Rynek pracy

Dlaczego kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni?

kobiety zarabiają mniej

Artykuł ten nie ma na celu wywołania dyskusji, czy tym bardziej konfliktu płci dotyczącego zarobków kobiet i mężczyzn. Postaramy się przeanalizować różne aspekty dotyczące wynagrodzenia kobiet i mężczyzn, a także odpowiedzieć na pytanie, dlaczego kobiety zarabiają mniej. Czy taka sytuacja wynika ze stereotypów, predyspozycji czy może umiejętności? Przeanalizujemy zarobki dotyczące ogółu społeczeństwa, a także skupimy się na zarobkach na tych samych/podobnych stanowiskach. Nie będziemy rozstrzygać, czy taka sytuacja jest dobra czy zła, bo to jest subiektywna sprawa. Z jednej strony mamy kobiety, które chciałyby zarabiać porównywalnie do swoich kolegów, a z drugiej mamy pracodawców, którzy z jakichś powodów w taki, a nie inny sposób przydzielają wynagrodzenia. Mamy nadzieję, że artykuł Wam się spodoba, dlatego już nie będziemy trzymać Was dłużej w niepewności i zapraszamy do lektury.

Wprowadzenie

Oczywiście analizując temat jedynie przez pryzmat sprawiedliwości społecznej logicznym jest, że osoby powinny być wynagradzane ze względu na jakość i efekty swojej pracy. Wiadomo jednak, że sprawiedliwość jest pojęciem teoretycznym, które w rzeczywistości występuje dosyć rzadko. Dodatkowo różne osoby mają subiektywne spojrzenie na życie i to co dla jednego będzie sprawiedliwe nie będzie takie samo dla innego. Tak czy inaczej w przypadku zarobków kluczowe poza kompetencjami jest poczucie własnej wartości. W tym przypadku kobiety często są skromniejsze i przez to gorzej oceniają własne możliwości co skutkuje niższymi wymaganiami płacowymi. Wiadomo, że pracodawca nie zaproponuje 5 000 zł komuś kto oczekuje 4 500 zł. W tym przypadku mężczyźni są zwykle bardziej bezczelni, dzięki czemu są w stanie wynegocjować więcej. Dodatkowo pojawia się kwestia urlopów macierzyńskich, które są bardzo dużym problemem dla pracodawców. W przypadku dużej firmy zastąpienie kobiety, która zachodzi w ciążę nie jest bardzo skomplikowane. Można rozłożyć pracę pomiędzy współpracowników, zatrudnić stażystę itd. Większym problemem są sytuacje w małych firmach, które nie zarabiają wiele i zatrudnienie dodatkowego pracownika jest sporym kosztem, tym bardziej, że zanim nauczy się swojej pracy to stanowi wyłącznie koszt. Ta sprawa ma negatywne konsekwencje szczególnie dla młodych kobiet, które nie są zatrudniane albo zarabiają mniej.

Ogół społeczeństwa

Pomijając wymienione już aspekty niższe zarobki kobiet w ogóle społeczeństwa wynikają przede wszystkim z uwarunkowań fizycznych. Mężczyźni częściej podejmują prace fizyczne, które ze względu na wycieńczający charakter są lepiej płatne. Słabiej wykształceni mężczyźni mogą pracować fizycznie, a słabiej wykształcone kobiety mogą pracować w sklepie. Zajęcia te nie są tak samo płatne. Dodatkowo znacznie większa liczba mężczyzn zajmuje dyrektorskie stanowiska, większa liczba mężczyzn zakłada firmy. Wynika to między innymi ze skłonności do ryzyka i z tego, że kobieta woli stabilizację. Przekłada się to na inne zarobki kobiet i mężczyzn. Analizując ogół społeczeństwa mamy więc znaczne dysproporcje, mimo tego, że statystycznie rzecz biorąc kobiety są lepiej wykształcone. Kluczowe są więc tutaj wymienione już prace fizyczne, zakładanie własnej działalności i stawianie na karierę zamiast na życie rodzinne.

To samo stanowisko

Dotychczasowe rozważania były dość neutralne światopoglądowo. Zostały przedstawione dość oczywiste argumenty i fakty, z którymi trudno polemizować. W tym przypadku sprawa jest bardziej problematyczna. Jeśli kobiety na tym samym stanowisku zarabiają mniej od swoich kolegów to jest to delikatnie rzecz biorąc nie fair. Przyczyny poniekąd były już opisane i dotyczą głównie „ryzyka” urlopu macierzyńskiego i niższych oczekiwań płacowych. Większość dużych firm oferuje widełki płacowe na danych stanowiskach. Może być tak, że specjalista zarabia między 4 a 6 tysięcy złotych. Przychodząc na rozmowę kwalifikacyjną z niższymi oczekiwaniami można dostać pracę, ale zarabiać mniej niż kolega. Ten temat jest mocno zawiły, bo trudno oczekiwać od pracodawcy, że zapłaci komuś więcej niż sam oczekuje, ale z drugiej strony powinny się liczyć kompetencje…

Podsumowanie

Pewnie wielokrotnie słyszeliście, że kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni. Dzieje się tak z różnych względów, mamy nadzieję, że dobrze opisaliśmy Wam, dlaczego kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni. Czy to jest dobre czy złe? Nie rozstrzygamy, tak po prostu jest. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Macie jakieś przemyślenia lub osobiste doświadczenia w tej sprawie? Dajcie znać w komentarzu.

Aplikujemy do nowej firmy po to, aby dostać pracę a pracujemy dla pieniędzy. Chcielibyście zarabiać więcej? O tym jak negocjować podwyżkę dowiesz się z naszego artykułu.

Aby zarabiać więcej można także przejść z umowy o pracę na B2B – o tym, ile możesz zyskać dowiesz z innego naszego artykułu.

Ile pieniędzy potrzeba do godnego życia? O tym przekonasz się czytając artykuł – Ile kosztuje życie w Polsce?

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...