Edukacja

Czy zamrożenie WIBOR to dobry pomysł?

Ostatnio coraz częściej słychać w mediach opinie ekspertów zajmujących się finansami, że warto rozważyć zamrożenie stóp WIBOR na jakimś stałym poziomie. W dzisiejszym artykule zastanowimy się z czego wynika problem z WIBOREM, jakie konsekwencje mają jego wzrosty oraz czy zamrożenie WIBOR to dobry pomysł.

Czym jest WIBOR?

Pisaliśmy o nim w Alfabecie Finansowego Siłacza.

Wibor jest angielskim skrótem pochodzącym od Warsaw Interbank Offer Rate. Oznacza stopę procentową po której banki udzielają pożyczek innym bankom. Stopa wyznaczana jest jako średnia wartość dokonywanych transakcji. Problem polega na tym, że transakcji nie ma wiele a banki mogą ją celowo zawyżać… 

Na co wpływa stopa WIBOR?

Stopa WIBOR to główny czynnik kształtujący koszty kredytów. Zdecydowana większość kredytów oprocentowana jest na podstawie marży banku oraz stopy procentowej. W przypadku Polski najczęściej jest to zmienna stopa procentowa. WIBOR 3M lub 6M. Także im wyższa stopa procentowa tym wyższy koszt kredytu ponoszony przez osoby fizyczne i przedsiębiorstwa. 

Kto byłby beneficjentem zamrożenia stóp?

Zamrożenie stóp procentowych czyli przyjęcie stałej wartości na jakiś okres czasu spowoduje brak wzrostu rat kredytowych dla osób fizycznych i przedsiębiorstw.  Czyli najogólniej mówiąc skorzystaliby na tym wszyscy, którzy dzisiaj spłacają kredyty.

Czy zamrożenie WIBOR to dobry pomysł?

Wydaje się, że zamrożenie stóp procentowych nie jest najlepszym pomysłem. Z jednej strony mogłoby to obniżyć zaufanie na rynkach do Polski, która wprowadziłaby „sztuczną” regulację. Dodatkowo należy pamiętać, że branie kredytu zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Część osób brała kredyty hipoteczne chcąc zarabiać na wynajmie. Idea była bardzo prosta, kupić tyle mieszkań na ile pozwala zdolność kredytowa, a pieniądze uzyskane z wynajmu przeznaczyć na spłatę raty. Genialny pomysł, który pozwalał po 20 latach zostać „milionerem” posiadającym kilka mieszkań. Oczywiście przy założeniu braku wzrostu stóp procentowych. To te osoby + fundusze inwestycyjne w głównej mierze ponoszą odpowiedzialność za rekordowe wzrosty cen mieszkań. Wyższe stopy procentowe mogą spowodować, że te osoby będą zmuszone do sprzedaży mieszkań co w perspektywie kilkunastu miesięcy może unormować ceny nieruchomości.

Czy zamrożenie WIBOR to dobry pomysł – podsumowanie

W artykule przedstawiliśmy swój punkt widzenia dotyczący potencjalnego zamrożenia stóp WIBOR. Pokazaliśmy jaki wpływ miałoby to na rynek i kto mógłby na tym skorzystać. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat. Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami. Czy mrożenie stóp to dobry pomysł czy nie?

PS. jeśli interesuje Was jakieś zagadnienie ekonomiczne to napiszcie w komentarzu o czym chcielibyście przeczytać.

Polecamy także inne nasze artykuły:

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...