Edukacja

Czy edukacja powinna być płatna?

CZY EDUKACJA POWINNA BYĆ PŁATNA

Edukacja to drugie najistotniejsze po służbie zdrowia dobro publiczne. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy edukacja powinna być płatna. Zastanowimy się nad wadami i zaletami płatnej edukacji, a także przedstawimy nasz punkt widzenia na ten temat. Rozwiązaniem pośrednim jest bezpłatna edukacja do poziomu szkół średnich i płatne studia – taką opcję także postaramy się prześwietlić. Mamy nadzieję, że nie będziemy zbytnio kontrowersyjni i zapraszamy do lektury.

Czy edukacja powinna być płatna?

Dostęp do edukacji powinien być powszechny i jak najszerszy. Pewnie wiele osób się zgodzi się z tym, że wykształceni ludzie przynoszą wielkie korzyści dla całego społeczeństwa. Trzeba tutaj spojrzeć na edukację przez pryzmat inwestycji w lepszą przyszłość. Rodzice inwestują w swoje dziecko po to, aby w przyszłości mogło znaleźć lepszą pracę i miało lepsze, łatwiejsze życie. Podobnie wygląda to w skali makro, czyli patrząc przez pryzmat Państwa, które inwestuje w wykształcenie swoich obywateli po to, aby w przyszłości wykształceni obywatele więcej dokładali do PKB i byli choćby zdrowsi. Patrząc przez ten pryzmat edukacja powinna być bezpłatna. Jednak dochodzimy do tego, że bezpłatne dobra niekoniecznie są szanowane przez obywateli. Coś za co trzeba zapłacić bardziej się docenia. Co w przypadku edukacji może wpływać na poziom.

Argumenty za płatną edukacją

Podstawowe argumenty za płatną edukacją to zwiększenie jej poziomu. Skoro szkoły będą płatne, to będą chodzić do nich wyłącznie osoby chcące się uczyć, pozwoli to na wyższy poziom kształcenia. Wyższy poziom kształcenia zagwarantują też same szkoły, które będą konkurować o klientów. Konkurować mogą albo ceną, albo jakością świadczonych usług. Trudno w tym przypadku polemizować z zasadami wolnego rynku.

Argumenty przeciw płatnej edukacji

Najważniejszym argumentem przeciwko płatnej edukacji jest to, że wykształcone społeczeństwo przynosi korzyści dla całej gospodarki. Dodatkowo w przypadku płatnych szkół, osoby, które „gorzej” się urodziły nie będą miały szansy zmienić swojego życia. W przypadku bezpłatnych szkół zdolny uczeń z biednego domu jest w stanie się wykształcić i znaleźć dobrze płatną pracę. Gdyby edukacja była płatna to niestety, ale całe pokolenia byłyby skazane na podobny, ciężki los…

Czy studia powinny być płatne?

Rozwiązaniem pośrednim pomiędzy płatną i bezpłatną edukacją są płatne studia. W Polsce przerabiany był jeszcze inny przypadek, a mianowicie opłata za 2 kierunek studiów. W przypadku studiów bezpłatnych największym problemem jest to, że wiele osób idzie na studia nie po to, aby się uczyć a po to, aby pożyć po studencku… Oczywiście bezpłatne studia to atut dla najmniej zamożnych rodzin na poprawę swojej sytuacji życiowej. Ten argument jest kluczowy i dlatego edukacja w większości przypadków jest bezpłatna.

Gdzie na świecie edukacja jest płatna?

Płatna edukacja jest najpowszechniejsza w krajach anglosaskich. Tam większość z uczniów i rodziców ma świadomość, że szkoła średnia – college, czy studia są płatne. Czy takie rozwiązanie jest dobre, czy nie? Z pewnością mniej osób ma wykształcenie wyższe, ale te osoby, które już je otrzymają przeważnie osiągają bardzo dobre rezultaty w pracy. Ważne jest to, że reguły są od początku znane i trzeba szykować oszczędności, aby wykształcić dziecko.

Gdzie edukacja jest najlepsza?

Jakość edukacji nie zależy od tego, czy jest płatna czy nie. Jakość edukacji zależy od nakładów przeznaczanych na nią. Nie ma znaczenia, czy za edukację płaci uczeń czy Państwo – ważne, ile za to płaci. Najlepsza edukacją na świecie mogą pochwalić się kraje azjatyckie i skandynawskie. Co do zasady edukacja jest tam bezpłatna, a uczniowie wygrywają większość rankingów i konkursów.

Podsumowanie

Raczej nie ma wielkich wątpliwości co do edukacji podstawowej, każdy powinien umieć czytać i pisać. Dodatkowo wykształcone społeczeństwo to same korzyści dla gospodarki. Delikatne wątpliwości dotyczą tego czy studia powinny być płatne, czy nie. Są kraje, w których funkcjonuje całkowicie bezpłatna edukacja a są kraje, gdzie edukacja wyższa jest płatna. Które z rozwiązań jest lepsze? Trudno jednoznacznie powiedzieć. Na pewno bezpłatna edukacja daje szanse zmiany swojego życia dzieciom z biednych rodzin, ale z drugiej strony płatna edukacja ma wyższy poziom… Jaka jest Wasze zdanie na ten temat? Czy edukacja powinna być płatna czy nie? Zachęcamy do dyskusji, podzielcie się z nami swoimi przemyśleniami.

Polecamy teksty o podobnej tematyce:

Wysoka jakość edukacji wpływa znacząco na komfort życia obywateli. Im więcej wykształconych ludzi, tym wyższy poziom życia, to także więcej firm i wyższe zarobki. Jak negocjować podwyżkę dowiesz się z naszego artykułu.

Aby zarabiać więcej można także przejść z umowy o pracę na B2B – o tym, ile możesz zyskać dowiesz z innego naszego artykułu.

Ile pieniędzy potrzeba do godnego życia? O tym przekonasz się czytając artykuł – Ile kosztuje życie w Polsce?

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...