Oszczędzanie

Czy najem długoterminowy samochodu się opłaca?

długoterminowy najem samochodu

Liczba samochodów na drogach rośnie w bardzo szybkim tempie. Jeszcze na początku lat 90-tych ludzie posiadali kilka samochodów na cały blok mieszkalny. Obecnie liczba samochodów w bloku przekracza liczbę mieszkań. Dlaczego tak się dzieje? Jako społeczeństwo zarabiamy coraz więcej i dobro takie jak samochód staje się coraz łatwiej dostępne. Tak naprawdę za 3/4 średnie pensje można kupić samochód nadający się bez problemu do jazdy. Inną opcją jest też coraz popularniejszy najem długoterminowy samochodu . Czy najem długoterminowy samochodu się opłaca? Postaramy się to Wam wyjaśnić.

Co to jest najem długoterminowy samochodu?

Przepisy podatkowe mówią jasno, że wynajem długoterminowy jest leasingiem operacyjnym. Jedyna różnica polega na tym, że w przypadku najmu nie ma konieczności wykupu samochodu. W przypadku najmu długoterminowego konieczne jest określenie rocznego przebiegu pojazdu. Najczęściej takie przebiegi ustalane są pomiędzy 10 000 km a 25 000 km. Te wartości z założenia eliminują przedstawicieli handlowych, którzy zwykle pokonują dalsze trasy i wyrabiają większe przebiegi. Takie zapisy w umowach są zabezpieczeniem dla właściciela pojazdu, który musi liczyć się z koniecznością dalszego użytkowania pojazdu lub jego sprzedaży. Im więcej przejechanych kilometrów tym niższa wartość. W przypadku podpisania umowy najmu długoterminowego zobowiązuje się do robienia określonych przeglądów, wymiany opon itd. Umowa taka musi być zawarta na okres minimum 24 miesięcy.

Zalety i wady najmu długoterminowego?

Jak wszystko w życiu, także najem długoterminowy ma swoje wady i zalety. Większość użytkowników za wielki plus takiej formy korzystania z samochodu ceni sobie z góry znaną wysokość raty i płatność za rzeczywiste zużycie auta. Tak jak już wspominaliśmy powyżej do raty miesięcznej doliczane są określone elementy pakietów serwisowych. Wielkim atutem tego typu umów jest możliwość korzystania z pojazdu bez konieczności angażowania dużych środków finansowych. Bez konieczności opłaty wstępnej, płacąc wyłącznie ratę można jeździć autem wartym kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Wadą będzie konieczność oszacowania rocznego przebiegu pojazdu, trzeba się do tego dobrze przyłożyć, gdyż w przypadku przekroczenia limitu naliczane będą karne opłaty zgodne z tabelą prowizji i opłat. Jest to o tyle ważne, że im wyższy limit kilometrów tym wyższa miesięczna rata. Ktoś kto chciałby „zaoszczędzić” wybierając najmniejszy pakiet, a później go przekraczać zdecydowanie popełni błąd i narazi się na wysokie koszty.

Zakończenie umowy najmu długoterminowego

Zakończenie umowy może przebiegać według dwóch scenariuszy: pierwszy polega na zdaniu samochodu i rozliczeniu umowy po jej zakończeniu. Leasingodawca weryfikuje przebieg pojazdu i jego stan techniczny. Jeśli samochód jest uszkodzony to może się okazać, że koszty jego naprawy pokryje najemca mimo zakończenia czasu trwania umowy.

Drugi scenariusz jest znacznie mniej prawdopodobny, polega na wykupie pojazdu. Dlaczego ten scenariusz jest mało prawdopodobny? Większość korzystających z najmu długoterminowego wybiera tę opcję ze względu na to, że nie planuje wykupić pojazdu – wartość wykupu przekracza 50% wartości.

Czy wynajem długoterminowy samochodu się opłaca?

Trudno jednoznacznie ocenić, czy taki wynajem się opłaca czy nie. To co dla jednej firmy będzie atutem inna uzna za wadę.  Na pewno takie rozwiązanie nie będzie korzystne dla kogoś kto chce użytkować pojazd przez dłuższy czas ani dla kogoś kto dużo jeździ. Z drugiej strony jest to świetne rozwiązanie dla osób chcących korzystać z samochodu przy minimalnym zaangażowaniu środków. Jedynym kosztem jest miesięczna rata.

Warto też pamiętać o tym, że taki najem to dobre rozwiązanie dla osób, które zgodnie z nowoczesnym podejściem do świata cenią sobie dostęp, a nie posiadanie. Nie muszą być właścicielem samochodu, ale cieszą się z możliwości jego użytkowania. W przypadku najmu można także liczyć na samochód zastępczy, co na pewno jest ważne w przypadku wykorzystywania samochodu do codziennej pracy. Ile kosztuje utrzymanie samochodu? O tym pisaliśmy w jednym z poprzednich tekstów.

Najem długoterminowy czy leasing?

Zastanawiając się nad najmem czy leasingiem warto znać podstawowe różnice pomiędzy nimi. W zasadzie dotyczą one wyłącznie braku konieczności wykupu oraz limitu kilometrów. Co do kosztów finansowania to przeważnie są one podobne do siebie, ale w przypadku leasingu dochodzi wpłata własna w wysokości 5/10% wartości samochodu.

Najem długoterminowy samochodu – podsumowanie

Najem długoterminowy samochodu to świetna opcja dla osób chcących korzystać z samochodu bez angażowania swoich oszczędności. Czy jest to dobra czy zła opcja, musicie przeanalizować to sami. Na pewno w przypadku firm atutem jest możliwość odliczenia raty najmu od kosztów, a przez to pomniejszenie podstawy opodatkowania. Z pewnością coraz większa liczba firm oferujących usługi najmu doprowadzi do dalszego spadku cen. Co ciekawe, niektóre firmy współpracujące z producentami samochodów oferują naprawdę bardzo korzystne warunki finansowe.

Macie jakieś doświadczenia z najmem długoterminowym? Uważacie, że to dobra opcja? Zachęcamy do dyskusji.

Mając więcej pieniędzy mamy możliwość korzystania z nowszych i lepszych dóbr. Aby jeździć lepszym samochodem trzeba więcej zarabiać. Chcielibyście zarabiać więcej? O tym jak negocjować podwyżkę dowiesz się z naszego artykułu.

Aby zarabiać więcej można także przejść z umowy o pracę na B2B – o tym, ile możesz zyskać dowiesz z innego naszego artykułu.

Ile pieniędzy potrzeba do godnego życia? O tym przekonasz się czytając artykuł – Ile kosztuje życie w Polsce?

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...