Gospodarka

Czy w dużym mieście żyje się dobrze?

Wroclaw

Okres przymusowej kwarantanny to dobry czas na różnego rodzaju przemyślenia i rozmowy ze znajomymi. Podczas jednej z naszych rozmów z Damianem, zaczęliśmy się zastanawiać nad poziomem życia, czynnikami go warunkującymi a także nad tym, czy w dużych miastach żyje się na pewno dobrze. Mamy dobre porównanie z miast średnich – Częstochowa i dużych – Wrocław. Doszliśmy do ciekawych wniosków. Jeśli jesteście ciekawi jakich, to zapraszamy do lektury.

Co decyduje o poziomie życia?

Można powiedzieć, że poziom życia to bardzo indywidualne zagadnienie, a jak wiadomo potrzeby ludzi są bardzo zróżnicowane. Jednak bez wątpienia na poziom życia wpływ mają pieniądze. Czy są to jednak wyłącznie pieniądze rozumiane jako stan konta i wysokość wynagrodzenia? Tutaj dochodzimy do ciekawego wniosku. Zarobki i stan konta to tylko połowa sukcesu, bardzo ważne jest też miejsce, w którym żyjemy a co za tym idzie koszty, które trzeba ponosić. Co z tego, że zarabiasz 1 000 zł więcej, skoro musisz za mieszkanie zapłacić 200 000 zł więcej?

Oczywiście 1 000 zł miesięcznie nie powinien być ani wyznacznikiem „lepszego życia”, ani też bodźcem do zmiany miejsca zamieszkania. W kolejnych akapitach dowiecie się co wpływa na poziom życia i czy warto zaryzykować wyjazd. Jak łatwo policzyć jeśli zarabialibyśmy tylko 1 000 zł więcej, a zakup mieszkania pochłonąłby 200 000 zł więcej to nasza inwestycja zwróciłaby się dopiero po ponad 16 latach.

Czy w dużym mieście żyje się dobrze?

Duże miasto to niewątpliwie atrakcje i perspektywy. W dużym mieście organizowane są liczne imprezy, sportowe, kulturalne, muzyczne, mecze, koncerty itd. To niewątpliwie wielki atut. Jednak, aby uczestniczyć w takich imprezach potrzebne są pieniądze. Podobnie jak do odwiedzania restauracji czy barów, których w dużych miastach nie brakuje. Skąd na to wszystko wziąć pieniądze? Oczywiście najlepiej zarobić i duże miasto daje ku temu możliwości, czy jednak dla każdego?

Praca w dużym mieście

Wydawać by się mogło, że życie w dużym mieście to spełnienie marzeń wielu osób. Przecież duże miasto to nie tylko atrakcje o których czytaliście w poprzednim akapicie, ale to także a może przede wszystkim perspektywa pracy. Dużo firm, zagraniczne korporacje, centra logistyczne i centra usług wspólnych. Czy praca w „korpo” to taka prosta droga na szczyt i wielkie pieniądze? Tutaj pojawia się haczyk… Czy wszystkie te zajęcia są tak dobrze płatne? Jak to wygląda w porównaniu do kosztów życia?

Zarobki w dużym mieście

Niewątpliwie jakaś część osób – pewnie około 10% lub mniej mieszkańców, może liczyć na wysokie stanowiska. Wiadomo, że im więcej firm tym więcej stanowisk wysoko specjalistycznych, czy kierowniczych. To bez wątpienia atut dużych miast. Jednak nie każdy jest świetnie wykształcony, nie każdy ma predyspozycje to zarządzania ludźmi i nie każdy będzie pracował na wysokim, dobrze płatnym stanowisku. Co z ludźmi wykonującymi prostsze, ale także potrzebne zadania? Co ze sprzedawcami w marketach, kierowcami, czy pracownikami fizycznymi? Nie mówiąc już o całej rzeszy pracowników budżetówki, w tym nauczycielami. Dla nich życie w dużym mieście to niewielki atut. Zarobią albo tyle samo albo kilkadziesiąt złotych więcej. Dla nich życie w mniejszym mieście paradoksalnie oznaczałoby wyższy poziom życia.

Koszty życia w dużym mieście

O tym, ile kosztuje życie w Polsce mogliście dowiedzieć się uważnie czytając bloga. Co ciekawe koszty życia w dużym czy małym mieście nie różnią się od siebie znacznie. W dużym mieście na pewno droższe są nieruchomości i to znacznie, cała reszta kosztów jest podobna. Można pokusić się o stwierdzenie, że inne rzeczy w mniejszym mieście będą minimalnie tańsze. Np. komunikacja miejska, czynsze. Co ciekawe mniejsze miasto ze względu na mniejszą liczbę pokus także sprawi, że wydacie mniej pieniędzy. Przechodząc do meritum i najważniejszej pozycji kosztowej jaką jest mieszkanie. Ceny mieszkań w dużych i małych miastach potrafią różnić się od siebie o ponad 100 %. Oznacza to, że przeciętna rodzina, aby zamieszkać w 2 pokojowym mieszkaniu musi wydać np. 250 000 zł więcej. Odkładając 1 000 zł miesięcznie zgromadzą tą kwotę za około 20 lat…

Perspektywy dla dzieci

Duże miasto to również większy wybór szkoły wyższej, a także często idący w parze prestiż i szacunek dla zdobytego dyplomu. Jeśli dla nas „jest już za późno” na edukację, to z pewnością nasze dzieci mogą sporo zyskać na dużym mieście. Jeśli tylko zostaną w rodzinnym domu oczywiście. Należy też pamiętać, że duże miasto to duże koszty wynajmu stancji. Jeśli nie zaoszczędzimy teraz to za kilka lat z pewnością.

Moda a oszczędzanie

Mówiąc o życiu w dużym mieście nie sposób wspomnieć o czymś takim jak moda. Wiele osób nie lubi odstawać w środowisku, w którym przebywa. Jeśli większość Twoich kolegów z pracy jeździ na zagraniczne wakacje, to prędzej czy później poczujesz „potrzebę” wyjazdu, podobnie wygląda sytuacja z wizytami u kosmetyczek, drogimi ubraniami, zmianą samochodu, czy jedzeniem na mieście. Często trzeba mieć naprawdę dużo samozaparcia i silnej woli, aby nie ulec presji tłumu.

Czy w dużym mieście żyje się dobrze?

Pewnie, gdyby ktoś powiedział otwarcie, że w dużym mieście żyje się źle lub ciężko to zostanie uznany za szaleńca. Wydaje się jednak, że poziom życia będzie zależał od wielu zmiennych. Osoby bardzo dobrze wykształcone z pewnością mają bardzo duże perspektywy znalezienia dobrze płatnej i ciekawej pracy. Z osobami gorzej wykształconymi czy tymi wykonującymi najbardziej podstawowe zawody będzie problem. Problem tak jak wspomnieliśmy dotyczyć będzie ceny mieszkania, która zmusi ich do mieszkania na obrzeżach miasta i męczących dojazdów albo sprawi, że większa część wynagrodzenia będzie wydawana na ratę kredytu i czynsz co jest bardzo ryzykowne. Ktoś powie, że można się przekwalifikować, zmienić zawód itd. Teoretycznie tak, ale w praktyce bywa różnie. Nie każdy i nie w każdym wieku jest w stanie to zrobić.

Podsumowanie

Sami widzicie, że życie w dużym mieście ma swoje plusy i minusy. Czy żyje się tam dobrze? To wszystko zależy. Kluczowy jest wykonywany zawód i ogólny poziom zamożności. Generalnie jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem mieszkania to będziesz zadowolony. Jeśli dopiero składasz na zakup wymarzonego M to może się okazać, że nie jest tak kolorowo. Co sądzicie na ten temat? Czy Waszym zdaniem duże miasto to spełnienie marzeń, czy wręcz przeciwnie? Zapraszamy do dyskusji.

Zachęcamy także do zapoznania się z innymi naszymi tekstami:

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...