Gospodarka

Czy wynajęcie mieszkania opłaca się?

czy wynajęcie mieszkania opłaca się

Każdy z nas musi gdzieś mieszkać. Poruszaliśmy ten aspekt w artykule dotyczącym tego, czy kupno mieszkania się opłaca. Można mieć różne systemy wartości i różne potrzeby, ale posiadanie dachu nad głową to konieczność dla każdego. Nie ma tu już większego znaczenia, czy jest to piękna, luksusowa willa czy pokój w akademiku dzielony ze współlokatorem. To już kwestia wtórna. Tym razem zastanowimy się nad tym, czy wynajęcie mieszkania się opłaca. Jakie szanse daje krótkoterminowy najem, a także jakie niesie za sobą zagrożenia. Czy najem jest lepszy od kupna? Zapraszamy do lektury – postaramy się wyczerpująco odpowiedzieć na te pytania.

Czy wynajęcie mieszkania opłaca się? – wprowadzenie

Coraz większe ruchy migracyjne – zarówno zagraniczne jak i w obrębie kraju bardzo dynamicznie rozwinęły rynek najmu nieruchomości. Każdy z nas albo sam wynajmował albo przynajmniej ma kogoś bliskiego, który przynajmniej przez pewien okres wynajmował mieszkanie. Z czego wynika tak duża popularność najmu? Czy chodzi wyłącznie o kwestie finansowe, czy może są jeszcze inne czynniki wpływające na to? Co ciekawe z punktu widzenia codziennych kosztów utrzymania najem nie jest wcale droższy od utrzymania kupionego na kredyt. Jakie są więc inne wady i zalety najmu? Spieszymy z odpowiedziami.

Argumenty za

Słyszeliście, kiedyś o progu wejścia? Czy łatwo zacząć sprzedawać produkty kupione na Aliexpress? Bardzo łatwo, wystarczy wiedzieć co kupić – można zamówić kilka sztuk za kilkadziesiąt złotych, a następnie sprzedać z mniejszym lub większym zyskiem. Czy łatwo produkować samoloty? Potwornie trudno – koszty rozpoczęcia produkcji, pozyskania pracowników, technologii i zdobycia niezbędnych zezwoleń są na tyle kosztowne, że de facto na rynku mamy wciąż tych samych graczy co kilkanaście lat temu. Podobne zjawisko, na odrobinę mniejszą skalę zachodzi w przypadku kupna bądź wynajęcia mieszkania. Czy każdego stać na mieszkanie? Oczywiście nie. Uzbieranie kilkuset tysięcy złotych to dla przeciętnego człowieka kilkanaście lat. Czy każdy może wziąć kredyt? Pewnie też nie każdy go dostanie ze względu na procedury bankowe. Wynająć mieszkanie może każdy, kto wpłaci kaucję. Próg wejścia jest relatywnie niski co sprawia, że najem jest popularny. Dodatkowo brak formalności sprawia, że transakcja przebiega szybko. Co poza tym jest atutem najmu? Elastyczność i możliwość zmiany miejsca zamieszkania w zależności od sytuacji na rynku pracy. Ile kosztuje życie w wynajmowanym mieszkaniu? W sumie tyle samo co w kupionym – różnica to brak tytułu własności.

Argumenty przeciw

Na niekorzyść wynajmu wpływa pewnego rodzaju zależność od właściciela. Nigdy nie ma pewności, czy właściciel nie zmieni planów co do mieszkania i czy przypadkiem od nowego roku nie będzie trzeba szukać nowego lokum. Przeprowadzka to stres, nerwy, ale także strata czasu i pieniędzy. Dodatkowo nie ma pewności, jak zachowają się koszty najmu. O ile w przypadku kupionego mieszkania wzrost cen nieruchomości działa in plus – rośnie Twój majątek. To w przypadku wynajmowanego taka sytuacja powoduje wzrost kosztów życia. W przypadku wynajętego mieszkania problematyczna jest także zmiana wystroju, remonty itd. Nie dość, że takie nakłady nie podnoszą wartości Twojego mieszkania to jeszcze może się okazać, że za kilka miesięcy przepadną bezpowrotnie. Trudno przecież zabrać ze sobą farbę czy meble pod zabudowę. Dlatego w wynajętym mieszkaniu trzeba liczyć się z ryzykiem utraty nakładów albo mieszkać w aranżacji przygotowanej przez właściciela – ewentualnie próbować wyegzekwować od niego remonty/naprawy.

Czy wynajęcie mieszkania opłaca się? – podsumowanie

Pewnie większość z Was zapytanych o to czy wolałoby mieszkać w swoim czy wynajmowanym mieszkaniu wybierze swoje. Oczywiście najem ma swoje liczne zalety, ale większość osób posiadających odpowiednie zasoby finansowe zdecyduje się jednak na zakup. Czy wynajęcie mieszkania się opłaca? Owszem opłaca się, ale w ściśle konkretnych przypadkach. Często jednak nie jest to wybór, a brak wyboru. Czyli sytuacja w której może i chcielibyście kupić mieszkanie, ale zwyczajnie Was na to nie stać. Z finansowego punktu widzenia najem jest mało opłacalny. Owszem miesięczne koszty życia w wynajętym i kupionym na kredyt mieszkaniu są bardzo podobne, ale patrząc w perspektywie długoletniej kupno opłaca się bardziej. Pomijając już aspekty stabilizacji, czy spokoju ducha. Najem to opcja na życie w obcym mieście, na studiach czy w pracy. Docelowo jednak ma chyba więcej wad niż zalet. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Wolelibyście kupić czy wynająć mieszkanie? Podzielcie się z Nami opinią.

Jeśli chcecie zapoznać się z innymi ciekawymi artykułami w podobnej tematyce to polecamy:

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...