Gospodarka

Dom czy mieszkanie?

DOM-CZY-MIESZKANIE

Pewnie wielu z Was spotkało się z dyskusjami na temat, czy lepiej jest mieszkać w domu czy w mieszkaniu. Oczywiście jest to subiektywne zdanie, ale czy na pewno? Tym razem zastanowimy się jakie różnice ma życie w domu oraz w mieszkaniu. Pewne kryteria będą subiektywne, ale inne już niekoniecznie. Weźmy pod uwagę choćby cenę. Dom czy mieszkanie? Zapraszamy do lektury.

Posiadanie domu – spełnienie marzeń czy koszmar?

Dla ludzi wychowanych i mieszkających całe życie w bloku – tak jak My autorzy bloga, posiadanie domu to synonim spełnienia marzeń. Większa niż w bloku przestrzeń, brak sąsiadów, możliwość zrobienia grilla czy wyjścia na ogródek. Są jednak ludzie, którzy patrzą na ten temat zupełnie inaczej. Posiadanie domu to także obowiązek i sporo pracy. Domy wyglądają pięknie na zdjęciach, ale żeby utrzymać je w takim stanie trzeba wiele wysiłku. Koszenie trawy, grabienie liści i znacznie większa przestrzeń do posprzątania to tylko część z „minusów” posiadania domu. Jak to wygląda w Waszym przypadku, dom to spełnienie marzeń czy koszmar?

Cena

Co jest droższe dom czy mieszkanie? Oczywiście to zależy od metrażu i oczywiście lokalizacji. Mamy tutaj pewien paradoks. Otóż wielu osobom wydaje się, że mieszkania są tańsze niż dom. Wynika to z tego, że mieszkania posiadają mniejsze metraże i koszt zakupu jest niższy, ale jakby przeliczyć cenę nieruchomości na metr kwadratowy to okaże się, że domy są tańsze. Dodatkowo domy najczęściej budowane są poza centrum miast, gdzie działki są tańsze.

Cena mieszkania musi więc uwzględniać droższą działkę. Niewątpliwie jednak mieszkanie można kupić nawet za 150 000 zł a domu już nie… Ceny domów zaczynają się od 4 500 zł za metr kwadratowy. Mieszkania w centrum dużych miast zaczynają się od 9 000 zł za metr kwadratowy…

Wygoda i komfort

Mówiąc o wygodzie i komforcie w przypadku miejsca zamieszkania trzeba spojrzeć na to z dwóch stron. Pierwszy aspekt to swoboda i przestrzeń, drugi to nakład pracy.

W przypadku swobody i przestrzeni niewątpliwie wygrywa dom. Można swobodnie wyjść przed dom w samej bieliźnie, rozpalić grilla, zrobić remont czy zaprosić znajomych. Nie trzeba wtedy liczyć się z nieprzychylnymi spojrzeniami sąsiadów. Dodatkowo nie trzeba użerać się z analogicznymi zachowaniami sąsiadów. Ten aspekt niewątpliwie przemawia za domem. Ceną tego luksusu jest fakt, że trzeba skosić trawę, odśnieżyć czy zwyczajnie „ogarnąć” swoje podwórko. Tutaj wygrywa mieszkanie. Wystarczy opłacić czynsz i można mieszkać. Teren wokół bloku ogarnia administrator.

Dojazdy

Oczywiście nie można generalizować, ale najczęściej to osiedla mieszkaniowe są lepiej skomunikowane – im więcej mieszkańców tym większa szansa choćby na przystanek komunikacji miejskiej. Częściej domy powstają poza ścisłym centrum, na uboczu. Wynika to między innymi z wysokiej ceny gruntów blisko centrum. Zdarza się więc, że trudno dostać się gdzieś bez własnego samochodu, co jest sporym utrudnieniem na przykład dla rodzin z dziećmi w wieku szkolnym. Aczkolwiek zawsze można też kupić dom w idealnej lokalizacji, ale trzeba się wtedy liczyć ze sporym wydatkiem.

Koszty utrzymania

Ten aspekt jest dość zagmatwany, gdyż sporo jest niewiadomych. Teoretycznie nowy dom nie wymaga nakładów finansowych. Można pewnie przyjąć, że przez 10 lat nic się nie powinno zepsuć, a wszelkie zdarzenia losowe są ubezpieczone. Jednak po tych 10/15 latach wszystkie naprawy kosztują już przynajmniej kilka tysięcy złotych. W przypadku mieszkania takie sprawy są załatwiane funduszem remontowym i o te najpoważniejsze usterki, jak choćby przeciekający dach nie trzeba się martwić. Z drugiej zaś strony mieszkanie w domu wymaga jedynie opłacania podatku od nieruchomości, mając mieszkanie trzeba co miesiąc opłacać czynsz.

Gdyby zsumować wszystkie opłaty i koszty i przeliczyć je na 1 metr kwadratowy pewnie wyjdą podobne wartości, ale utrzymanie domu wymaga posiadania oszczędności. O tym jak oszczędzać pieniądze pisaliśmy już na blogu. Płacąc czynsz jesteśmy niejako przymuszeni do oszczędzania w przypadku domu może się okazać, że trzeba wydać 10 000 zł a nie bardzo jest z czego…

Dom czy mieszkanie – co wybrać?

O ile w przypadku kupna mieszkania jest to inwestycja na kilka bądź kilkanaście lat to w przypadku kupna lub budowy domu często jest to inwestycja na całe życie. O wyborze najczęściej decydują aspekty finansowe o czym już pisaliśmy. Co jest lepsze? Gdzie lepiej mieszkać? Kwestia gustu. Najczęściej jest jednak tak, że osoby mieszkające całe życie w bloku dostrzegają plusy domu a osoby mieszkające w domu dostrzegają plusy mieszkania i minusy domu. Jak to mówią, wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma,

Podsumowanie

Sami widzicie, że zarówno dom jak i mieszkanie mają swoje plusy i minusy. Najczęściej wybór pomiędzy domem, a mieszkaniem to brak wyboru, Mieszkanie jest znacznie tańsze i wiele osób mieszka w nim ze względu na to, że nie stać ich na dom. Dopiero w przypadku osób, które stać na dom, a wybierają mieszkanie można mówić o konkretnych powodach – wtedy mamy wybór, a nie brak wyboru. Czy lepszy jest dom czy mieszkanie? Tutaj już dużo zależy od indywidualnych preferencji, a także wieku. Wiadomo, że dom wymaga określonego nakładu pracy, a z wiekiem sił coraz mniej. Z drugiej strony młodzi ludzie lubią mieszkać w centrum, mieć blisko do dyskotek czy pubów. Także dla każdego coś innego. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Zapraszamy do dyskusji.

Zachęcamy także do zapoznania się z innymi naszymi tekstami:

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...