Oszczędzanie

Co zużywa najwięcej prądu w domu? cz. 2

prąd - konsola

W jednym z poprzednich artykułów pisaliśmy o tym, jakie kwoty możesz zaoszczędzić w skali roku na opłatach za prąd, korzystając z bardziej energooszczędnej lodówki. Lodówka to urządzenie, które pracuje przez 24 godziny na dobę, przez 365 dni w roku. Jest to więc urządzenie, które pozwala zaoszczędzić bądź stracić najwięcej.

Dzisiaj przyjrzymy się innym domowym sprzętom oraz temu, ile zużywają prądu. Zastanowimy się, czy warto szukać w tej sferze oszczędności. Do naszych obliczeń przyjęliśmy ,że prąd kosztuje: 1 kWh = 55 gr.

podążanie za trendami laptop

Ile prądu zużywa komputer

Komputer to bardzo zróżnicowane urządzenie pod względem zainstalowanych podzespołów. Komputerem może być zarówno laptop jak i komputer stacjonarny z monitorem i głośnikami, czy tablet. Jak pewnie się domyślasz, różnice w zużyciu prądu przez te urządzenia będą bardzo duże.

Tablet

Na początku sprawdzimy,  jak kształtują się wydatki związane z korzystaniem z tabletu. Tablet z założenia jest urządzeniem nie pobierającym w ogóle prądu – w końcu to urządzenie mobilne. Jest tak tylko teoretycznie, ponieważ baterię w tablecie trzeba regularnie ładować. Standardowe ładowarki pobierają około 5W. Zakładając, że w domu mamy tylko tablet i to z niego korzystamy jako narzędzia do zabawy i pracy, trzeba liczyć się z codziennym ładowaniem. Tablet ładuje się około 2 godzin, także w tym czasie zużyjemy 0,01 kWh, co w skali miesiąca kosztować będzie około 16 gr. Zatem wyraźnie widać,że koszty eksploatacji tego urządzenia są bardzo niewielkie.

Laptop

Innym powszechnie wykorzystywanym urządzeniem są laptopy, które są wyposażone w zasilacze o mocy 65W.  Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że tyle też będzie zużywał prądu. Przeciętny pobór energii elektrycznej w ciągu godziny przez to urządzenie to 30W. Gdyby korzystać z laptopa przez 4 godziny każdego dnia to miesięczne wydatki na prąd wyniosą około 2 zł. Jak widać również nie są do duże koszty.

Laptop gamingowy

Istnieją również laptopy gamingowe, które są zdecydowanie bardziej prądożerne i zwykle mają podłączone zasilacze o mocy przekraczającej 180W. W takim przypadku podczas zabawy, bo zazwyczaj po to ludzie kupują takie sprzęty, szczytowy pobór mocy może wynosić 150W. Tutaj również zakładamy, że taki laptop będzie działał około 4h dziennie (na krócej nie opłaca się uruchamiać gry ;)). Podczas takiej zabawy nasz laptop „pociągnie” zdecydowanie więcej prądu niż zwykły laptop.  Już jedna sesja to koszt około 35 groszy. Jest to więcej niż koszt ładowania tabletu przez cały miesiąc. Koszt miesięcznego zużycia prądu to już około 10 zł. Nadal nie wydaje się to jakąś zawrotną sumą, aczkolwiek rocznie to prawie 120 zł, co w porównaniu z tabletem stanowi ogromną różnicę.

Komputer stacjonarny

Teraz przyjrzymy się komputerowi stacjonarnemu. Ten w zestawie z monitorem i głośnikami pobiera około 120W. Tutaj koszty miesięczne to około 8 zł. Jak widzisz, koszty są mniejsze niż przy laptopie gamingowym.
Na sam koniec zostawiliśmy sobie komputer do zadań specjalnych. Jest to komputer przeznaczony do obróbki filmów, grafiki czy też dla najbardziej wymagających graczy. Takie zestawy potrafią pobierać nawet 400W. Zakładając najmniejszą wartość, czyli 400W, mamy koszty dzienne na poziomie około 1 zł. Nie wydaje się to dużo, natomiast prąd zużyty przez rok w przeliczeniu na złotówki to już 360 zł. Jest to bardzo duża kwota przy innych omawianych sprzętach. To cena jaką ponosimy za profesjonalny sprzęt lub chęć grania w najnowsze gry w najwyższych ustawieniach graficznych. Pomijamy tutaj koszty zakupu urządzenia. Podstawowe zestawy możemy nabyć za około 1.000 – 1.500 zł, podczas gdy profesjonalne sprzęty kosztują 10.000 zł i więcej.

podążanie za trendami xbox

Konsole do gier

Pozostając w temacie rozrywki policzymy, jak kształtują się koszty używania konsol. Konsole nowej generacji zużywają około 70W na godzinę. Mają mniejszą funkcjonalność niż komputer, natomiast do rozrywki wydają się tańszą opcją. Pomijamy tutaj „burzę”, o to która konsola jest lepsza. Skupimy się na kosztach. Konsola przy 4 godzinnym dziennym używaniu „skradnie” z naszego portfela około 5 zł miesięcznie. Należy pamiętać o tym, że konsola sama w sobie nie pozwoli na zabawę – musimy podłączyć do niej telewizor.

podążanie za trendami tv

Ile prądu zużywa telewizor

W prawie każdym domu jest telewizor. Obecnym standardem jest odbiornik o przekątnej ekranu 40 cali. Chociaż oczywiście zdarzają się także większe modele. Tutaj również przyjmujemy 4 godzinną pracę w ciągu dnia. Takie telewizory standardowo zużywają około 45W. Daje nam to około 3 zł miesięcznie.

podążanie za trendami radio

Ile prądu zużywa radio

Radio, podobnie jak telewizor, posiada w swoim domu prawie każdy. Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez tego sprzętu. Często go słuchamy w pracy, w domu dla relaksu albo do porannej kawy. Przyjmujemy codzienne słuchanie przez 4 godziny.

Mały kuchenny radioodtwarzacz pobiera średnio 30W. Oznacza to, że miesięcznie zapłacimy za korzystanie około 2 zł, co rocznie daje 24 zł. Niewiele.

Wieża HIFI to już pobór rzędu 50-60W. Zakładając 50W, koszty wzrosną i wyniosą około 3,5 zł miesięcznie i 40 zł rocznie.

Prąd zużyty w trybie czuwania

Prąd zużywa również każde z urządzeń podłączonych do gniazdka, nawet wyłączone. Urządzenia nowej generacji są dobrze dopracowane i pobór ten zamyka się w 1W, a najczęściej poniżej 0,5 W na godzinę. Mając w domu 1 telewizor, 2 telefony, laptopa i konsolę do gier, posiadamy 5 urządzeń elektrycznych, których prawdopodobnie nie wyłączamy z kontaktu, gdy z nich nie korzystamy. Nie jest to zawrotna suma, aczkolwiek rocznie to około 12 zł. Należy pamiętać, że starsze urządzenia potrafiły pobierać nawet 10W w trybie „standby”.

UrządzenieKoszty miesięczne w złKoszty roczne w złDzienny czas używania
Tablet0,161,952h ładownia i używanie do rozładowania
Laptop2244h
Laptop gamingowy101204h
Komputer stacjonarny8964h
Komputer do zadań specjalnych303604h
Konsola5604h
Telewizor3364h
Radioodtwarzacz2244h
Wieża HIFI3,5424h
Tryb czuwania11224h
zużycie prądu - pralka

Ile prądu zużywa pralka

Faktem jest, że każdy z nas pierze ubrania. Podczas tego procesu zużywasz nie tylko prąd, ale i wodę. Przyjmując średnie roczne zużycie prądu na poziomie podawanym przez producentów wychodzi, że pralka pobiera około 120 kWh rocznie oraz około 9 000 litrów wody przy 220 standardowych cyklach prania. Zatem jedno pranie kosztuje Cię około 30 gr. Natomiast w skali rocznej pranie kosztuje nas około 65 zł za prąd oraz niecałe 40 zł za wodę (ustalając cenę wody za metr sześcienny na poziomie 4 zł). Należy pamiętać, że zużycie prądu przez pralkę będzie się zmieniać w zależności od sposobu prania. Pranie w temperaturze 90 stopni będzie wiązało się z większym poborem prądu niż w przypadku prania w 30 stopniach, a zatem i z większymi opłatami za prąd. Obecnie każda z pralek ma możliwość prania szybkiego, co na pewno pomaga obniżać zużycie prądu.

zużycie prądu - odkurzacz

Ile prądu zużywa odkurzacz

Obecnie produkuje się odkurzacze o mocy poniżej 1000W, natomiast w wielu polskich domach znajdziesz jeszcze starsze modele pobierające nawet 2000W. Zakładamy, że korzystasz z odkurzacza 2 razy w tygodniu, a średni czas jednego odkurzania to 30 minut. Odkurzacz starszej generacji zużyje na jedno sprzątanie 1 kWh, czyli kosztuje Cię to 55 gr. W skali roku koszty związane z odkurzaniem to około 60 zł. Korzystając z odkurzaczy nowej generacji, zużyjesz dwukrotnie mniej prądu, czyli rocznie wydasz 30 zł. Koszt zakupu nowego, najtańszego odkurzacza to około 200 zł. W ciągu 6 lat zwrócą się koszty zakupu. Czy warto wymienić swój stary odkurzacz na nowy? Na to pytanie odpowiedz sobie sam.

zużycie prądu - zelazko

Ile prądu zużywa żelazko

Maksymalna moc żelazka wynosi około 3000W. Jednak podczas prasowania nie korzystasz z maksymalnej mocy, ponieważ delikatne materiały zostałyby uszkodzone przez zbyt wysoką temperaturę. Zakładamy przeciętny pobór na poziomie 2000W. Typowa polska rodzina 2+2 korzysta z żelazka przez 2 godziny tygodniowo. Tygodniowa sesja prasowania kosztuje około 2zł. Rocznie na prasowanie wydasz około 110zł.

zużycie prądu - piekarnik

Ile prądu zużywa piekarnik

Każdy z nas lubi ciasto, zwłaszcza takie domowej roboty. Niestety piekarnik pobiera dużo prądu, a i czas, i trudność przygotowania domowego wypieku jest dla niektórych nie do przejścia. Natomiast zakładając korzystanie z tego urządzenia 2 razy w tygodniu, np. na weekendowe ciasto oraz obiad należy się liczyć z 2 godzinami pracy naszego urządzenia w tygodniu. Podczas tygodniowego używania piekarnik pochłonie aż 7 kWh, co w przeliczeniu na pieniądze da prawie 4 zł. W skali roku jest to już suma około 200 zł. Jak widzisz, jest to jedno z droższych urządzeń w mieszkaniu, aczkolwiek dla domowego ciasta warto!

zużycie prądu - zmywarka

Ile prądu zużywa zmywarka

Nie w każdym domu jest zmywarka, ale sporo Polaków posiada ją w swojej kuchni. Producenci zakładają 280 zmywań rocznie, my również tyle założymy. Wychodzi z tego, że prawie codziennie włączysz zmywarkę. Średnio zużycie energii jest na poziomie 250 kWh rocznie oraz 3000 litrów. Jedno zmywanie kosztuje wówczas około 50 gr, natomiast rocznie jest to 140 zł plus 12 zł za wodę. Nie wydaje się to dużą kwotą w zamian za wygodę, jaką daje korzystanie ze zmywarki.

zużycie prądu - kuchenka mikrofalowa

Ile prądu zużywa kuchenka mikrofalowa

Kuchenki mikrofalowe pobierają maksymalnie 700-800W. Zazwyczaj włączamy je na maksymalną moc, gdyż mamy na uwadze szybkość podgrzewania posiłku. Dlatego do naszych obliczeń wzięliśmy moc 800W oraz średni czas 3 min. Założyliśmy korzystanie jedynie raz dziennie. Jedno podgrzewanie posiłku to koszt około 2gr, a rocznie 8zł.

Ile prądu zużywa czajnik elektryczny

Czajniki pobierają około 2000W. Czas gotowania 1 litra wody to 3 min. Zakładamy, że gotujesz 4 razy dziennie wodę (śniadanie, kawa, obiad, kolacja)co daje nam 12 minut w ciągu doby. Podgrzanie 1 litra wody to około 5 gr, a roczny koszt wynosi 75 zł.

UrządzenieKoszty miesięczne w złKoszty roczne w złŚredni czas używania
Pralka0,30652h
Odkurzacz0,55/0,2760/3030 min
Żelazko21102h
Piekarnik22001h
Zmywarka0,51402h
Kuchenka mikrofalowa0,0283 min
Czajnik elektryczny,05753 min

Podsumowanie

Prąd jest zużywany przez każde z urządzeń  w domu, nawet wyłączone. Czasami wartości zużycia mogą przerażać, inne zaś są przez nas lekceważone. Czy słusznie? Wg nas nie. Jak wyraźnie widać – codzienne granie na konsoli przez rok kosztuje nas tyle samo co korzystanie z radioodbiornika przez 2 lata. W takim przypadku bardzo duże znaczenie ma czas korzystania z urządzenia. Na każdym z urządzeń można zaoszczędzić pewne kwoty pieniędzy. Nie mamy na myśli tylko rzadszego korzystania m.in. z konsoli albo komputera, ale o wyłączanie ładowarek do urządzeń, gdy z nich nie korzystamy lub ustawianie w tv trybu oszczędnego.

Co o tym sądzicie? Jak często Wy korzystacie z poszczególnych urządzeń?
Czy jesteście zaskoczeni, tym ile zużywają prądu poszczególne urządzenia?

Mamy nadzieję, że spodobał się Wam kolejny wpis odnośnie zużycia prądu przez RTV. Jeśli macie jakieś sugestie, pytania lub coś do dodania zapraszamy do komentowania na naszym blogu oraz na fanpage.

PS. jeśli interesuje Was jakieś zagadnienie ekonomiczne to napiszcie w komentarzu o czym chcielibyście przeczytać.

Polecamy także inne nasze artykuły:

You Might Also Like

2 komentarze

 • Reply
  Jurek
  20 października, 2019 at 6:11 am

  Zawsze myślałem że zdecydowanie więcej prądu zużywają ładowarki do telefonów

  • Reply
   Bartosz Maciński
   22 października, 2019 at 9:56 am

   Bardzo mało w stosunku do innych sprzętów domowych 🙂

Leave a Reply

Captcha loading...