Oszczędzanie

Czy impreza w lokalu opłaca się?

Czy impreza w lokalu się opłaca?

Organizacja imprezy okolicznościowej potrafi przysporzyć sporych problemów. Każdy chciałby, aby wszystko się udało i było perfekcyjnie zorganizowane. Między innymi z tego powodu coraz więcej osób organizuje przyjęcia w lokalach. Dziś zastanowimy się nad tym, czy impreza w lokalu się opłaca? Jakie argumenty przemawiają za organizacją imprezy w lokalu? Ile kosztuje zorganizowanie takiej imprezy? Czy warto podejmować się wysiłku organizacji takiego przyjęcia w domu? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania i rozwiać wszystkie Wasze wątpliwości. Zapraszamy do lektury.

Czy impreza w lokalu się opłaca – wprowadzenie

Są ludzie, którzy regularnie wychodzą do restauracji, ale są w zdecydowanej mniejszości. Wynika to przede wszystkim z kwestii kosztowych. O tym czy jeść na mieście czy w domu pisaliśmy już wcześniej. Jak wygląda temat organizacji imprezy okolicznościowej w lokalu? Czy to takie zwykłe wyjście do restauracji? Wygląda to trochę inaczej. Impreza w lokalu to najczęściej konieczność rezerwacji części lokalu, wybór menu i większa liczba osób. Jak wygląda taka impreza pod kątem kosztów? Wszystko zależy od okazji, czasu trwania, liczby gości czy menu. Tak czy inaczej są pewnego rodzaju imprezy, które mimo najszczerszych chęci trudno zorganizować we własnym domu. Dlaczego tak jest? Dowiecie się już niebawem. Jeśli interesuje Was temat kosztów organizacji imprez okolicznościowych to polecamy następujące artykuły:

Impreza w lokalu czy w domu?

Pewne imprezy przez dużą liczbę zaproszonych gości wymagają lokalu. Trudno sobie wyobrazić, że ktoś będzie w stanie pomieścić w domu kilkadziesiąt osób – jak dzieje się w przypadku wesel. Zaproszenie dużej liczby osób do domu to wielki problem logistyczny. To nie tylko przygotowanie jedzenia, które można przygotować nawet 2 dni wcześniej. Chociaż przygotowanie jedzenia dla wielu osób to duże wyzwanie i wymaga pomocy nie tylko w przygotowaniu, ale też w przechowywaniu. Niewiele osób posiada więcej niż jedną lodówkę. Nawet jeśli uda się przygotować i przechować jedzenie to dochodzi jeszcze kwestia odpowiedniej ilości miejsc siedzących i nakryć. Generalnie przy imprezach powyżej 20 osób takie przedsięwzięcie staje się karkołomne – wręcz niemożliwe do realizacji. Tutaj z pomocą przychodzą lokale organizujące imprezy okolicznościowe. Jakie są zalety imprez w domu i lokalu? Ile to przede wszystkim kosztuje?

Zalety imprezy w domu

Impreza w domu dla niewielkiej ilości osób to z pewnością oszczędność pieniędzy. Można przyjąć, że koszt przygotowania imprezy we własnym zakresie jest około 40/50% niższy niż taka sama impreza w lokalu. Można przyjąć, że niewielkie przyjęcie w lokalu dla 10 osób będzie kosztować 1000 zł. Taką samą imprezę w domu można urządzić za około 500 zł. 500 zł to spora kwota oszczędności. Niestety nie zawsze istnieje możliwość przygotowania przyjęcia w domu.

Zalety imprezy w lokalu

Impreza w lokalu to niewątpliwy komfort, chociaż każdy wie, że za komfort trzeba zapłacić. Impreza w lokalu to spokojna głowa, brak konieczności przygotowywania posiłków, podawania ich, sprzątania. To także zminimalizowanie ryzyka strat – potłuczonych naczyń czy zabrudzonych obrusów. Oczywiście z finansowego punktu widzenia impreza w lokalu może się wydawać mało atrakcyjna, ale nie dla każdego tak będzie. Wiele osób wychodzi z założenia, że wydanie 300 czy 400 zł za swój komfort i spokój to bardzo atrakcyjna cena. Tak jak w życiu, wszystko zależy od potrzeb i osobowości.

Dodatkowo trzeba pamiętać, że z każdą kolejną osobą w domu „kłopot” rośnie, więc jak już było wspomniane – im większe imprezy tym częściej odbywają się w lokalach.

Ile kosztuje impreza w lokalu?

Koszty imprez w lokalach są bardzo zróżnicowane. Zależą od wielu czynników. Od terminu, okazji, menu czy miejsca. Małe przyjęcia takie jak choćby stypy mogą być organizowane już za kilkadziesiąt złotych od osoby, ale duże wesela potrafią kosztować kilkaset złotych za osobę. Przyjmuje się, że jest to kwota 2 x wyższa od kosztu przygotowania analogicznej imprezy w domu. Kwota jednak obejmuje wynagrodzenia kelnerów, kucharzy i czas wynajęcia lokalu, a także zarobek lokalu. Teoretycznie organizując imprezę w domu tych kosztów nie ma. Kosztem jest poświęcony własny czas i nakład pracy.

Oszczędzać czas czy pieniądze?

Czy impreza w lokalu się opłaca? – podsumowanie

Organizacja imprezy okolicznościowej w lokalu jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Ma to jednak swoją cenę. Natomiast za komfort trzeba płacić i nie powinno to być dla nikogo zaskoczeniem. Czy impreza w lokalu się opłaca. Tak i nie. Wszystko zależy od sytuacji, potrzeb i oczekiwań. Stricte z finansowego punktu widzenia taka impreza na pewno będzie droższa od imprezy urządzonej w domu. Jednak należy pamiętać, że nie każdy ma możliwość organizacji przyjęcia w domu czy mieszkaniu. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Waszym zdaniem impreza w lokalu się opłaca? Zapraszamy do lektury.

Jeśli jesteście zainteresowani innymi wartościowymi artykułami to polecamy:

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...