Oszczędzanie

Czy kupno mieszkania się opłaca?

KUPNO MIESZKANIA

Posiadanie miejsca do mieszkania do absolutny must have. Można zastanawiać się nad tym, czy potrzebny jest komuś samochód czy Iphone, ale mieszkanie – określane jako dom, akademik, pokój w mieszkaniu czy stancja jest absolutnie koniecznie. Chyba, że ktoś z Was prowadzi koczowniczy tryb życia, ale w naszej kulturze jest to sobie trudno wyobrazić. Dziś zastanowimy się czy kupno mieszkania się opłaca. Jakie są zalety posiadania własnego mieszkania i jakie niesie to za sobą konsekwencje. Przedstawimy różne argumenty za posiadaniem własnego lokum, a także zastanowimy się jakie może mieć ono wady i w jakich sytuacjach ma to miejsce. PS. W kolejnym artykule opiszemy odwrotną sytuację a mianowicie czy wynajęcie mieszkania się opłaca.

Wprowadzenie

W mentalności Polaków dość silnie zakorzeniona jest chęć posiadania czegoś na własność. Wraz z rozwojem nowych produktów takich jak chociażby carsharing chęć posiadania powoli zostaje wypierana przez chęć posiadania dostępu. De facto nie jest aż tak ważne, czy samochód jest Twój czy nie, ważne że możesz z niego korzystać. Czy tak samo jest z mieszkaniem? Można polemizować. Posiadanie własnego mieszkania daje pewne niepodważalne zalety. Czy posiada wady? Z pewnością cena i olbrzymi wydatek, a także zobowiązanie na całe życie mogą przesłaniać plusy. Tym bardziej, że ceny mieszkań w Polsce – szczególnie w dużych miastach rosną z roku na rok. Czy posiadanie własnego mieszkania kosztem 30 letniego kredytu hipotecznego jest dobrym rozwiązaniem? Zaraz będziecie się mogli przekonać jakie są zalety i wady kupna mieszkania.

Argumenty za

Posiadanie mieszkania na własność daje przede wszystkim poczucie stabilizacji. Skoro coś jest Twoje to nikt nie może Ci kazać się stamtąd wyprowadzić. Możesz swobodnie aranżować wnętrze czy zmieniać wystrój. Możesz zwyczajnie decydować o swojej własności. Są to ważne argumenty, ale niewątpliwie argumenty o podłożu psychicznym, a nie finansowym. Jak wygląda to z finansowego punktu widzenia? Tutaj zaczyna się już pewnego rodzaju wróżenie z fusów, ale można pokusić się o analizę historyczną. W perspektywie krótkoterminowej może się okazać, że kupiło się mieszkanie na „górce” a sprzedało na „dołku”, przez co można stracić kilkanaście procent z wielotysięcznej sumy. Jednak w perspektywie długoterminowej nieruchomości drożeją. Drożeją szczególnie w miastach, które się rozwijają. Mieszkanie nabyte 5 km od centrum Warszawy w 1990 roku obecnie znajduje się w jego „ścisłym centrum” i jest warte wielokrotnie więcej. Mając więc perspektywę 20/30 lat trudno zakładać, że na kupnie mieszkania można stracić. Z punktu widzenia bieżącego utrzymania czynsz + rata kredytu wynosi niemal tyle samo co koszty najmu. Wiecie, ile kosztuje życie w Polsce, dlatego można przyjąć, że najem = czynsz + rata. Można więc przez 25 lat wynajmować mieszkanie i po 25 latach nie mieć nic, albo zaciągnąć kredyt i po 25 latach być właścicielem przedstawiającego istotną wartość mieszkania.

Argumenty przeciw

Na pewno ważnym argumentem przeciwko kupnie mieszkania jest duży wydatek. Tym bardziej, że mieszkanie najbardziej potrzebne jest na początku swojej drogi życiowej, w momencie kiedy nikt nie posiada znaczących oszczędności. Oznacza to, że transakcje trzeba sfinansować kredytem hipotecznym na wiele lat. Część osób obawia się takiej pętli na szyi. Obawiają się wzrostu stóp procentowych, utraty pracy i sytuacji w której może im zabraknąć na terminową spłatę rat. Czy są jakieś inne argumenty przeciw? Z aspektów finansowych jest jeszcze sprawa wkładu własnego do kredytu. Niewielkie mieszkanie w dużym mieście to wydatek rzędu 300 000 zł. Wkład własny do kredytu to w takim przypadku 60 000 zł – kwota którą nie jest tak łatwo uzbierać. W aspektach poza finansowych wadami posiadania własnego mieszkania jest mniejsza elastyczność. Posiadanie mieszkania bardziej przywiązuje do konkretnego miejsca. Trudniej zmienić pracę, trudniej wyjechać. Dodatkowo wynajęte mieszkanie daje większe możliwości reagowania na zmiany sytuacji życiowej. W przypadku gorszej sytuacji finansowej można wynająć mieszkanie mniejsze, tańsze. Mając swoje własne trudno sobie wyobrazić sprzedaż, załatwianie formalności itd.

Podsumowanie – czy kupno mieszkania się opłaca?

Decyzja o zakupie mieszkania to bardzo trudna decyzja dla każdego młodego człowieka. Nie chodzi tu nawet o wybór lokalizacji czy konkretnego lokum. Sama decyzja kierunkowa, o zakupie bądź nie, może przyprawić o zawrót głowy. Mamy nadzieję, że udało nam się przedstawić wystarczającą ilość argumentów za i przeciw zakupu mieszkania. Czy kupno mieszkania się opłaca? Z puntu widzenia finansowego, jeśli posiadacie odpowiednią gotówkę na wkład własny wydaje się, że jest to bardzo opłacalna decyzja. Jednak wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i planów na przyszłość. Jeśli nie jesteście pewni, gdzie będziecie mieszkać, może warto się wstrzymać o rok czy dwa.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Sądzicie, że kupno mieszkania to dobry pomysł? Może macie coś do dodania w tym temacie? Zapraszamy do dyskusji.

Jeśli chcecie zapoznać się z innymi ciekawymi artykułami w podobnej tematyce to polecamy:

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...