Edukacja

Czy Fotowoltaika się opłaca?

Fotowoltaika to jeden z najmodniejszych i najpopularniejszych tematów w ostatnim czasie. Skąd wzięła się moda na fotowoltaikę? Czy ma to coś wspólnego z rządowymi dopłatami i możliwością uzyskania dofinansowania? Czy może chodzi o modę na bycie eko. Zastanowimy się, ile kosztuje założenie instalacji fotowoltaicznej, na jakie dofinansowanie można liczyć a także finalnie, ile można na tym zyskać. Odpowiadając na te pytania przeanalizujemy, czy fotowoltaika się opłaca? Czy jest to jedynie modne, czy może także efektywnie ekonomicznie uzasadnione rozwiązanie. Zapraszamy do lektury.

Czy fotowoltaika się opłaca – wprowadzenie

Prąd drożeje z roku na rok i wszystko wskazuje, że trend ten się utrzyma a koszty energii elektrycznej będą stanowić istotną pozycję w każdym domowym budżecie. Obecnie 1 kwh kosztuje około 62 groszy, a przeciętna rodzina zużywa około 350 – 400 kwh miesięcznie. W skali roku będzie to około 4 200 – 4 800 kwh. Oznacza to, że rocznie na prąd wydajemy przeciętnie 2 600 – 3 000 zł. Jest to założenie przyjęte przy dzisiejszych cenach energii elektrycznej a można usłyszeć, że ceny mogą wzrosnąć nawet o 35%. Dlatego myśląc o instalacji fotowoltaiki trzeba mieć na uwadze, że potencjalna korzyść z każdym kolejnym rokiem będzie rosnąć. Pomijając już przy tym oczywiste korzyści ekologiczne, bo energia z odnawialnych źródeł to także nasz wkład w czyste i zdrowe powietrze.

Jeśli interesuje Was temat zużycia prądu przez poszczególne sprzęty gospodarstwa domowego to zapraszamy do lektury:

oraz:

Ile kosztuje instalacja paneli fotowoltaicznych?

Obecnie na rynku pojawia się duża liczba firm oferujących montaż paneli fotowoltaicznych. Najczęściej spotkać można przedstawicieli handlowych liczących na spore prowizje od sprzedaży, de facto tych samych paneli, których na rynku jest ograniczona ilość. Obecnie popyt na nie jest tak duży, że na panele można czekać nawet kilka miesięcy. Instalacja o mocy 5kW, czyli takiej, jaka zaspokoi popyt na prąd dla 4 osobowej rodziny kosztuje około 30 000 zł. W koszt ten wchodzą wszystkie elementy instalacji oraz jej montaż. Ceny mogą wahać się o kilka procent w górę lub w dół, ale można przyjąć, cenę 30 000 zł za realną i rynkową.

Jakie dofinansowanie do fotowoltaiki można otrzymać?

Produkcja energii elektrycznej z odnawialnych jest czymś nad czym skupiają się rządy wielu państw i z tego powodu można liczyć na różnego rodzaju dopłaty do instalacji fotowoltaiki.

W Polsce funkcjonuje obecnie program „Mój Prąd”, który pozwala otrzymać do 5 000 zł dotacji na instalację fotowoltaiki.

Dodatkowo można liczyć na ulgę termomodernizacyjną, która oblicza się jako rzeczywisty wydatek razy podstawa opodatkowania, a więc każda dotacja zmniejsza rzeczywisty wydatek.

Dla przykładu ktoś kto zapłacił za instalację 30000 zł i otrzymał 5000 zł z programu „Mój prąd” odliczy od podatku 25 000 zł x 0,17 = 4 250 zł

Poza tymi najpopularniejszymi programami istnieje także program „Prosument 2”, „Czyste powietrze”, „Enegia Plus”. Pomoc przy tych programach polega na nisko oprocentowanych kredytach, które mogą zostać częściowo umorzone w przypadku spełnienia określonych warunków. Jednak nie tak łatwo je spełnić.

Jak działa fotowoltaika?

Panele fotowoltaiczne wraz z całą instalacją produkują energię elektryczną z darmowego promieniowania słońca. Dzieje się to dzięki ogniwom fotowoltaicznym. Jako, że prowadzimy blog finansowy to nie będziemy opisywać szczegółowo całego procesu jak ogniwa łączą się w moduły fotowoltaiczne oraz jak zbudowane są te moduły. Kluczowe jest to, że dzięki użyciu odpowiednich półprzewodników możliwe jest przetworzenie energii słonecznej w prąd elektryczny. Gospodarstwo domowe posiadające instalację fotowoltaiczną posiada 2 liczniki energii. Jeden z nich informuje o zużyciu a drugi o wyprodukowanej energii. W przypadku korzystania z energii najpierw zużywa się „własną” a następnie w przypadku niedoboru pozyskuje się prąd „z sieci”. W przypadku, kiedy energia jest produkowana w większej ilości niż bieżące zużycie to można ją wykorzystać w przyszłości – np. zimą. Trzeba jednak liczyć się z tym, że wielkość wyprodukowanej energii zostanie pomniejszona o 20% w związku z koniecznością przekazania jej do sieci. Dlatego najefektywniej jest zużywać tyle ile się produkuje, aczkolwiek w naszym klimacie jest to wręcz niemożliwe.

Czy fotowoltaika się opłaca? – podsumowanie

Po przeczytaniu artykułu sami widzicie, że z ekonomicznego punktu widzenia instalacja paneli fotowoltaicznych jest opłacalna. Ktoś kto do tej pory zastanawiał się, czy fotowoltaika się opłaca, chyba nie ma już żadnych złudzeń. Wiecie, ile kosztuje życie w Polsce i oszczędność, rzędu 250 zł miesięcznie to istotna kwota. Oczywiście mamy świadomość, że mówiąc o fotowoltaice największy problem stanowi koszt początkowy związany z instalacją. Trzeba posiadać 30 000 zł, żeby móc założyć instalację i następnie odzyskać 5 000 zł z tytułu dotacji i kolejne ok. 4 000 zł w podatku PIT w kolejnych latach. Tak czy inaczej per saldo pozostaje 21 000 zł, które „wypracować” musi instalacja. Najbardziej konserwatywny scenariusz zakłada, że instalacja zwróci się po 7 latach.  Przy założeniu „żywotności” instalacji na 15 lat przez kolejne 8 lat można mieć zupełnie darmowy prąd. To założenie nie zakłada wzrostu cen energii elektrycznej a także zwiększonego zapotrzebowania na prąd. Natomiast realnie można przyjąć, że taka instalacja zwróci się po 5 latach. Dodatkowo będzie to wkład w czystsze powietrze. Co sądzicie na temat fotowoltaiki? Waszym zdaniem to dobra inwestycja? Znacie kogoś kto zastanawia się nad jej instalacją? Zapraszamy do dyskusji.

Chcecie dowiedzieć się jak oszczędzać pieniądze?

Jak działa metoda złotówki tygodniowo?

Być może chcecie także dowiedzieć się jak negocjować podwyżkę albo zmienić umowę o pracę na umowę b2b.

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...