Oszczędzanie

Co zużywa najwięcej prądu w domu? cz. 3 – zużycie prądu przez AGD

zużycie prądu - pralka

W poprzednich artykułach pisaliśmy o tym, ile kosztuje korzystanie ze sprzętów RTV w gospodarstwie domowym oraz podjęliśmy temat opłacalności zakupu droższej i bardziej energooszczędnej lodówki. Dzisiaj sprawdzimy, jak dużo kosztuje korzystanie z artykułów gospodarstwa domowego oraz sprawdzimy zużycie prądu przez każde z nich.

Ile prądu zużywa pralka

Faktem jest, że każdy z nas pierze ubrania. Podczas tego procesu zużywasz nie tylko prąd, ale i wodę. Przyjmując średnie roczne zużycie prądu na poziomie podawanym przez producentów wychodzi, że pralka pobiera około 120 kWh rocznie oraz około 9 000 litrów wody przy 220 standardowych cyklach prania. Zatem jedno pranie kosztuje Cię około 30 gr. Natomiast w skali rocznej pranie kosztuje nas około 65 zł za prąd oraz niecałe 40 zł za wodę (ustalając cenę wody za metr sześcienny na poziomie 4 zł). Należy pamiętać, że zużycie prądu przez pralkę będzie się zmieniać w zależności od sposobu prania. Pranie w temperaturze 90 stopni będzie wiązało się z większym poborem prądu niż w przypadku prania w 30 stopniach, a zatem i z większymi opłatami za prąd. Obecnie każda z pralek ma możliwość prania szybkiego, co na pewno pomaga obniżać zużycie prądu.

zużycie prądu - odkurzacz

Ile prądu zużywa odkurzacz

Obecnie produkuje się odkurzacze o mocy poniżej 1000W, natomiast w wielu polskich domach znajdziesz jeszcze starsze modele pobierające nawet 2000W. Zakładamy, że korzystasz z odkurzacza 2 razy w tygodniu, a średni czas jednego odkurzania to 30 minut. Odkurzacz starszej generacji zużyje na jedno sprzątanie 1 kWh, czyli kosztuje Cię to 55 gr. W skali roku koszty związane z odkurzaniem to około 60 zł. Korzystając z odkurzaczy nowej generacji, zużyjesz dwukrotnie mniej prądu, czyli rocznie wydasz 30 zł. Koszt zakupu nowego, najtańszego odkurzacza to około 200 zł. W ciągu 6 lat zwrócą się koszty zakupu. Czy warto wymienić swój stary odkurzacz na nowy? Na to pytanie odpowiedz sobie sam.

zużycie prądu - zelazko

Ile prądu zużywa żelazko

Maksymalna moc żelazka wynosi około 3000W. Jednak podczas prasowania nie korzystasz z maksymalnej mocy, ponieważ delikatne materiały zostałyby uszkodzone przez zbyt wysoką temperaturę. Zakładamy przeciętny pobór na poziomie 2000W. Typowa polska rodzina 2+2 korzysta z żelazka przez 2 godziny tygodniowo. Tygodniowa sesja prasowania kosztuje około 2zł. Rocznie na prasowanie wydasz około 110zł.

zużycie prądu - piekarnik

Ile prądu zużywa piekarnik

Każdy z nas lubi ciasto, zwłaszcza takie domowej roboty. Niestety piekarnik pobiera dużo prądu, a i czas, i trudność przygotowania domowego wypieku jest dla niektórych nie do przejścia. Natomiast zakładając korzystanie z tego urządzenia 2 razy w tygodniu, np. na weekendowe ciasto oraz obiad należy się liczyć z 2 godzinami pracy naszego urządzenia w tygodniu. Podczas tygodniowego używania piekarnik pochłonie aż 7 kWh, co w przeliczeniu na pieniądze da prawie 4 zł. W skali roku jest to już suma około 200 zł. Jak widzisz, jest to jedno z droższych urządzeń w mieszkaniu, aczkolwiek dla domowego ciasta warto!

zużycie prądu - zmywarka

Ile prądu zużywa zmywarka

Nie w każdym domu jest zmywarka, ale sporo Polaków posiada ją w swojej kuchni. Producenci zakładają 280 zmywań rocznie, my również tyle założymy. Wychodzi z tego, że prawie codziennie włączysz zmywarkę. Średnio zużycie energii jest na poziomie 250 kWh rocznie oraz 3000 litrów. Jedno zmywanie kosztuje wówczas około 50 gr, natomiast rocznie jest to 140 zł plus 12 zł za wodę. Nie wydaje się to dużą kwotą w zamian za wygodę, jaką daje korzystanie ze zmywarki.

zużycie prądu - kuchenka mikrofalowa

Ile prądu zużywa kuchenka mikrofalowa

Kuchenki mikrofalowe pobierają maksymalnie 700-800W. Zazwyczaj włączamy je na maksymalną moc, gdyż mamy na uwadze szybkość podgrzewania posiłku. Dlatego do naszych obliczeń wzięliśmy moc 800W oraz średni czas 3 min. Założyliśmy korzystanie jedynie raz dziennie. Jedno podgrzewanie posiłku to koszt około 2gr, a rocznie 8zł.

Ile prądu zużywa czajnik elektryczny

Czajniki pobierają około 2000W. Czas gotowania 1 litra wody to 3 min. Zakładamy, że gotujesz 4 razy dziennie wodę (śniadanie, kawa, obiad, kolacja)co daje nam 12 minut w ciągu doby. Podgrzanie 1 litra wody to około 5 gr, a roczny koszt wynosi 75 zł.

UrządzenieKoszty miesięczne w złKoszty roczne w złŚredni czas używania
Pralka0,30652h
Odkurzacz0,55/0,2760/3030 min
Żelazko21102h
Piekarnik22001h
Zmywarka0,51402h
Kuchenka mikrofalowa0,0283 min
Czajnik elektryczny,05753 min

Podsumowanie

Korzystanie ze sprzętów AGD nie jest tanie, ale dzięki temu pole do oszczędności jest duże. Można prać częściej w niższych temperaturach oraz w trybie prania szybkiego, również zmywarka ma tryb energooszczędny. Natomiast korzystając z czajnika, możemy gotować mniejszą ilość wody, co skróci czas podgrzewania.

Mamy nadzieję, że spodobał się Wam kolejny wpis odnośnie zużycia prądu przez AGD. Jeśli macie jakieś sugestie, pytania lub coś do dodania zapraszamy do komentowania na naszym blogu oraz na fanpage.

You Might Also Like

Show Buttons
Hide Buttons