Edukacja

Dlaczego bogaci się bogacą?

Dlaczego bogaci się bogacą

Pewnie słyszeliście wielokrotnie, że pieniądz robi pieniądz. W tym powiedzeniu jest bardzo dużo prawdy. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego bogaci się bogacą. Dlaczego ktoś kto ma już spore zasoby gotówki bogaci się coraz szybciej i dlaczego rozwarstwienie dochodowe w społeczeństwie coraz bardziej się zwiększa. Nie będziemy roztrząsać tego z punktu widzenia etycznego, nie będziemy się zastanawiać czy to dobrze czy źle, że tak jest. Po prostu przeanalizujemy, dlaczego bogaci się bogacą.

Dlaczego bogaci się bogacą – wyższa skłonność do ryzyka

Osoby bogate mają dość dużą skłonność do ryzyka. Chociaż można to też określić inaczej. Osoby bogate mogą wydać i stracić bezpowrotnie duże środki. W ten sposób mogą inwestować w ryzykowne projekty. Projekty, które jeśli wypalą przyniosą zwroty liczone w setkach procent. Przykładowo ktoś dysponujący miliardowym majątkiem może bez trudu co roku wydawać kilka milionów na inwestycje w startupy. Wystarczy, że tylko 10% inwestycji „wypali” i okaże się, że w skali wszystkich inwestycji przyniesie to zadowalający zysk. Umówmy się – ktoś bez potężnego zaplecza finansowego nie podjąłby takiego ryzyka.

Dlaczego bogaci się bogacą – większa dywersyfikacja

Ludzie bogaci mają możliwość dywersyfikowania swoich oszczędności. Mogą inwestować w akcje, obligacje, kupować startupy czy nieruchomości. Taka sytuacja nie dość, że świetnie zabezpiecza przed ryzykiem to dodatkowo daje szansę na fantastyczne zyski. Bez względu na fazę cyklu koniunkturalnego okazuje się, że taka dywersyfikacja przynosi korzyści. Nawet jak jedne inwestycje przynoszą straty to z kolei inne generują wtedy ponad przeciętne zyski.

Dlaczego bogaci się bogacą – dostęp do technologii

Ludzie posiadający zasoby finansowe mają dostęp do najnowszych technologii. Dzięki temu mogą zmniejszać codzienne koszty. Doskonałym przykładem jest fotowoltaika. Ktoś kto ma pieniądze kupuje instalację i może oszczędzać. To tylko jeden z prostszych przykładów. Poza tym zamożni ludzie mają możliwość kupowania określonych technologii w ramach inwestycji. Z pewnością słyszeliście o tym, że wiele technologii dziś jest nieopłacalnych, ale jakieś odkrycie może sprawić, że produkcja z wykorzystaniem tej technologii będzie strzałem w dziesiątkę. Dlatego właśnie wśród bogatych zapanowała moda na skupowanie pozornie bezużytecznych dziś technologii.

Dlaczego bogaci się bogacą – dostęp do edukacji

Wydaje się to błaha sprawa, ale dzieci ludzi zamożnych mają znacznie łatwiejszy dostęp do edukacji. Mogą chodzić na korepetycje, czy wyjeżdżać na obozy językowe. Ta prozaiczna sprawa daje pewnego rodzaju przewagę na przyszłość, dlatego też bardzo rzadko zdarza się, żeby dzieci ludzi zamożnych miały większe problemy w życiu (pomijając problemy z prawem). Okazuje się, często przecież, że spotyka się klany prawnicze, medyczne itd.

Dlaczego bogaci się bogacą – przewaga negocjacyjna

Cóż tu dużo mówić, gruby portfel to olbrzymie ułatwienie w negocjacjach. Można kupić 10 działek budowlanych znacznie taniej niż jedną. Owszem ryzyko takiej inwestycji może być większe, ale cena znacznie niższa, a co za tym idzie wyższe potencjalne zyski. Dotyczy to nie tylko zakupów „hurtowych”. Najzwyczajniej w świecie ludzie lubią robić interesy z wiarygodnymi i zamożnymi kontrahentami. Są w stanie obniżyć cenę, czy zaoferować lepszą usługę licząc na nawiązanie ponownej współpracy w przyszłości.

Dlaczego bogaci się bogacą – podsumowanie

Pokazaliśmy dość dobitnie, dlaczego bogaci się bogacą i dlaczego co roku powiększają swój majątek. Nie jest przypadkiem, że kilka najbogatszych osób na świecie dysponuje majątkiem połowy świata. Prawdopodobnie ta sytuacja będzie się pogłębiać a osoby bogate będą w stanie wykorzystywać swój majątek w celu jeszcze szybszego bogacenia się. Pokazaliśmy jak 4 najważniejsze czynniki wpływają na wzrost zamożności bogatych już osób. Waszym zdaniem, dlaczego jest tak, że pieniądz robi pieniądz? Uważacie, że jest to sprawiedliwe? Zachęcamy do dyskusji. Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami.

PS. jeśli interesuje Was jakieś zagadnienie ekonomiczne to napiszcie w komentarzu o czym chcielibyście przeczytać.
Polecamy także inne nasze artykuły:

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...