Stopy procentowe rosną najczęściej w sytuacji wysokiej inflacji i osłabiania się waluty. Wyższe stopy procentowe z jednej strony powodują napływ zagranicznego kapitału do kraju, a z drugiej wpływają na koszty kredytów i hamują popyt rynkowy, dzięki czemu ceny przestają rosnąć.

Kiedy stopy procentowe spadają?

Stopy procentowe spadają w przypadku deflacji, która jest bardzo niekorzystna dla gospodarki. Spadek cen produktów powoduje, że ludzie w oczekiwaniu na kolejne obniżki wstrzymują swoje inwestycje co prowadzi do spadku PKB i wzrostu bezrobocia. Spadek stóp procentowych ma zachęcić do inwestycji, które pobudzą gospodarkę.

Konsekwencje niskich stóp procentowych?

Niskie stopy procentowe obniżają koszt kredytu, czyli powodują, że stają się one bardziej dostępne. Dzięki temu więcej osób może myśleć o inwestycjach takich jak kupno mieszkania, budowa domu czy zakup samochodu. Takie inwestycje pobudzają gospodarkę, zwiększając produkcję poprawiają zatrudnienie. Ludzie, którzy mają pracę mogą wydawać pieniądze, więc machina zaczyna się kręcić.

Dla kogo niskie stopy procentowe są korzystne?

Niskie stopy procentowe są korzystne dla przedsiębiorców, którzy planują zaciągać kredyty i inwestować. Dzięki „taniemu” pieniądzu mogą szybciej realizować projekty inwestycyjne i rozwijać firmy. Podobna sytuacja dotyczy osób fizycznych posiadających kredyty hipoteczne. Spadek stóp procentowych to wymierna oszczędność – niższa stopa procentowa oznaczą niższą ratę. Ostatni spadek stóp procentowych to od kilkudziesięciu do kilkuset złotych mniej miesięcznego obciążenia – w przypadku kredytu hipotecznego.

Dla kogo niskie stopy procentowe są niekorzystne?

Niskie stopy procentowe będą najmniej korzystne dla osób posiadających oszczędności. Osoby mające kilkaset tysięcy złotych na koncie stracą dotychczasowe oprocentowanie. Dla przykładu osoba posiadająca 500 000 zł oszczędności przy lokacie na 2% każdego roku „zarabiała” 10 000 zł minus podatek belki. Obecnie nie zarobi nic lub kilkadziesiąt złotych. Niskie stopy procentowe powodują, że trzymanie pieniędzy w banku oznacza faktyczny spadek ich wartości.

Co to jest stopa procentowa, konsekwencje niskich stóp procentowych – podsumowanie

Mamy nadzieję, że dość dokładnie udało nam się opisać co to jest stopa procentowa i jakie są konsekwencje niskich stóp procentowych. W artykule przedstawiliśmy zarówno zagadnienia teoretyczne dotyczące stóp procentowych jak i opisaliśmy ich wpływ na gospodarkę. Tak naprawdę ustalanie stóp procentowych to bardzo trudne zadanie. Wszystkie procesy ekonomiczne dzieją się w jakimś czasie, niestety zmiana jednego wskaźnika ma wpływ na inne. Ustalając stopy procentowe ważne jest, aby znaleźć złoty środek i pobudzać gospodarkę, ale jednocześnie dbać o stabilny poziom inflacji, kurs walutowy a także o niskie bezrobocie. Jakie jest Wasze zdanie na temat stóp procentowych? Sądzicie, że lepsze są niższe czy wyższe? Zapraszamy do dyskusji.

Stopy procentowe wpływają na Wasze oszczędności, chcecie dowiedzieć się jak oszczędzać pieniądze?

Jak działa metoda złotówki tygodniowo?

Być może chcecie także dowiedzieć się jak negocjować podwyżkę albo zmienić umowę o pracę na umowę b2b.

Zachęcamy także do zapoznania się z:

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...