Oszczędzanie

Co znaczy być bogatym?

co znaczy być bogatym

Pytając losowo wybranych 100 osób na ulicy, czy chcieliby być bogaci przynajmniej 95 odpowie twierdząco. Gdyby jednak zapytać ich co znaczy być bogatym to każdy pewnie odpowie co innego. Dziś postaramy zastanowić się, co to znaczy być bogatym , co decyduje o bogactwie i ile trzeba zarabiać, aby zostać uznanym za taką osobę.

Definicja bogactwa

Bogactwo jest definiowane jako całkowita wartość środków pieniężnych oraz innych wartościowych dóbr, które posiada dana osoba lub rodzina. Definicja ta jest dość prosta i czytelna. Raczej nie pozostawia wątpliwości i różnic interpretacyjnych. Największy dylemat dotyczy tego, ile trzeba mieć, żeby być bogatym?

Kto jest bogaty?

Odpowiedzią na pytanie kto jest bogaty mogą być nazwiska ludzi z Listy Najbogatszych Polaków Wprost. Żeby ocenić czyjeś bogactwo trzeba przyjąć jednak jakieś kryterium. Co może nim być? Zarobki albo posiadany majątek. Czy mowa o milionach czy dziesiątkach milionów. Kluczowy będzie punkt odniesienia. Dla Kenijczyków statystyczny Polak będzie bogaty, ale dla Niemców biedny. Najprościej jednak powiedzieć, że bogaty jest ten, który zgromadził określony majątek – znacznie większy od średniej w jego otoczeniu.

Ile trzeba zarabiać, aby być bogatym?

Czy poziom zarobków to dobra definicja bogactwa? Na pewno dość łatwo mierzalna. Czy progiem bogactwa będzie średnie wynagrodzenie? Czy może 5% najwyższych zarobków? A może 1%? Na pewno zarabianie nieznacznie powyżej średniej nie czyni nikogo bogatym. Na pewno w przypadku 5% najwyższych zarobków można już o tym powiedzieć. Według kalkulatora zarabiając 15 000 zł miesięcznie brutto zarabia się więcej niż 95% społeczeństwa. Jest to już pewna miara bogactwa.

II próg podatkowy granicą bogactwa

Pewnym uproszczeniem bogactwa mogłoby być odniesienie go do zarobków. W jakimś sensie poziom zamożności mierzy II próg podatkowy. Czy jednak zamożność to już bogactwo? Czy 85 528 zł rocznego dochodu to już bogactwo? Raczej nie, tym bardziej, że trzeba wziąć pod uwagę fakt, że progi podatkowe od wielu lat nie były waloryzowane. Przy nawet minimalnej rocznej inflacji i wzroście wynagrodzeń coraz więcej osób „wpada” w II próg. Tak naprawdę obecnie II próg podatkowy i bogactwo nie mają ze sobą wiele wspólnego. Tym bardziej, że zarobki to nie wszystko.

Co decyduje o bogactwie?

O bogactwie na pewno decyduje punkt odniesienia. W Azji mężczyzna o wzrośnie 180 cm zostanie uznany za bardzo wysokiego. W Europie będzie on miał najwyżej przeciętny wzrost. To samo dotyczy majątku. Trzeba porównywać się z ludźmi zamieszkującymi podobny obszar. My intuicyjnie tworzymy artykuł dla Polski i to ważne, żeby tego nie odnosić do innych nacji. Bogaty Polak będzie znacznie biedniejszy od Bogatego Niemca itd. Co jednak decyduje o bogactwie? 3 aspekty tworzące wartość netto. Dochody, posiadany majątek i zobowiązania. Im więcej zarabiasz, tym większy możesz zbudować majątek. Z resztą o tym jak oszczędzać pieniądze już pisaliśmy.

Co znaczy być bogatym – opinia Finansowego Siłacza

Nasz punkt widzenia dotyczący bogactwa jest związany z opisanym już zagadnieniem, jakim jest Twoja Wartość Netto. O bogactwie decydują zarówno dochody, zobowiązania oraz posiadany majątek. Czyli kto jest bogaty? Naszym zdaniem takim kryterium posiadanie majątku o wartości 1 000 000 zł i miesięcznego dochodu w wysokości 15 000 zł. Majątek o wartości miliona oczywiście bez kredytów. Przykładowo jeśli masz mieszkanie o wartości 500 000 zł a kredyt o wartości 200 000 zł to Twój majątek będzie wynosił 300 000 zł. Ważne jest, aby poza majątkiem posiadać jakiś stały dochód pozwalającym na pokrycie bieżących kosztów – dzięki czemu majątek nie będzie się uszczuplał.

Co znaczy być bogatym – podsumowanie

Sami widzicie, że bardzo trudno odpowiedzieć na pytanie co znaczy być bogatym. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Dla kogoś zarabiającego płacę minimalną bogaty będzie ten ze średnim wynagrodzeniem. Dla kogoś ze średnim wynagrodzeniem bogaty będzie ten zarabiający 3x więcej itd. Tak naprawdę kluczowy staje się punkt odniesienia. To gdzie żyjemy determinuje poziom bogactwa. Nie ważne jest przecież, ile zarabiamy a to, ile możemy za zarobione pieniądze kupić. Nawiązując do wartości netto, trzeba też pamiętać, że poza zarobkami poziom bogactwa determinują zobowiązania i posiadany już majątek. Podobał Wam się artykuł? Macie jakieś przemyślenia dotyczące bogactwa. Kto Waszym zdaniem jest bogaty? Ile pieniędzy trzeba mieć, żeby się za takiego uważać? Zachęcamy do dyskusji.

Budowanie kapitału to nie tylko oszczędzanie pieniędzy, ale też ich zarabianie. Chcielibyście zarabiać więcej? O tym jak negocjować podwyżkę dowiesz się z naszego artykułu.

Aby zarabiać więcej można także przejść z umowy o pracę na B2B – o tym, ile możesz zyskać dowiesz z innego naszego artykułu.

Ile pieniędzy potrzeba do godnego życia? O tym przekonasz się czytając artykuł – Ile kosztuje życie w Polsce?

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...