Oszczędzanie

Emerytura obywatelska w Polsce?

EMERYTURA OBYWATELSKA

System emerytalny w Polsce jest niewydolny. To fakt, z którym trudno polemizować. Można zastanawiać się, czy głównym powodem takiego stanu rzeczy jest mniejsza liczba urodzeń i mniejsza liczba ludzi w wieku produkcyjnym, czy może znaczący wzrost średniej długości życia. Wszystko to sprawia, że osoby wchodzące obecnie na rynek pracy nie liczą na emeryturę w przyszłości. Trudno przewidzieć, czy jest to słuszny punkt widzenia, ale faktem jest, że chcąc zapewnić sobie spokojną przyszłość trzeba odkładać pieniądze. Jak oszczędzać pieniądze, żeby odłożyć na emeryturę? Pisaliśmy o tym niedawno. Dziś opiszemy Wam, co to jest emerytura obywatelska i zastanowimy się jakie ma wady i zalety. Czy system ten rozwiąże problem systemu emerytalnego w Polsce? Zachęcamy do lektury.

Co to jest emerytura obywatelska?

Emerytura obywatelska to pewien system emerytalny. Polega on na wypłaceniu pewnej ustalonej kwoty pieniędzy po ukończeniu przez obywatela określonego wieku. Oznacza to, że w systemie emerytury obywatelskiej każdy obywatel otrzymuje co miesiąc określoną kwotę od momentu ukończenia danego wieku aż do śmierci. Wysokość emerytury obywatelskiej nie jest uzależniona w żaden sposób od stażu pracy i wysokości odprowadzonych składek. Wysokość emerytury obywatelskiej ustalona jest przez dany rząd odrębnym rozporządzeniem. Emerytura obywatelska ma za zadanie zapewnienie pewnych środków pieniężnych niezbędnych do podstawowej egzystencji.

Czy emerytura obywatelska jest sprawiedliwa?

W temacie emerytury obywatelskiej, często przewijają się dyskusje w mediach dotyczące sprawiedliwości takiego rozwiązania. Oczywiście zdania są podzielone. Niektórzy uważają, że emerytura obywatelska jest niesprawiedliwa i każdy powinien mieć to na co zasłużył. Jednak warto podkreślić, że już dziś obowiązuje coś takiego jak emerytura minimalna, która w Polsce wynosi 1 100 zł. Oznacza to, że każdy kto przepracował minimalną ilość lat otrzyma wyrównanie do tej kwoty, nawet jeśli odłożone przez niego składki pozwalają na wypłatę kwoty niższej. Na pewno coś takiego jak emerytura obywatelska rozwiązuje problem skrajnego ubóstwa i kwestię pomocy społecznej. Przecież osoby żyjące w skrajnej biedzie są także problemem dla całego systemu…

Emerytura obywatelska w Polsce

Rozmowy na temat systemu emerytalnego wracają i będą wracać. Nie ma jednej i skutecznej recepty na uzdrowienie sytuacji. Faktem jest to, że emerytury są coraz niższe i docelowo będą pewnie wynosić maksymalnie 30% ostatniego wynagrodzenia. Pomyślcie sobie teraz, że żyjecie za 30% swojej pensji – nawet przy uwzględnieniu tego, że na emeryturze ma się spłacony kredyt, nie trzeba kupować ubrań czy zmieniać samochodu. Chęć wprowadzenia emerytury obywatelskiej to próba uzdrowienia chorego już systemu. Taki system byłby finansowany z podatków a nie składek ( PODATKI W POLSCE). Z resztą w Polsce już i tak obowiązuje emerytura minimalna w wysokości 1 100 zł dla kobiet, które przepracowały 25 lat i mężczyzn, którzy przepracowali 30 lat. Czy realne jest to, że w najbliższych latach będziemy mieć emeryturę obywatelską w Polsce? Na pewno jest to opcja coraz poważniej rozważana przez polityków różnych opcji.

Emerytura obywatelska w Kanadzie

System emerytury obywatelskiej z powodzeniem funkcjonuje w Kanadzie. Wysokość emerytury waloryzowana jest o wskaźnik inflacji i wynosi obecnie około 515 dolarów kanadyjskich. Co istotne system ten jest finansowany z podatków, a nie ze składek.

Emerytura obywatelska wady

Pomijając kwestię sprawiedliwości, jako wadę emerytury obywatelskiej uznaje się jej niską wysokość. Część osób mając pewność otrzymania gwarantowanych środków z budżetu mogłaby całkowicie zrezygnować z oszczędzania i być zdana na emeryturę obywatelską w stosunkowo niewielkiej wysokości.

Emerytura obywatelska zalety

Największą zaletą emerytury obywatelskiej jest zapewnienie ludziom środków potrzebnych do egzystencji na minimalnym poziomie, a co za tym idzie zmniejszenie problemu skrajnego ubóstwa. Jako zaleta uznawana jest też prostota tego sytemu, a co za tym idzie zminimalizowana biurokracja. Rezygnacja ze składek emerytalnych to także wyższe dochody pracownika/niższe koszty pracodawcy, a co za tym idzie większy dochód netto, który pozwala na podniesienie poziomu życia i odkładanie na przyszłą emeryturę.

Emerytura obywatelska podsumowanie

Wiecie już co to jest emerytura obywatelska. Czy jest to system dobry, skuteczny i sprawiedliwy? Tutaj zdania są podzielone. Osoby z liberalnym podejściem do gospodarki będą mu przeciwne, osoby z lewicowymi poglądami będą go popierać. Z pewnością emerytura budzi i budzić będzie liczne kontrowersje. Niemniej jednak każdy z Was powinien już dziś zacząć myśleć o emeryturze. Posiadanie oszczędności jest bardzo ważne i daje bezpieczeństwo finansowe. Warto o tym pamiętać już od młodych lat. Procent składany przynosi wielkie korzyści a im dłużej działa tym lepiej.

Z założenia emerytura jest tym wyższa im wyższe są zarobki. Zarabianie większych kwot niekoniecznie wymaga znalezienia dodatkowej pracy. Można zawsze postarać się o zwiększenie wynagrodzenia w obecnej firmie. Chcielibyście zarabiać więcej? O tym jak negocjować podwyżkę dowiesz się z naszego artykułu.

Aby zarabiać więcej można także przejść z umowy o pracę na B2B – o tym, ile możesz zyskać dowiesz z innego naszego artykułu.

Ile pieniędzy potrzeba do godnego życia? O tym przekonasz się czytając artykuł – Ile kosztuje życie w Polsce?

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...