Oszczędzanie

Czy warto zostać w PPK?

czy warto zostać w PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe w skrócie PPK to pomysł rządu na podniesienie wysokości przyszłych emerytur, czy tylko fortel mający na celu sięgnięcie do kieszeni przedsiębiorców i pracowników? Pewnie w tej kwestii zdania będą podzielone w zależności od poglądów politycznych. Zwolennicy rządu uznają to za dobry pomysł, a przeciwnicy za pomysł bardzo zły. Dziś przedstawimy PPK z punktu widzenia pracowników i zastanowimy się, czy warto zostać w PPK oraz jakie to będzie miało konsekwencje w przyszłości. Zapraszamy do lektury.

Czy warto zostać w PPK?

To, że obecny system emerytalny jest niewydolny jest faktem i trudno z tym polemizować. Z resztą pisaliśmy już o tym omawiając emeryturę obywatelską. PPK to tak naprawdę kolejny sposób uratowania emerytur pracujących Polaków. Wszystko wskazuje na to, że emerytura wyniesie maksymalnie 30% waszej ostatniej wypłaty. Spójrzcie na to przez pryzmat codziennego życia. Wyobrażacie sobie żyć za 30% obecnej pensji? Żeby nie było tak strasznie to odejmijcie od kosztów zobowiązania kredytowe. Nadal na życie zostaje bardzo mało… Dzięki PPK będziemy mieli szansę na dodatkowe pieniądze, ale po kolei…

Co to jest PPK?

Swego rodzaju program emerytalny. Dokładniej ujmując – powszechny program systematycznego oszczędzania. Środki zgromadzone w ramach PPK są środkami prywatnymi. Celem wprowadzenia PPK jest zachęcanie do oszczędzania na emeryturę. Każdy pracodawca będzie zobligowany do podpisania umowy z instytucją finansową prowadzącą PPK.

Od kiedy będzie obowiązywać?

Od 1 lipca 2019 roku obowiązuje w dużych firmach zatrudniających ponad 250 pracowników. Docelowo jednak program ma objąć wszystkich pracowników.

 • od 01.01.2020 – firmy zatrudniające od 50 do 249 pracowników,
 • od 01.07.2020 – firmy zatrudniające od 19 do 49 pracowników,
 • ostatnia grupa od 01.01.2021 – pozostali.

Rezygnacja

Mimo tego, że PPK to system powszechny to pracownik składając stosowne oświadczenie może zrezygnować z uczestnictwa w programie. Pracodawcy nie wolno nakłaniać ani namawiać do rezygnacji.

Dziedziczenie środków

Środki zgromadzone w PPK mają charakter prywatny i podlegają dziedziczeniu.

Kogo nie dotyczy obowiązek?

Istnieje kilka przypadków, w których pracodawca nie musi otwierać programu PPK, te przypadki to:

 • prowadzenie PPE – finansowanego w całości ze środków pracodawcy,
 • mikro przedsiębiorca, którego pracownicy zrezygnują z PPK,
 • samozatrudniony w oparciu o jednoosobową działalność gospodarczą.

Ile płaci pracownik?

Podstawowa wpłata to 2% wynagrodzenia – dodatkowo można dopłacić kolejne 2%.

Ile płaci pracodawca?

Podstawowa wpłata pracodawcy to 1,5% wynagrodzenia – dodatkowo może dopłacić do 2,5%.

Ile dopłaca Państwo?

Jednorazowa opłata wyniesie 250 zł + 240 zł rocznie.

W co będą inwestowane środki?

Środki będą przeznaczane na zakup jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych. Fundusze będą inwestować w akcje, obligacje w kraju i za granicą w celu minimalizowania ryzyka.

Jak wygląda wypłata środków?

Po ukończeniu 60 roku życia wypłaca się 25% środków posiadanych w PPK, 75% kwoty wypłacona będzie w 120 ratach. To jest domyślny sposób likwidacji środków zgromadzonych w ramach PPK.

Inna forma wypłaty (mniejsza liczba rat) wiąże się z koniecznością zapłaty podatku od zysków kapitałowych.

Wypłata środków przed 60 rokiem życia jest możliwa w określonych okolicznościach.

 • złożenie wniosku o wypłatę kwoty pomniejszonej o wpłaty pochodzące od Skarbu Państwa oraz 30% wpłat pracodawcy. Od pozostałej kwoty będzie potrącony podatek dochodowy.
 • 25% kwoty można wypłacić w przypadku ciężkiej choroby swojej, małżonka lub dziecka,
 • środki z PPK można przeznaczyć na wkład własny do kredytu na zakup domu lub mieszkania,
 • w przypadku śmierci środki są dziedziczone.

PPK opinie

Opinie o PPK są zróżnicowane. Często pokrywają się z poglądami politycznymi. Zwolennicy PIS są za, przeciwnicy łatwo się domyślić przeciw. Jednak oceniając ten program warto stanąć ponad podziałami politycznymi i rozważyć argumenty za i przeciw. Faktem jest, że przyszłe emerytury będą bardzo niskie. Konieczne jest, żeby coś z tym zrobić. PPK to jeden ze sposobów zmotywowania ludzi do oszczędzania dodatkowych środków. Oczywiście, można zostawić ludzi z głodowymi emeryturami, ale niestety koszty tego i tak poniesie Państwo…

PPK recenzja

Jakie jest nasze zdanie? Z punktu widzenia pracownika etatowego jest to pewnego rodzaju dodatkowy bonus. 1,5% wynagrodzenia więcej + bonus od Państwa. Trudno uwierzyć, że gdyby nie PPK to pracodawca świadomie zdecydowałby się na podniesienie wynagrodzenia, nie będąc do tego zmuszonym odejściem pracownika. Jedynym zagrożeniem jest to, że nie wiadomo kto będzie rządził w przyszłości i w jaki sposób będzie chciał „zreformować” PPK. Przy obecnych zasadach PPK jest korzystny dla pracownika i na pewno nie warto się z niego wypisać – chyba, że ktoś potrafi zainwestować swoje 2% wynagrodzenia lepiej… PS. stopa zwrotu z inwestycji musi być wyższa niż 75%.

Czy warto zostać w PPK – podsumowanie

Pomijając perspektywę pracodawcy, dla którego to są dodatkowe koszty to z punktu widzenia pracownika na pierwszy rzut oka PPK to same korzyści. Owszem poniesie on wydatek w postaci 2% swojego wynagrodzenia, ale wydatek ten będzie niejako inwestycją w przyszłość. Z kolei dodatkowo dostanie od swojego pracodawcy 1,5% i pewną stałą kwotę od Państwa. Mając pewność, że Państwo nie zmieni reguł gry, podobnie jak z OFE to program ten jest bardzo korzystny. Jedynym minusem jest kwestia stabilności Państwa… Jakie jest Wasze zdanie, czy warto zostać w PPK czy nie? Zachęcamy do dyskusji, przedstawcie nam swój punkt widzenia.

PS. jeśli interesuje Was jakieś zagadnienie ekonomiczne to napiszcie w komentarzu o czym chcielibyście przeczytać.

Polecamy także inne nasze artykuły:

You Might Also Like

No Comments

  Leave a Reply

  Captcha loading...