Gospodarka

Czy życie na wsi jest lepsze niż w mieście?

życie na wsi

Jakiś czas temu pisaliśmy artykuł, czy w dużym mieście żyje się dobrze? Przeanalizowaliśmy różne aspekty życia w mieście, które dla jednych wydają się spełnieniem marzeń, a dla innych koszmarem. Tym razem zastanowimy się, czy życie na wsi jest lepsze niż w mieście. Opiszemy, jak wygląda współczesna wieś. Przedstawimy życie na wsi pod kątem pracy zawodowej, kosztów życia, możliwości rozrywki i dostępu do edukacji. Prawdopodobnie część z wniosków będzie dla Was sporym zaskoczeniem. Zapraszamy do lektury.

Czy życie na wsi jest lepsze niż w mieście? – wprowadzenie

Czasy się zmieniają, obecnie mówiąc o wsi najczęściej mamy na myśli tereny oddalone od miasta o kilkanaście kilometrów. Tereny, które są zabudowane nowymi domkami jednorodzinnymi, posiadają ładne chodniki, kanalizację i latarnie. Tak naprawdę coraz trudniej znaleźć wieś w klasycznym tego słowa wydaniu. Miasta się rozrastają wchłaniając okoliczne tereny, a zamożni ludzie wyjeżdżają poza miasto, aby odpocząć od zgiełku i cieszyć się czystszym powietrzem. Na wsi coraz trudniej znaleźć kury czy krowy. Prawie nikomu nie opłaca się hodować kilku zwierząt, a gospodarstwa rolne to dziś wielkie przedsiębiorstwa, posiadające nowoczesny sprzęt i wiele hektarów. W takim razie czy życie na wsi jest lepsze niż w mieście? Wszystko zależy od potrzeb i oczekiwań. Postaramy się przedstawić różne punkty widzenia.

Praca

Mówiąc o pracy w kontekście życia na wsi nie mamy oczywiście na myśli, że chodzi wyłącznie o pracę na roli. Z jednej strony życie na wsi to spore utrudnienie związane z dojazdem do pracy. Nie da się z tym polemizować. Lepiej mieć do pracy 5 km niż 25 km. Ale czasem obszary wiejskie są tak dobrze skomunikowane, że w krótszym czasie uda się pokonać 40 km obwodnicą niż 7 km w mieście. W tym przypadku można zaoszczędzić czas, ale niewątpliwie koszty paliwa i tak będą wyższe. Oczywiście życie na wsi to w 90% życie w domku jednorodzinnym, którego posiadanie daje większe możliwości pracy na własny rachunek. Posiadanie garażu, podwórka to szansa na produkcję czy drobne naprawy. Pod warunkiem posiadania pasji czy talentu do danej dziedziny. Aczkolwiek mieszkając w bloku trzeba wynająć warsztat, tutaj będzie on pod ręką. Natomiast ogólnie rzecz biorąc dla osób, które nie mają możliwości pracy zdalnej, mieszkanie na wsi będzie pewnego rodzaju niedogodnością. Tym bardziej, że możliwości znalezienia pracy na tej lub sąsiedniej wsi są dość niewielkie. Praca w szkole, urzędzie bądź sklepie to praktycznie jedyne możliwości.

Edukacja

Z punktu widzenia osób posiadających dzieci ten aspekt będzie bardzo ważny. O ile szkoły podstawowe są dostępne w wielu miejscach to dalsze etapy edukacji wymagają dojazdów. O ile dorosły dojedzie wszędzie samochodem o tyle nastolatek może mieć spory kłopot z dojazdem do liceum. Jednak edukacja to nie tylko dojazd do szkoły, ale także zajęcia pozalekcyjne. W tym przypadku życie na wsi to także delikatny minusik, gdyż tego typu zajęcia najczęściej organizowane są w miastach. Pozostaje więc wybór – dowożenie dzieci kilka razy w tygodniu albo rezygnacja z zajęć. Jest to na pewno problematyczne i stanowi argument, dla którego wiele młodych osób woli mieszkać w mieście.

Rozrywka, komfort

Pewnie niektórym wydawać by się mogło, że w tej kwestii wieś także sromotnie zostanie w tyle za miastem, ale będzie zupełnie odwrotnie. Oczywiście miasto to liczne atrakcje i perspektywy. Koncerty, imprezy sportowe, kino, teatr. Ale, czy do korzystania z tych atrakcji trzeba mieszkać w mieście? Czy ktoś z Was chodzi do restauracji codziennie? Czy codziennie odwiedzacie kino czy teatr? Raz na jakiś czas można przecież wyjechać do większego miasta, a na co dzień na wsi żyje się bardzo dobrze. Czyste powietrze, cisza, spokój to niewątpliwe atuty. Możliwość licznych przejażdżek rowerowych czy wspólne grillowanie ze znajomymi to coś, czego mieszkańcy miast nie mają na co dzień.

Koszty życia na wsi

Napisaliśmy kiedyś artykuł dotyczący tego, ile kosztuje życie w Polsce. Oczywiście tekst ten dotyczył generalnie życia w mieście. Teraz w skrócie opowiemy, ile kosztuje życie na wsi. Czy jest tańsze, czy droższe? Na co trzeba zwrócić uwagę planując budżet i na czym można zaoszczędzić. Ile kosztuje życie na wsi, zależeć będzie przede wszystkim od sposobu życia. Osoby, które żyją spokojnie, mają czas i chęci na uprawianie warzyw i owoców z pewnością będą mogły żyć znacznie taniej niż w mieście. Posiadanie domu to możliwość założenia fotowoltaiki. Dzięki czemu rachunki za prąd spadną niemal do zera. Dodatkowo retencja wody pozwoli podlewać uprawy zebraną wodą z deszczówki. Niewątpliwie większym kosztem będą dojazdy do pracy, ale to też zależy od trybu pracy i odległości. Brak codziennych pokus takich jak kino czy restauracja może także pomóc oszczędzać pieniądze. Generalnie podsumowując – koszty życia na wsi mogą, ale nie muszą być niższe niż w mieście.

Podsumowanie

Podsumowanie tego typu tekstu jest obarczone dużą dozą subiektywizmu. Są ludzie, którzy nie wyobrażają sobie życia poza miastem, inni zaś nie mogliby żyć w dużym skupisku ludzi. Inna będzie perspektywa ludzi młodych, inna starszych. Inaczej też postrzegają rzeczywistość osoby bez dzieci. Wieś w dzisiejszych czasach jest coraz bogatsza, daje możliwość spokojniejszego i zdrowszego życia. Coraz więcej osób docenia te zalety. Większa możliwość pracy zdalnej sprawia także, że dojazdy stają się coraz mniej uciążliwe. Czy życie na wsi jest lepsze niż w mieście? Sami widzicie, że ma ono swoje plusy i minusy. Ważny jest wiek oraz możliwość wykonywania pracy zdalnej.

Co sądzicie na ten temat? Czy Waszym zdaniem życie na wsi to spełnienie marzeń, czy wręcz przeciwnie? Zapraszamy do dyskusji.

Zachęcamy także do zapoznania się z innymi naszymi tekstami:

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...