Oszczędzanie

Czy warto kupić drukarkę?

czy warto kupić drukarkę

Zazwyczaj wygoda nie idzie w parze z kosztami jakie trzeba ponieść za odrobinę luksusu. Dzisiaj przyjrzymy się ciekawemu pytaniu: Czy warto kupić drukarkę do domu czy może drukować w pobliskich punktach ksero? Na to pytanie Finansowy Siłacz postara się dzisiaj odpowiedzieć. Pierwsza odpowiedź jaka się nasuwa: to zależy.

Rodzaje drukarek

Obecnie do wyboru mamy bardzo dużo modeli i typów sprzętów do drukowania. Pierwsze pytanie jakie powinniśmy sobie postawić, to czy chcemy tylko drukować czy skaner również nam się przyda. Jeśli tak to powinniśmy wybrać urządzenie wielofunkcyjne, które połączy w sobie drukarkę, skaner i kserokopiarkę. Różnice w cenie nie są bardzo duże i warto rozważyć taki wybór. Kolejne pytanie, to czy drukarka potrzebna nam będzie do drukowania dokumentów wraz z wykresami, np. Word, Excel czy do drukowania zdjęć. Do wyboru mamy dwa najpopularniejsze typy drukarek: atramentowe i laserowe. Za chwilę przyjrzymy się każdej z osobna.

Drukarka atramentowa

Najtańsze modele zaczynają się od około 200 zł. Drukarka atramentowa jest najtańszą opcją. Zazwyczaj druk w czerni jest bardzo dobrej jakości i w zupełności wystarcza przeciętnemu użytkownikowi. Natomiast jeśli chcielibyśmy dużo drukować w kolorze, to jakość wydruku tych tańszych modeli będzie mocno odbiegała od topowych modeli. Natomiast jeśli zastanawiamy się nad drukowaniem zdjęć to musimy się liczyć z dużo większymi kosztami zakupu takiego urządzenia i jego eksploatacji. Także nad tym aspektem nie będziemy się skupiali. Chyba każdy słyszał o tym, że drukarka atramentowa ma poważny problem z tuszem. To prawda. Mianowicie jeśli nie drukujemy często jest spora szansa na to, że nam w dyszach zaschnie tusz. Wtedy niestety czeka nas, albo serwis, albo samodzielna naprawa. Swego czasu sam moczyłem zaschnięte elementy w gorącej wodzie.

Do zalet drukarek atramentowych można zaliczyć w miarę cichą pracę oraz niskie zużycie prądu. Natomiast do wad: bardzo drogie oryginalne tusze oraz kiepskiej jakości zamienniki. Czasami oryginalne tusze potrafią kosztować nawet połowę ceny zakupu nowej drukarki (oczywiście w tych najtańszych modelach). Jeśli chodzi natomiast o cenę wydruku jednej strony w czerni to wychodzi około 3-4 groszy. Jest to cena w skład której wchodzi uzupełnienie tuszu (wydajność wydruku z jednego kompletu tuszy to około 1000 stron), cena zużytego prądu oraz kartek papieru.

Drukarka laserowa

Drukarki laserowe są droższe od atramentowych. Ich ceny zaczynają się od około 300 zł. Druk z takiej drukarki jest bardzo dobrej jakości i w domowych zastosowaniach spełni oczekiwania większości użytkowników. Oczywiście znowu rozważamy drukarkę monochromatyczną, gdyż podstawowe modele kolorowych drukarek laserowych zaczynają się do 500-600 zł.

Do zalet można zaliczyć szybkość wydruku, jego jakość jak i w porównaniu z atramentowymi drukarkami brak problemów z zasychającymi tuszami. Zaś z drugiej strony do wad: drogie tonery, zdecydowanie większą cenę zakupu oraz wyższe zużycie prądu. Cena wydruku jednej strony w takiej drukarce powinna być tańsza niż w atramentowej i najprawdopodobniej zamkniemy się w 3 groszach. Tutaj podobnie jak w atramentowej w skład ceny wchodzi: cena tonera, kartek oraz prądu.

Punkt ksero

Jeśli chodzi o punkt ksero to nie musimy niczego kupować ani martwić się o eksploatację sprzętu, co na starcie faworyzuje punkty ksero. Po prostu idziemy i drukujemy. Cena wydruku jednej strony w punktach ksero jest bardzo zróżnicowana. Zależy od miejsca ulokowania punktu czy miasta. Punkty blisko uczelni czy urzędów w dużych miastach są zdecydowanie droższe. Natomiast ogólnie ceny wahają się pomiędzy 12 a 20 groszy w tańszych punktach. Niestety w niektórych miejscach ceny mogą wynosić nawet 50 groszy czy 1 zł (mnie taka historia spotkała ostatnio w urzędzie miasta).

Do zalet punktów ksero można zaliczyć: brak zakupu urządzenia w stylu kolejny „niepotrzebny” gadżet, który zajmuje tylko miejsce oraz koszty eksploatacji. To chyba tyle. Jeśli chodzi o wady to cena wydruku, konieczność wyjścia z domu, nawet jeśli mamy tylko jedną stronę do wydrukowania,  a w popularnych punktach kolejki czy punkt oddalony od domu.

 Drukarka atramentowaDrukarka laserowaPunkt ksero
Cena zakupuod 200 złod 300 zł-
Cena wydrukowania 1 strony3-4 grosze3 grosze0,12-1 zł
Zaletywygoda, cena zakupuwygoda, jakość drukubrak rzadko używanego sprzętu, zerowe koszty początkowe
Wadywysychające tusze, cena tuszycena tonera, cena zakupucena wydruku, lokalizacja punktów ksero

Czy warto kupić drukarkę?

Czy warto kupić drukarkę do domu i posiadać tę odrobinę luksusu? Naszym zdaniem decyzja co wybrać schodzi do pytania: jak dużo drukujemy? Jeśli nie prowadzimy biura, nie jesteśmy studentami czy nie mamy dzieci w wieku szkolnym to lepszym rozwiązaniem wydaje się korzystanie z punktów ksero. Inwestycja w drukarkę może nam się nigdy nie zwrócić jeżeli niewiele drukujemy (koszt zakupu sprzętu, eksploatacja). Niewątpliwie największą zaletą drukarki jest wygoda i niezależność. Nie musimy się martwić czy punkt ksero jest otwarty lub gdzie go w pobliżu szukać. Jeśli zdecydujemy się na drukarkę do domu, to warto zastanowić się nad wspomnianym na samym początku tzw. kombajnem. Sprzęt ten zaspokoi nasze zapotrzebowanie również na ksero. Należy pamiętać, że sama drukarka nie zeskanuje nam dokumentów czy innych potrzebnych nam stron.

Mamy nadzieję, że spodobał się Wam wpis odnośnie tytułowego pytania: czy warto kupić drukarkę?. Jeśli macie jakieś sugestie, pytania lub coś do dodania zapraszamy do komentowania na naszym blogu oraz na fanpage.

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...