Rynek pracy

Czy kobiety powinny pracować?

Czy kobiety powinny pracować?

W ostatnim czasie poruszyliśmy temat dotyczący tego, dlaczego kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni. Dziś zastanowimy się ogólnie nad aktywnością zawodową kobiet. Czy kobiety powinny pracować? Jak traktowana jest ich praca w domu? Czy pieniądze są najważniejsze? Nie będziemy nikogo przekonywać, że taki czy inny styl życia jest lepszy. Przedstawimy argumenty za i przeciw, a także kontekst społeczny i ekonomiczny pewnych zachowań. Mamy nadzieję, że temat przypadnie Wam do gustu. Także zapraszamy do lektury.

Wprowadzenie

Wiemy nie od dziś, że kobiety średnio zarabiają mniej niż mężczyźni. To właśnie niższe zarobki powodują, że ich praca jest często deprecjonowana i traktowana jako mniej ważna. Oczywiście każda praca i każdy człowiek jest ważny, ale w wielu rodzinach w razie potrzeby to właśnie praca kobiety jest poświęcana, najczęściej na rzecz opieki nad dziećmi i domem. Po kilku latach braku aktywności zawodowej trudno jest wrócić do pracy. Część kobiet nie wraca już do pracy, a część próbuje to zrobić za wszelką cenę? Czy to dobrze? Tutaj, jak to w życiu zdania są podzielone. Niektórzy uważają, że praca i będąca jej skutkiem niezależność finansowa jest bardzo ważna. Inni zaś skupiają się bardziej na wartościach rodzinnych. Nie jest ważne co się wybierze ważne, żeby być zadowolonym z decyzji i z życia.

Argumenty za

Najpoważniejszy argument za pracą to bez wątpienia argument finansowy. Dodatkowe źródło dochodu w rodzinie to nie tylko większe wpływy, ale także znacznie większe bezpieczeństwo. W razie utraty pracy przez jednego z małżonków drugi pracujący jest w stanie przejąć na siebie ciężar utrzymania rodziny (przynajmniej częściowo), co pozwoli w miarę bezpiecznie poszukiwać nowej pracy. Drugim argumentem jest to, że nigdy nie wiadomo co się wydarzy w przyszłości. Aktywność zawodowa i posiadanie jakiegoś doświadczenia i umiejętności jest mile widziana. Wiele osób, które nie pracowały czasem są zmuszone przez życie, żeby tę pracę podjąć. Nie chodzi tutaj tylko o rozstania, rozwody itd., ale także o śmierć dobrze zarabiającego małżonka. Nikt nie planuje takich zdarzeń, ale niestety one także występują.

Argumenty przeciw

Mówiąc o argumentach przeciw nie chodzi może o stricte wady pracy zawodowej. Chodzi bardziej o wybór innej drogi i argumenty pokazujące, że nie jest to złe. Kluczowe jest tutaj posiadanie odpowiedniego zaplecza finansowego. Niestety większość z nas pracuje dla pieniędzy i gdyby nie potrzeba pozyskania środków finansowych to pewnie większość wybrałaby inny sposób spędzania wolnego czasu niż praca. W przypadku kobiet praca zawodowa to można powiedzieć drugi etat do pracy w domu i opieki nad dziećmi. Opieka nad dziećmi i zajmowanie się domem to coś, co nie przynosi dochodu, ale zajmuje bardzo dużo czasu i energii. Oczywiście są kobiety, które idealnie łączą pracę zawodową z opieką nad dziećmi, ale jeśli jakaś kobieta ma możliwość i chce się poświęcić pracy w domu to absolutnie nie można mieć o to pretensji.

Sytuacja życiowa

Jak już wspomnieliśmy w większości przypadków praca to nie przyjemność, a ponury obowiązek. Nie ma wielu osób, które pracując realizują swoje pasje i jednocześnie przy tym dobrze zarabiają. W większości przypadków praca to miejsce pozwalające pozyskać środki na życie. Rzadko też się zdarza, że jedna osoba jest w stanie utrzymać całą rodzinę na przyzwoitym poziomie. Nawet jeśli jeden z małżonków zarabia dobrze to pokusa posiadania dodatkowych 25 000 zł rocznie jest na tyle silna, że drugi za małżonków podejmuje pracę zawodową, tym bardziej że po 20 latach takiej pracy to już 500 000 zł. Kwota pozwalająca w wielu miastach kupić za to dom lub 2 mieszkania na wynajem. Takim smutnym podsumowaniem będzie zdanie, że pracujemy nie dlatego, że chcemy, ale dlatego, że musimy. Pozostaje tylko życzyć każdemu znalezienia pracy, przy której będzie mógł się realizować.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że artykuł dotyczący tego, czy kobiety powinny pracować nikogo nie uraził. To nie tak, że chcemy kogoś zamykać w domu, zakazywać czy nakazywać pracę. Po prostu przedstawiamy szeroki punkt widzenia na różne aspekty ekonomii, a także życia. Decyzja o podjęciu pracy zawodowej jest indywidualną decyzją i zależy od wielu czynników. Prawda jest jednak brutalna. Na luksus w postaci braku pracy zawodowej większości z nas po prostu nie stać, a dodatkowy dochód, nawet w postaci 2 000 zł miesięcznie jest ważnym elementem każdego domowego budżetu. Tym bardziej, że sami wiecie, ile kosztuje życie… Oczywiście idealnie byłoby zarabiać dużo i robić to co się lubi.

Jakie są wasze przemyślenia dotyczące pracy kobiet? Zachęcamy do dyskusji.

Aplikujemy do nowej firmy po to, aby dostać pracę a pracujemy dla pieniędzy. Chcielibyście zarabiać więcej? O tym jak negocjować podwyżkę dowiesz się z naszego artykułu.

Aby zarabiać więcej można także przejść z umowy o pracę na B2B – o tym, ile możesz zyskać dowiesz z innego naszego artykułu.

Ile pieniędzy potrzeba do godnego życia? O tym przekonasz się czytając artykuł – Ile kosztuje życie w Polsce?

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...