Dlaczego siatkarze zarabiają mniej niż piłkarze?

Polscy siatkarze osiągnęli olbrzymi sukces. Obronili tytuł Mistrzów Świata w siatkówce mężczyzn. Po niezwykle emocjonującym turnieju sięgnęli po najwyższy laur. Obecnie w Internecie prowadzona jest żywiołowa dyskusja o tym, dlaczego siatkarze zarabiają mniej niż piłkarze?

Sport to biznes

Fakty są takie, że sport to potężny biznes. Najwięcej zarabiać będą osoby, które generują największe wpływy dla swoich pracodawców. Kluby sportowe to swoiste przedsiębiorstwa zaprojektowane na osiąganie zysków. Oczywiście wynik sportowy jest bardzo istotny, ale wokół sportu kręci się potężna karuzela nastawiona na sukces komercyjny. Sportowcy zatrudniani są po to, aby wygrywać i generować coraz większe wpływy. Słyszeliście pewnie o zatrudnianiu Chińczyków w pewnym momencie w klubach. Nie ze względu na ich poziom sportowy, a ze względu na chęć zaistnienia na tamtejszych rynkach. Chodziło o pozyskanie sponsorów i kibiców.

Porównanie dyscyplin

Już od dłuższego czasu zarobki sportowców uzależnione są nie tylko od ich wyników sportowych, ale od tak zwanej wartości dodanej czyli potencjału marketingowego dyscypliny, którą uprawiają. Z resztą czy można sprawiedliwie osądzić, czy lepszym sportowcem jest mistrz świata w podnoszeniu ciężarów, czy mistrz świata w judo? Czy lepszym sportowcem jest piłkarz, czy siatkarz? Nie da się tego ocenić. Każdy, aby osiągnąć sukces musiał wiele poświęcić. Wylał hektolitry potu na treningu i spędził wiele godzin na żmudnych treningach.

Zarobki siatkarzy

Wczorajszy sukces nasilił tylko pytanie, dlaczego siatkarze zarabiają mniej niż piłkarze? Siatkarze osiągnęli sukces a piłkarze nie. Dlaczego więc piłkarze grają w reklamach a wielu siatkarzy nie zostanie nawet rozpoznanych na ulicy? Odpowiedzią na to pytanie będzie tak zwana medialność dyscypliny. Im więcej ludzi „interesuje” się daną dyscypliną tym więcej będą zarabiać jej przedstawiciele. Ile zarabiają siatkarze? Najlepiej opłacani zawodnicy zarabiają poniżej 1 500 000 $ rocznie. Jest to ponad 20 razy mniej od najlepiej opłacanych piłkarzy A to tylko wynagrodzenie płacone przez kluby, nie mówiąc o kontraktach reklamowych.

Zarobki piłkarzy

Najlepiej opłacani piłkarze na świecie to swoiste ikony. Cristiano Ronaldo to marka. CR7 jest wart więcej od wielu przedsiębiorstw. Cristiano po transferze do Juventusu zagwarantował sobie roczne zarobki na poziomie 30 000 000 EUR. Lionel Messi czy Kylian Mbappe zarabiają niewiele mniej. Z czego to wynika? Bogaci ludzie inwestują potężne pieniądze w to, żeby ich drużyny osiągały sukcesy. Skoro przedsiębiorcy inwestują pieniądze w zawodników, kibice przychodzą na trybuny to telewizje płacą grube pieniądze za transmisje…

Medialność dyscyplin

Na mecze siatkówki klubowej przychodzi maksymalnie 10 000 osób. Największe stadiony piłkarskie gromadzą od 7 – 10 razy większą widownię. Same bilety na mecze piłkarskie są także droższe. Telewizja za prawa do transmisji meczów Ekstraklasy w Anglii płaci około MILIARDA funtów za sezon. Średnia frekwencja na meczach Bundesligi czy Premier League przekracza 40 000 osób. Koszulki z nazwiskami ulubionych piłkarzy sprzedają się w nakładach kilkudziesięciu tysięcy rocznie. To wszystko powoduje, że piłkarze zarabiają więcej. W siatkówce liczą się tak naprawdę 3 ligi. W piłce nożnej jest ich 5 a kolejne 3 starają się gonić czołówkę.

Poza tym, losowo wybrana osoba na ulicy wymieni nazwiska kilku piłkarzy. Czy tyle samo osób wymieni nazwiska siatkarzy. Najlepiej zarabiający siatkarze – Wilfredo Leon i Ervin Ngapeth nie są takimi ikonami jak Leo Messi, czy Cristiano Ronaldo.

Podsumowanie

Nie chcemy umniejszać sukcesu siatkarzy. Sami w emocjach obserwowaliśmy decydujące mecze Mundialu. Jednak chcieliśmy wyjaśnić, dlaczego siatkarze zarabiają mniej niż piłkarze? Nie chcemy tworzyć sztucznych konfliktów pomiędzy fanami tych dyscyplin, po prostu piszemy jak  jest. Z resztą takie dysproporcje dotyczą nie tylko sportu. Śpiewak operowy zarabia mniej niż gwiazda pop, tancerz w balecie mniej niż artyści w show telewizyjnych. Czy te osoby są mniej utalentowane? Oczywiście, że nie. Po prostu ich umiejętności są dodatkiem do całej biznesowej otoczki.

Mamy nadzieję, że podobał Wam się wpis dotyczący zarobków piłkarzy i siatkarzy. Jeśli macie jakieś sugestie, pytania lub coś do dodania to zapraszamy do dyskusji na blogu i na fanpage.

Zobacz także:

Piłka nożna i pieniądze