Oszczędzanie

Czy opłaca się jeździć pociągiem?

czy opłaca się jeździć pociągiem

Jazda pociągiem na świecie jest bardzo popularna, w Polsce popularność ta dopiero zaczyna rosnąć. Z czego wynika niewielka popularność jazdy pociągiem? Czy opłaca się jeździć pociągiem ? Jakie są wady i zalety podróży pociągiem? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania oraz porównać koszty podróży pociągiem i samochodem na kilku popularnych trasach. Co będzie tańsze i wygodniejsze? Macie swoje typy? Zachęcamy do lektury i przekonajcie się sami.

Czy opłaca się jeździć pociągiem? – założenia

Jazda pociągiem z pewnością jest wygodna, chociaż wszystko zależy od siatki połączeń i odległości od dworca. Niemniej jednak teraz zastanowimy się, czy opłaca się jeździć pociągiem. Do analizy weźmiemy pod uwagę koszty, czas dojazdu oraz ogólną wygodę i komfort. Przeprowadzimy analizę porównawczą pomiędzy poruszaniem się pociągiem oraz samochodem. Pominiemy kwestię opóźnień, gdyż zarówno pociąg ma nieplanowane opóźnienia, jak i samochód może utknąć w korkach. Założenia, które przyjmiemy to przejazd na 3 trasach. Z Warszawy do Częstochowy, Krakowa i Częstochowy. Do czasu dojazdu pociągiem doliczymy 1 godzinę konieczną na dostanie się na dworzec i z niego. Cenę pociągu skalkulujemy o przejazd TLK albo IC bez żadnych zniżek. Przyjmiemy średnie spalanie samochodu na 8 l i cenę paliwa 5 zł/l.

Ile kosztuje jazda pociągiem?

Poniżej przedstawiamy cennik i czas dojazdu na 3 popularnych trasach.

  • Warszawa – Częstochowa – cena biletu to 53 zł, a czas dojazdu to 2:20 h + 1:00 h
  • Warszawa – Kraków – cena biletu to 60 zł, a czas dojazdu to 3:00 h + 1:00 h
  • Warszawa – Wrocław – cena biletu to 67 zł, a czas dojazdu to 4:40 h + 1:00 h

Te same trasy można także pokonać samochodem. O tym, ile kosztuje utrzymanie samochodu już pisaliśmy. Zakładamy, że te koszty i tak muszą zostać poniesione, policzymy jedynie odległość i szacunkowy czas dojazdu.

  • Warszawa – Częstochowa – odległość to 220 km, co przekłada się na 88 zł wydane na paliwo, a czas dojazdu to 2:40 h
  • Warszawa – Kraków – odległość to 300 km, co przekłada się na 120 zł wydane na paliwo, a czas dojazdu to 3:40 h
  • Warszawa – Wrocław – odległość to 360 km, co przekłada się na 144 zł wydane na paliwo, a czas dojazdu to 4:00 h

Podsumowując to zestawienie widzimy, że jazda pociągiem jest znacznie tańsza. Jeśli chodzi o czas dojazdu to samochodem może być szybciej, ale jest to zależne od pory dnia i korków. Pociągi jednak częściej jeżdżą zgodnie z rozkładem. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w przypadku minimum 2 osób dorosłych jazda pociągiem traci już swój atut w postaci ceny. Niewątpliwie jednak jazda pociągiem ma liczne zalety o czym napiszemy poniżej.

Zalety jazdy pociągiem

Przedstawiona powyżej analiza nie czyni jazdy pociągiem atrakcyjną, ale musimy pamiętać o tym, że posiadanie samochodu generuje koszty, a duża jego eksploatacja to szybsze zużycie! Jazda pociągiem ma także szereg zalet. Jazda pociągiem to przede wszystkim swoboda i możliwość spędzenia kilku godzin na pracę lub przyjemność. Nie trzeba wytężać wzroku na prowadzenie samochodu, a nawet można się zdrzemnąć lub z czystym sumieniem wrócić po % imprezie.

Wady jazdy pociągiem

Jazda pociągiem ma także swoje wady, można do nich na pewno zaliczyć konieczność dojazdu na dworzec i z dworca. Na dworcu też trzeba być kilkanaście minut wcześniej, aby mieć pewność, że pociąg nie odjedzie, zwiększa to także czas podróży – tym bardziej, że dworce są przeważnie w okolicach centrum. Wadą jest także pewna zależność, trzeba dostosować się do rozkładu jazdy, który nie zawsze jest dogodny.

Samochód czy pociąg? Czym opłaca się jeździć?

Czy opłaca się jeździć pociągiem? To wszystko zależy. Na pewno osoby ceniące sobie spokój i wygodę wybiorą pociąg. Osoby, którym zależy na czasie i mobilności skorzystają z samochodu. Pociąg za to jest świetnym rozwiązaniem w przypadku wyjazdów biznesowych do dużych miast i spotkań w centrum miast. Z dworca można przejść na spotkanie nawet pieszo i nie martwić się o miejsce parkingowe. Z kolei pociąg będzie kiepskim rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi w przypadku wakacyjnych wyjazdów.

Czy opłaca się jeździć pociągiem – podsumowanie

Tym razem nie przedstawiliśmy Wam kolejnego sposobu na to, jak oszczędzać pieniądze, ale w prosty i przejrzysty sposób przeanalizowaliśmy wady i zalety podróżowania pociągiem. Czy opłaca się jeździć pociągiem? To zależy od potrzeb i preferencji. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Lubicie podróżowanie pociągiem, czy może wolicie swój samochód? Zachęcamy do dyskusji.

O wyborze środka lokomocji decydują często pieniądze. Aby mieć ich więcej, trzeba więcej zarabiać. Jak negocjować podwyżkę dowiesz się z naszego artykułu.

Aby zarabiać więcej można także przejść z umowy o pracę na B2B – o tym, ile możesz zyskać dowiesz z innego naszego artykułu.

Ile pieniędzy potrzeba do godnego życia? O tym przekonasz się czytając artykuł – Ile kosztuje życie w Polsce?

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...