Oszczędzanie

Czy pieniądze dają szczęście?

czy pieniądze dają szczęście

Na pewno wiele razy słyszeliście, że pieniądze szczęścia nie dają. Jest to znane powiedzenie, ale czy prawdziwe? Przeanalizujemy je pod kątem aspektów ekonomicznych oraz standardu życia. Na pewno będzie ciekawie i pouczająco. Zapraszamy do lektury – wspólnie zastanowimy się, czy pieniądze dają szczęście .

Pieniądze są niepotrzebne do życia – kłamstwo

Ktoś kto powie, że nie potrzebuje pieniędzy do życia albo kłamie, albo jest złośliwy, albo zwyczajnie żyje na utrzymaniu rodziców. Pieniądze są nam potrzebne do codziennej egzystencji. Do opłacenia czynszu za mieszkanie, kupna jedzenia czy biletu miesięcznego. Kwestią dyskusyjną pozostaje, ile tych pieniędzy nam potrzeba oraz to w jaki sposób je zarobić 😊 Problemem nie jest posiadanie pieniędzy, ale umiejętność ich wydawania. Przeanalizujemy teraz kilka aspektów życia związanych z posiadaniem lub brakiem pieniędzy.

Status społeczny

Niewątpliwie pieniądze określają status społeczny człowieka. Nie określają tego jakim jest człowiekiem, bo na to nie mają oczywiście wpływu, ale determinują jego postrzeganie. W jaki sposób? To bardzo proste. Ludzie bogatsi mieszkają w apartamentowcach, a nie na blokowiskach. Mają domy na elitarnych osiedlach w ekskluzywnych dzielnicach, jeżdżą luksusowymi samochodami. Posiadanie tych rzeczy jest synonimem luksusu i prestiżu. Trudno z tym polemizować, takie mamy społeczeństwo.

Zdrowie

Posiadanie pieniędzy to nie tylko aspekty prestiżu czy luksusu. Sprowadza się to także do bardziej przyziemnych rzeczy. O ile, wiele osób może powiedzieć, że nie zależy im na domu, samochodzie itd. to zdrowy chciałby być każdy. Każdy chciałby, aby on i jego rodzina cieszyli się dobrym zdrowiem i długim życiem. Jaki związek ze zdrowiem mają pieniądze? Tutaj niestety związek jest istotny. Ludzie bogatsi lepiej się odżywiają, stać ich na kupowanie zdrowszych, mniej przetworzonych produktów. Mogą sobie pozwolić na prywatną opiekę medyczną – często kilka miesięcy oczekiwania na zabieg to być albo nie być na tym świecie. Pokazaliśmy 2 najważniejsze przykłady dot. związku zdrowia z pieniędzmi, jednak przykłady można mnożyć. Ludzie bogatsi mogą sobie pozwolić na dłuższy wypoczynek, korzystanie z badań profilaktycznych itd. Niestety w tym aspekcie pieniądze są bardzo istotne. Jest to bardzo przykre, ale to prawda.

Edukacja

W Polsce mamy bezpłatną edukację na każdym etapie. Jednak jest ona bezpłatna chyba tylko z nazwy. Niestety koszty związane z edukacją dziecka są bardzo duże i rosną wraz z kolejnymi etapami edukacji. Pomoce naukowe, artykuły biurowe czy korepetycje potrafią pochłonąć majątek. Nie wspominając już o tym, ile kosztują studia – o tym stworzyliśmy osobny artykuł. Oczywiście są różnego rodzaju stypendia dla najzdolniejszych, ale jak wiadomo dotyczą one tylko niewielkiej części uczących się. Dzieci bogatych rodziców mają dostęp do korepetycji, pomocy naukowych, mogą wyjeżdżać na zagraniczne obozy językowe i nie mają problemu z utrzymaniem się na studiach w dowolnym mieście. W aspekcie edukacyjnym pieniądze są bardzo ważne, ale i tak mają mniejsze znaczenie niż w przypadku zdrowia.

Podróże

Wielu ludzi uwielbia podróże, posiadanie pieniędzy daje niebywałą możliwość zwiedzania świata, poznawania innych kultur, podziwiania zabytków. Oczywiście są także wśród nas domatorzy, którzy nie lubią podróżować. Jednak, gdyby lubili to bez pieniędzy nie będą mogli tego zrobić. Są pewne sposoby na oszczędzanie na podróżach, ale i tak pewien budżet jest niezbędny. Czy pieniądze dają szczęście? Pieniądze pewnie nie, ale podróże jak najbardziej 😊

Spełnianie marzeń

Czym byłoby życie bez marzeń? Część z nich jest bardzo przyziemna, część mniej. Jednak każdy z nas marzy o czymś i cieszy się jak dziecko, jeśli uda mu się zrealizować takie marzenie. Wiele marzeń, takich jak szczęśliwa rodzina, sukces dziecka itd. można realizować bez pomocy pieniędzy. Jest jednak szereg marzeń, które można zrealizować wyłącznie dzięki finansowemu wsparciu.

Ile pieniędzy potrzeba do życia?

Tutaj pojawia się najważniejsza kwestia. Ile pieniędzy potrzeba do życia? Tutaj będzie to dyskusyjne. Ktoś kto zarabia 2 000 zł. powie, że dla niego 5 000 zł będzie spełnieniem marzeń i będzie przeszczęśliwy. Ktoś kto zarabia 5 000 zł będzie chciał 10 000 zł. Apetyt rośnie w miarę jedzenia i wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Ktoś, kto jest gadżeciarzem, lubi nowe technologie, potrzebuje nowego samochodu będzie potrzebował więcej.

Czy pieniądze dają szczęście – podsumowanie

Najważniejsze w życiu jest być zdrowym i mieć szczęśliwą rodzinę. Posiadanie pieniędzy na pewno tego nie zastąpi. Faktem jest jednak, że łatwiej o to zdrowie i szczęście posiadając pewne zasoby pieniędzy. Ważne jest, aby nie dążyć po trupach do celu tylko po to, aby zarobić kolejny tysiąc złotych ani, żeby nie siedzieć w pracy po 20 godzin, bo wtedy co Ci po tych pieniądzach, skoro nawet nie masz czasu się nimi nacieszyć.

Co sądzicie na ten temat? Czy pieniądze dają szczęście Waszym zdaniem? Podzielcie się swoimi opiniami. Zachęcamy do dyskusji.

PS. jeśli interesuje Was jakieś zagadnienie ekonomiczne to napiszcie w komentarzu o czym chcielibyście przeczytać.

Polecamy także inne nasze artykuły:

You Might Also Like

2 komentarze

 • Reply
  Ula z prostoofinansach.
  22 czerwca, 2019 at 9:52 am

  Pieniądze to temat tabu w naszym kraju. Nigdy nie lubiliśmy tych co pieniądze mieli. Może stąd to powiedzenie? Moim zdaniem, jeśli umie się pieniędzmi gospodarować to nie zabiorą one szczęścia, tylko w jego uzyskaniu pomogą. Nie wyobrażam sobie życia bez podróży, tych dalekich ale i tych bliskich. Bez nauki, wiedzy, pewno trudniej byłoby mi je docenić. Do tego spokój, wygoda i oczywiście zdrowie, którym pieniądze mogą pomóc nie są do przecenienia. Zdecydowanie wolę mieć pieniądze niż ich nie mieć. Ale to może dlatego, że jestem z finansami od zawsze za pan brat..

  • Reply
   finansowysilacz
   24 czerwca, 2019 at 8:31 am

   dokładnie tak 🙂 posiadanie pieniędzy nie jest niczym złym, pod warunkiem, że się ich nie ukradło 🙂
   Pieniądze są ważne i wydaje mi się, że rola pieniędzy staje się coraz większa…

Leave a Reply

Captcha loading...