Oszczędzanie

Co zużywa najwięcej prądu w domu? cz.1 – lodówka

lodówka

Co zużywa najwięcej prądu w domu, ile prądu zużywa lodówka?

W tym artykule postaramy się poruszyć dość istotny temat, czyli oszczędności w gospodarstwie domowym. Większość z nas nie przywiązuje wagi do tego, ile prądu zużywają poszczególne urządzenia elektryczne w naszych mieszkaniach. Przyjrzymy się bliżej temu tematowi oraz postaramy się odpowiedzieć na pytanie, na co zwracać uwagę podczas zakupu urządzeń elektrycznych. Odpowiemy również na pytanie, czy warto dopłacić do tych droższych i bardziej energooszczędnych modeli. Dzisiejszy temat to, ile prądu zużywa lodówka ?

lodówka

W każdym gospodarstwie domowym znajduje się lodówka. Część z nas ma mniejsze urządzenie, a część bardzo duże lodówki z wolnostojącymi zamrażarkami.

Przeglądając Internet w poszukiwaniu danych dotyczących zużycia energii elektrycznej można zauważyć, że właśnie to lodówka i zamrażarka pożera największą ilość prądu w naszych domach. Lodówka pracuje 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku, dlatego właśnie na tym urządzeniu możemy teoretycznie najwięcej pieniędzy zaoszczędzić przy odpowiednim użytkowaniu. Analogicznie możemy także najwięcej ich stracić. Przyjrzyjmy się bliżej wspomnianej lodówce.

W kolejnych artykułach sprawdzimy ile prądu zużywają inne urządzenia w naszych domach.

Etykieta energetyczna – jak ją czytać?

Podczas zakupu każdego z artykułów gospodarstwa domowego, można znaleźć etykietę energetyczną. Ta naklejka informuje o tym do jakiej klasy energetycznej zostało zaliczone urządzenie. Etykieta przedstawia także podstawowe parametry urządzenia, np. zużycie energii  czy poziom hałasu.  Klasy energetyczne, to co najbardziej cię powinno zainteresować poza funkcjonalnością i wyglądem, są skalowalne. Skala ta mieści się w przedziale od A do G, przy czym G oznacza urządzenia najmniej efektywne, zaś A najbardziej. W pogoni za energooszczędnością producenci wymusili na twórcach etykiet powiększenie skali o nowe klasy A+, A++ oraz A+++, które charakteryzują urządzenia najbardziej efektywne energetycznie.

Jaki model lodówki wybrać?

lodówka klasy A+ - etykieta energetyczna

W sytuacji, gdy chcesz lub jesteś zmuszony do wymiany lodówki powinieneś zastanowić się nad wyborem urządzenia, które w największym stopniu spełni Twoje oczekiwania. Jak już wcześniej pisaliśmy, powinieneś zwrócić uwagę na klasę energetyczną lodówki oraz policzyć opłacalność zakupu. Teoretycznie wybierając lodówkę o najwyższej klasie energetycznej A+++ powinieneś zaoszczędzić najwięcej pieniędzy na opłatach za energię elektryczną. Niestety te urządzenia są dużo droższe od tych z niższą przyznaną klasą. Czy oszczędności na prądzie zwrócą się z nawiązką w stosunku do wyższej ceny zakupu lodówki?
Postaramy Ci się pomóc w wyborze najlepszego produktu (skupimy się tylko na kosztach zakupu oraz opłatach rocznych, pomijając awaryjność czy koszty napraw). Oczywiście przy wyborze lodówki nie powinna decydować jedynie cena, ważna jest też jej użyteczność czy wygląd, a cena i opłacalność powinna być dalszym kryterium, ale nie dla nas.

Opłacalność inwestycji – ile kosztuje prąd

Dla naszego przykładu posłużą lodówki marki Bosch (nie jest to reklama). Wybraliśmy 3 zbliżone do siebie modele o różnych klasach energetycznych, których zestawienie widnieje w poniższej tabeli:

Klasa energetycznaA+A++A+++
ProduktBOSCH KGN39VL45BOSCH KGN39XL35BOSCH KGN39VL45
Pojemność chłodziarki257279279
Pojemność zamrażarki948787
Roczne zużycie energii [kWh]292273182
Cena142919953599

Wszystkie wybrane przez nas lodówki są podobnej wielkości oraz o charakteryzują się zbliżoną pojemnością całkowitą. Wybraliśmy 3 modele o najpopularniejszych obecnie klasach energetycznych. Jak widzisz różnice w cenach są dość duże. Postaramy się policzyć opłacalność zakupu droższych urządzeń oraz wybierzemy najlepszy produkt uwzględniając jedynie kryterium cenowe.

Na potrzeby naszych obliczeń ustaliliśmy, że przeciętna żywotność lodówki to 10 lat i na taki też okres oszacowaliśmy tę inwestycję. Wydaje nam się, że 10 lat to odpowiednia pora na wymianę sprzętu, jak i również bardzo prawdopodobne, że mniej więcej tyle „wytrzyma” nasza lodówka. Przyjęliśmy również do naszych obliczeń taryfę prądu G11 (stała cena prądu przez całą dobę), która jest najpopularniejszą taryfą wśród gospodarstw domowych. Na przestrzeni ostatnich 10 lat średnia cena za 1 kWh prądu wzrosła z 0,45 zł do 0,55 zł (obecnie) przy czym był okres gdzie cena za 1 kWh prądu wynosiła nawet 0,58 zł. Uśredniając przyjęliśmy, że cena prądu będzie rosła o 1 gr na każdy rok. Poniższy wykres przedstawia ile prądu przeciętnie zużyje lodówka poszczególnej klasy oraz sumaryczną wartość zużytego prądu w całym okresie.

Średnia cena kwh0,55
Klasa energetycznaA+A++A+++
Roczne zużycie energii [kWh]292273182
1 rok160,6150,15100,1
2 rok163,52152,88101,92
3 rok166,44155,61103,74
4 rok169,36158,34105,56
5 rok172,28161,07107,38
6 rok175,2163,8109,2
7 rok178,12166,53111,02
8 rok181,04169,26112,84
9 rok183,96171,99114,66
10 rok186,88174,72116,48
Opłaty za 10 lat1737,41624,351082,9

Jak widzisz w ciągu 10 lat szacowany koszt zużytej energii pomiędzy urządzeniem z najwyższym wskaźnikiem energetycznym, a najniższym to prawie 700 zł. Czy to dużo, czy mało na przestrzeni 10 lat? I tak, i nie.

Podsumowanie

Zakładając, że w ciągu tych 10 lat, żadne z urządzeń nie zepsułoby się, łatwo zauważyć, że 2000 zł różnicy pomiędzy zakupem najdroższej, a zakupem najtańszej lodówki nie zostanie „odpracowane” przez lodówkę o wyższej klasie energetycznej. Co oznacza, że zakup droższej lodówki jeśli nie jesteś fanatykiem ekologii i oszczędzania zwyczajnie się nie opłaca.

Za lodówkę klasy A+ w ciągu 10 lat używania wraz z zakupem zapłacisz około 3166 zł, za lodówkę klasy A++ 3619 zł, a za lodówkę klasy A+++ aż 4682 zł. Z naszych wyliczeń wynika, że różnica pomiędzy lodówką klasy A+, a klasy A++ jest niewielka i można rozważyć oba produkty przy zakupie.

Należy pamiętać, że zaoszczędzone pieniądze podczas zakupu można ulokować w inny sposób, co może przynieść dodatkowe korzyści (np. lokata). Nie zapominajmy również, że lodówka klasy A++ miała sporo większą pojemność chłodziarki, co pozwala na większy komfort jej używania. Czy zatem warto dopłacać do najwyższej klasy energetycznej? Naszym zdaniem nie, ale jak zawsze wybór należy do Ciebie. Podziel się z nami swoimi uwagami oraz przemyśleniami na ten temat.

PS. Kilka porad jak zmniejszyć zużycie Prądu przez lodówkę:

  1. Odmrażaj lodówkę gdy tylko warstwa lodu przekracza 1 cm (nie dotyczy lodówek z systemem No Frost).
  2. Nie stawiaj w pobliżu lodówki urządzeń które emitują spore ilości ciepła, np. kuchenka, piecyk czy kaloryfer .
  3. Nie wkładaj do lodówki gorących posiłków.
  4. Ustaw temperaturę chłodzenia na 6 stopni, natomiast zamrażalnika na -18.
  5. Staraj się otwierać lodówkę tylko na krótki moment i od razu po wyciągnięciu potrzebnych produktów zamykaj.

Mamy nadzieję, że spodobał się Wam wpis odnośnie oszczędności w domu i zużycia prądu przez urządzenia elektryczne w domu. Dzisiaj dowiedzieliście się, ile prądu zużywa lodówka, ale powstanie seria o tym, co zużywa prąd i ile w naszych domach. Jeśli macie jakieś sugestie, pytania lub coś do dodania zapraszamy do komentowania na naszym blogu oraz na fanpage.

PS. jeśli interesuje Was jakieś zagadnienie ekonomiczne to napiszcie w komentarzu o czym chcielibyście przeczytać.

Polecamy także inne nasze artykuły:

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...