Rynek pracy

Czy przyjąć kontrofertę?

Czy przyjąć kontrofertę - Justyna Szczerek Hays Poland

W życiu zawodowym każdego profesjonalisty w końcu nadchodzi moment, w którym zmiana pracy wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. Najczęstszym powodem są kwestie finansowe, jednak równie istotny bywa aktualny zakres obowiązków, trudności w zachowaniu równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym, a także relacje z przełożonym. W obliczu rynku pracownika, gdy znalezienie odpowiedniego zastępstwa jest trudnym wyzwaniem, pracodawcy odchodzącym pracownikom coraz częściej składają kontrofertę, w skład której wchodzi np. podwyżka wynagrodzenia. Czy przyjąć kontrofertę?

Kontroferta to propozycja obecnego pracodawcy, który na wieść o odejściu pracownika stara się przekonać go do zmiany planów i pozostania w organizacji. Najczęściej zapewnia wyższe wynagrodzenie lub poprawę pozostałych warunków współpracy – gwarantuje dodatkowe benefity, awans lub zmianę stanowiska, inny zakres obowiązków lub możliwość uczestnictwa w ciekawych i innowacyjnych projektach.

Pracownicy trudni do zatrzymania

Wyzwania związane z pozyskiwaniem talentów na konkurencyjnym i wymagającym rynku pracy sprawiają, że firmy zwiększają swoje wysiłki w celu zatrzymania obecnych pracowników. Jednym z wykorzystywanych narzędzi jest właśnie kontroferta. Odsetek firm, które decydują się na przedstawienie oferty przynajmniej niektórym z odchodzących pracowników rośnie z roku na rok. Jak pokazują wyniki badania opublikowane w Raporcie płacowym Hays 2019, aż 82% firm składa kontrofertę przynajmniej niektórym z odchodzących pracowników. Odejście pracownika – szczególnie doświadczonego, z zaawansowaną wiedzą i świetnymi wynikami – jest dla firm problematyczne. Dlatego coraz większa liczba pracodawców podejmuje próbę zatrzymania takich osób w firmie.

PROBLEMATYCZNA KONTROFERTA

Dla wielu pracowników otrzymanie kontroferty jest trudną sytuacją, zmuszającą do ponownego przemyślenia podjętej decyzji. Z jednej strony może się wydawać, że taka propozycja jest powodem do świętowania i dowodem na to, jak cenni jesteśmy dla firmy, która jest gotowa walczyć o zatrzymanie nas w swojej strukturze. Jednak z drugiej strony warto wziąć pod uwagę perspektywę organizacji i zastanowić się, dlaczego dopiero teraz – po zakomunikowaniu chęci odejścia – próbuje podjąć rozmowy.

Rozważając przyjęcie kontroferty warto pamiętać, że decyzja o zmianie miejsca zatrudnienia zazwyczaj wymaga psychicznego i logistycznego przygotowania, poświęcenia czasu i uwagi rozmowom z rekruterami i dopasowania swoich planów do zawodowych zmian. Otrzymanie kontroferty może sprawić, że zaczynamy kwestionować słuszność swojej decyzji. Jeśli zmiana była podyktowana chęcią otrzymania wyższych zarobków, a wynagrodzenie uwzględnione w kontrofercie przewyższa propozycję nowego pracodawcy, to może nie warto zmieniać pracy? Wiele osób zadaje sobie takie pytanie. W obliczu kontroferty warto jednak zachować jasność umysłu i dogłębnie przemyśleć wszystkie argumenty za i przeciw.

DLACZEGO CHCIAŁEM ZMIENIĆ PRACĘ?

Przed podjęciem decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu kontroferty należy przypomnieć sobie wszystkie powody, dla których w ogóle zaczęliśmy rozważać odejście z firmy. Następnym krokiem jest odpowiedzenie sobie na pytanie, czy elementy kontroferty odpowiadają na wszystkie aspekty, które do tej pory wpływały na nasze niezadowolenie. Czy nowe benefity polepszą nasze relacje ze współpracownikami? Czy dodatkowa premia poprawi work-life balance? Jeśli powodem odejścia jest brak wyzwań i nuda, to czy podwyżka będzie źródłem większej satysfakcji?

Po analizie wszystkich scenariuszy, warto zastanowić się nad motywacją dotychczasowego pracodawcy i powodem, dla którego zdecydował się złożyć kontrofertę. Zrozumienie tego aspektu umożliwi spojrzenie na tę sytuację z innej perspektywy. Oczywiście najczęstszym powodem jest wizja długiej, trudnej i kosztownej rekrutacji odpowiedniego zastępcy. Firma może również nie mieć budżetu lub czasu na przeprowadzenie dodatkowego procesu rekrutacyjnego, a wdrożenie nowej osoby będzie wymagało zaangażowania innych zatrudnionych. Jednak niezawodność pracownika jest tylko jednym z wielu powodów, dla których pracodawca mógł złożyć kontrofertę.

Co dalej?

Warto zastanowić się nad tym, jak będzie wyglądała współpraca po przyjęciu propozycji i pozostaniu w firmie. Może się przecież zdarzyć, że za jakiś czas – gdy zakończy się okres zwiększonego zapotrzebowania na usługi firmy lub zakończone zostaną kluczowe projekty – firma i tak rozpocznie poszukiwania kogoś innego na miejsce pracownika, który wcześniej wykazał się brakiem lojalności. Jeśli jednak jest się pewnym swojej pozycji w firmie oraz tego, że pracodawca chce zatrzymać nas na dłużej, to można negocjować nawet warunki współpracy zapisane w kontrofercie.

ZOSTAĆ CZY ODEJŚĆ?

Przyjęcie kontroferty często nie jest najkorzystniejszym rozwiązaniem dla pracownika. Przejście przez proces rekrutacyjny, udział w rozmowach kwalifikacyjnych i otrzymanie atrakcyjnej oferty pracy, dopasowanej do indywidualnych umiejętności i oczekiwań, wymagają czasu i wysiłku. Najczęściej poszukiwanie pracy wiąże się też ze stresem. Można więc przypuszczać, że taka decyzja musiała mieć solidne uzasadnienie. Przyjęcie kontroferty może więc być postrzegane jak robienie kroku w tył i niweczenie dotychczasowych wysiłków.

Podejmując decyzję, warto się również zastanowić, jak będzie wyglądała współpraca po przyjęciu kontroferty. Zakomunikowanie chęci odejścia sprawi, że lojalność pracownika zawsze będzie kwestionowana. W przyszłości może to rzutować np. na decyzję o przyznaniu awansu lub podwyżki, ale też mieć negatywny wpływ na atmosferę w zespole i relacje z przełożonym. Badanie Hays pokazuje, że 21% pracowników przyjmuje kontrofertę, lecz i tak opuszcza firmę w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

Czy przyjąć kontrofertę? To trudne pytanie, na które nie ma jednej, poprawnej odpowiedzi. Niemniej rozważając różne możliwości i scenariusze zawodowe, warto kierować się zdrowym rozsądkiem i satysfakcją z wykonywanej pracy.

Zapraszamy do zapoznania się z:

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...