Gospodarka

Czy warto kupować zeszłoroczne modele flagowe telefonów?

zeszłoroczne flagowce

Obecnie prawie każdy posiada telefon komórkowy. Większość Polaków posiada go w formie smartfona. Niestety smartfony dość szybko się starzeją. Także przed faktem zakupu telefonu stajemy dość często. Niektórzy wymieniają telefony co rok, inni co 2 lata wraz z kończącą się umową u operatora, inni zaś co 3 czy nawet 4 lata. Zatem wracając to tytułowego pytania: czy warto kupować zeszłoroczne flagowce? Postaramy się przedstawić wszystkie za i przeciw.

Czym jest model flagowy?

Model flagowy to nic innego, jak najlepszy model smartfona danego producenta na rynku, który został wykonany z najlepszych komponentów. Flagowe modele posiadają zazwyczaj najnowsze i najwydajniejsze podzespoły dostępne na rynku, najlepszy procesor, najwięcej pamięci. To wszystko ma za zadanie sprawić, by użytkownik poczuł największą przyjemność i komfort z korzystania z telefonu.

Obecnie modele flagowe posiadają wodoodporną obudowę, najczęściej niestety wiąże się to z brakiem gniazda słuchawkowego, bezprzewodowe ładowanie czy zestaw kilku aparatów fotograficznych.

Wszystkie te aspekty sprawiają, że modele flagowe są bardzo drogimi telefonami. Dla przykładu Samsung Galaxy S10 Plus to wydatek około 4500 zł. To dość dużo jak za „tylko telefon”. Jest to bardzo wygórowana cena jak na polskie realia, gdzie wg danych GUS średnia pensja to około 5000 zł brutto (3500 zł na rękę).

Zeszłoroczne flagowce

W 2018 roku powstało wiele innowacyjnych rozwiązań, które pojawiły się we flagowych smartfonach, np. czytnik linii papilarnych w ekranie, głośnik pod ekranem czy aparaty z zoomem. Nie każdemu takie gadżety się spodobają.

Modele, które były uznane za flagowe w 2018 to m.in.:

  • Samsung Galaxy S9
  • Huawei Mate 20 Pro
  • iPhone XS
  • Sony Xperia XZ3
  • LG G7 ThinQ
  • Xiaomi Mi Mix 3

Każdy z tych telefonów jak wchodził na rynek kosztował powyżej 3000 zł, niektóre nawet i 5000 zł, jak iPhone. Dla przeciętnego Polaka jest to przynajmniej miesięczna pensja.

Jak obecnie kształtują się ceny tych modeli? Wszystkie poza iPhone potaniały o połowę. Obecnie każdy za każdy z nich trzeba wydać około 2000 zł.

Argumenty za

Flagowy model to model zdecydowanie lepiej wykonany niż telefony ze średniej półki. Także pomimo podobnej ceny zeszłoroczny model będzie lepiej wykonany. Dodatkowo flagowe modele otrzymują dłużej wsparcie, 2-3 lata, podczas gdy średniaki zazwyczaj około roku. Jeśli zależy nam na łatkach bezpieczeństwa i nowszych wersjach systemu to znowu powinniśmy wybrać flagowca.

Aparat fotograficzny, czyli coś co dla większości jest priorytetem. Tutaj również model flagowy powinien się zdecydowanie lepiej sprawować. Pomimo, że flagowe modele starsze często mają „tylko” 2 aparaty to jednak są lepsze i bardziej dopracowane. Także kolejny punkt dla flagowców.

Sprawdzone technologie tj. czytnik linii papilarnych również w modelach topowych został zaimplementowany z najwyższej półki, co sprawia, że znowu będzie lepiej działał.

Wodoszczelność to kolejny atut byłego flagowca, podczas gdy średniaki nie zawsze posiadają taki dodatek.

Argumenty przeciw

Jeśli zależy nam na nowościach to jednak średnia półka z obecnego roku będzie miała więcej gadżetów w porównaniu do zeszłorocznych flagowców. Wycięcie w ekranie zwane „oczkiem” zamiast dużego notch-a? Średniak.

Gdy zależy nam na długim czasie pracy na baterii również powinniśmy się obejrzeć za średniakiem. Ten dzięki nowszej technologii wytwarzania procesorów będzie miał je mniej prądożerne, a dodatkowo w modelach ze średniej półki nie montuje się najwydajniejszych, a zarazem najbardziej prądożernych podzespołów.

Czytnik linii papilarnych w ekranie, a może wejście słuchawkowe? Również średniak z 2019 będzie to posiadał podczas gdy większość flagowców jest tego pozbawiona.

Czy warto kupować zeszłoroczne flagowce?

Wracając do kluczowego pytania czy warto? To zależy. Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji. Jeśli zależy nam na nowych gadżetach to pewnie nie warto kupować zeszłorocznego flagowca. Natomiast jeśli zależy nam na jakości wykonania i sprawdzonych rozwiązaniach, którymi firmy się chwaliły w zeszłym roku to powinniśmy się rozejrzeć za zeszłorocznym flagowcem.

Zapraszamy do zapoznania się również z:

Chcielibyście zarabiać więcej? O tym jak negocjować podwyżkę dowiesz się z naszego artykułu.

Aby zarabiać więcej można także przejść z umowy o pracę na B2B – o tym, ile możesz zyskać dowiesz z innego naszego artykułu.

Ile pieniędzy potrzeba do godnego życia? O tym przekonasz się czytając artykuł – Ile kosztuje życie w Polsce?You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...