Gospodarka

Czy służba zdrowia powinna być płatna

czy służba zdrowia powinna być płatna

Jakość opieki zdrowotnej w dużym stopniu decyduje o poziomie życia w danym kraju. Służba zdrowia to szereg usług, dostępnych dla obywateli. To nie tylko szpitale, ale cała sieć różnego rodzaju placówek medycznych. O jakości służby zdrowia decyduje nie tylko wyposażenie szpitali, czy wykształcenie lekarzy, ale także liczba lekarzy i placówek, które decydują o czasie oczekiwania na wizytę. Prawidłowo funkcjonująca służba dba także o badania profilaktyczne, które powinny stać się standardem. Dziś postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy służba zdrowia powinna być płatna, a także zastanowimy się co mogłoby wpłynąć pozytywnie na jakość służby zdrowia w Polsce.

Czy służba zdrowia powinna być płatna – wstęp

Każdy chciałby być piękny, młody i zdrowy. Jednak niestety czasu nie da się oszukać i każdy z nas się starzeje. Wraz z wiekiem rośnie też ryzyko zachorowania na różnego rodzaju choroby. Czy służba zdrowia powinna być płatna? Czy wizyty lekarskie powinny być finansowane z budżetu państwa, ze składek ubezpieczeniowych, z dodatkowego ubezpieczenia, czy bezpośrednio z kieszeni pacjenta? Poniżej przedstawimy argumenty za bezpłatną i płatną służbą zdrowia

Argumenty za bezpłatną służbą zdrowia

Najważniejsze argumenty za bezpłatną służbą zdrowia to oczywiście argumenty społeczne. Trudno z nimi polemizować. Ktoś kto nie ma pieniędzy nie powinien być skazany na śmierć lub wegetację. Hipotetycznie takie osoby i tak będą obciążać państwo, zwiększy się przestępczość itd. Kolejnym istotnym argumentem są choroby ciężkie, przewlekłe, choroby osób w młodym wieku. Generalnie osoba zdrowa, pracująca pierwsze kłopoty zdrowotne zaczyna mieć pewnie koło 60 roku życia. Do tego czasu jest w stanie odłożyć środki na leczenie. Co jednak z ludźmi, którzy zaczynają swoją karierę zawodową i od razu przytrafia im się choroba? Publiczna służba zdrowia jest w takich przypadkach nieodzowna. Podobnie ma się sytuacja w przypadku ciężkich chorób, których leczenie jest bardzo kosztowne. Rzadko kiedy zdarza się, żeby polisy ubezpieczeniowe pokrywały tak duże kwoty leczenia… Oczywiście można mieć nadzieję, że się nie zachoruje.

Argumenty za płatną służbą zdrowia

Wolny rynek jest najlepszym regulatorem. Wysokie ceny usług są motywacją dla przedsiębiorców do otwierania takich samych działalności, przez co rośnie dostępność, konkurencja obniża ceny i poprawia standard usług. Są to najważniejsze argumenty, ale dochodzi coś jeszcze… Już dziś większość z nas płaci za służbę zdrowia – obowiązkowa składka od wynagrodzenia. Dodatkowo większość z nas ma różnego rodzaju prywatne ubezpieczenia zdrowotne. Po co więc łudzić się nadzieją na państwową służbę zdrowia, skoro w razie potrzeby trzeba i tak korzystać z prywatnych konsultacji?

Płatna służba zdrowia – usługi stomatologiczne

Doskonałym przykładem dobrze funkcjonujących płatnych usług medycznych są usługi stomatologiczne. Trudno znaleźć kogoś kto narzeka na jakość usług czy kolejki. Jest zakres usług finansowanych przez NFZ, ale na rynku nie ma ograniczeń co do prywatnych gabinetów. Są znane cenniki, jest konkurencja. Dobrzy dentyści mają wielu pacjentów i mogą dyktować wysokie ceny. Ci słabi mają mniej pacjentów i są zmuszeni obniżyć ceny. Mamy jednak świadomość, że są to usługi niedecydujące o życiu lub śmierci, aczkolwiek prywatne gabinety stomatologiczne funkcjonują bardzo dobrze i nikt nie ma zastrzeżeń co do cen ich usług.

Czy służba zdrowia powinna być płatna – podsumowanie

Sami widzicie, że rozwiązanie problemu jakości służby zdrowia nie jest proste i jednoznaczne. Czy służba zdrowia powinna być płatna? Z jednej strony i tak chcąc być zbadanym szybko na dobrym sprzęcie trzeba zapłacić, z drugiej strony w przypadku chorób rzadkich większości z nas nie byłoby stać na prywatne leczenie… Kluczowe jest tutaj, żeby kształcić lekarzy i przeznaczyć coraz większe środki na opiekę zdrowotną. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Służba zdrowia powinna być płatna czy bezpłatna?

Jakość życia, w tym dostęp do opieki medycznej zależą w dużej mierze od Twoich zarobków. Jak negocjować podwyżkę dowiesz się z naszego artykułu.

Aby zarabiać więcej można także przejść z umowy o pracę na B2B – o tym, ile możesz zyskać dowiesz z innego naszego artykułu.

Ile pieniędzy potrzeba do godnego życia? O tym przekonasz się czytając artykuł – Ile kosztuje życie w Polsce?

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...