Gospodarka

Emigracja zarobkowa

emigracja zarobkowa

Emigracja zarobkowa – jak, gdzie, kiedy i za ile?

W ostatnich latach emigracja zarobkowa wśród Polaków dotknęła niemal każdej rodziny. W zasadzie trudno znaleźć osobę, której członek rodziny lub znajomy nie wyjechał za granicę do pracy.

Emigracja zarobkowa – definicja

W największym uproszczeniu emigracja zarobkowa może być definiowana jako wyjazd za granicę w celu poszukiwania pracy. Wyjazd może być spowodowany lepszymi zarobkami, większymi perspektywami czy lepszym poziomem życia w kraju emigracji.

Emigracja zarobkowa – powody

Powody emigracji ekonomicznej nie mogą być inne niż finansowe. Natomiast zagadnienie jest szersze. Często wyjeżdżający nie emigrują tylko dlatego, że praca za granicą jest lepiej płatna. Często zdarza się, że w ojczyźnie w ogóle nie mogą znaleźć pracy i wyjazd to dla nich jedyna droga. Poza tym popularną przyczyną wyjazdów jest także inny poziom życia za granicą. Wykonując tam bardzo prostą i niewymagającą kwalifikacji pracę można sobie pozwolić na wiele lepsze życie niż w rodzimym kraju. Ma to związek z dużą siłą nabywczą obcej waluty, a także relatywnie niższym poziomie cen.

Emigracja zarobkowa – kierunki emigracji ekonomicznej Polaków

Kierunki emigracji ekonomicznej Polaków zmieniają się na przełomie lat. Oczywiście Niemcy były popularne od zawsze ze względu na bliskość geograficzną i możliwość relatywnie szybkiego powrotu do domu. Największa liczba Polaków wyjechała po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, a co za tym idzie, po otwarciu granic. Wtedy Polacy masowo zaczęli wylatywać na Wyspy Brytyjskie. Poza tym popularnymi kierunkami są: Włochy, Holandia, Francja i Norwegia.

Najpopularniejsze stanowiska pracy emigrantów

Można tutaj wyróżnić 2 grupy stanowisk. Do pierwszej z nich zaliczają się proste prace, niewymagające dużych kwalifikacji, wiedzy i doświadczenia. Zajęcia, które można zacząć wykonywać po kilku dniach wstępnego przyuczenia. Chodzi tutaj o liczne stanowiska w gastronomii, przy sprzątaniu, proste prace budowlane i szereg innych prac fizycznych. Drugą grupą jest szereg stanowisk inżynierskich czy menedżerskich. Wśród nich można wyróżnić finansistów, inżynierów budowlanych, informatyków czy logistyków. Dostają oni bardzo dobrze płatne i prestiżowe posady.

Trendy w emigracji ekonomicznej

Jeszcze do niedawna emigracja ekonomiczna dotyczyła w większości osób, które nie potrafią sobie poradzić w swoim kraju. Nie potrafią znaleźć dobrze płatnej pracy lub nie są w stanie znaleźć jej wcale. Obecnie emigracja ekonomiczna dotyczy w większej mierze ludzi dobrze wykształconych, którzy zmieniają miejsce zamieszkania w związku z awansem zawodowym. Praca w innym kraju to dla nich możliwość objęcia bardziej intratnego stanowiska w międzynarodowym przedsiębiorstwie. Rekruterzy poszukują fachowców do międzynarodowych korporacji i ich narodowość nie ma znaczenia. Jest to duża szansa dla zdolnych ludzi, którzy nie boją się wyzwań.

Skutki dla rynku pracy i gospodarki – ojczyzna emigrantów

Analiza skutków dla rynku pracy oraz gospodarki w przypadku ojczyzny emigrantów to bardzo ciekawy temat. Oczywiste jest to, że odpływ wielu młodych ludzi spowoduje prędzej czy później deficyt wykwalifikowanych pracowników. Fachowcy, którzy zostaną, będą bardzo drodzy, a to wszystko doprowadzi do spowolnienia gospodarczego. Mniejsze miejscowości mogą się wyludniać. Coraz mniej osób będzie pracować na emerytury ludzi starszych.
Natomiast trzeba jeszcze zastanowić się, czy emigranci ekonomiczni przesyłają do kraju zarobione pieniądze czy nie. Jeśli przysyłają pieniądze to mogą mieć one mocno inflacyjny charakter. Oczywiście wszystko zależy od skali zjawiska.

Skutki dla rynku pracy i gospodarki – kraj przyjmujący

Skutki dla rynku pracy zaobserwuje także kraj przyjmujący emigrantów. Generalnie są to pozytywne skutki. Zwiększa się liczba pracowników, spada cena pracy. Firmy mogą łatwiej i taniej pozyskać pracownika, co napędza ich rozwój. Dodatkowo napływ ludzi zwiększa ceny na rynku nieruchomości.

Kwestie społeczne emigracji zarobkowej

Emigracja zarobkowa to coś, co zawsze będzie budzić pewne wątpliwości natury społecznej. Po pierwsze, zawsze duża liczba nacji, kultur zgromadzonych w jednym miejscu będzie miała problem z asymilacją, a po drugie rdzenna ludność może mieć pretensje do emigrantów, że zabierają im miejsca pracy, bądź też zaniżają stawki rynkowe. Doskonałym przykładem jest niechęć Brytyjczyków do Polaków.

Emigracja zarobkowa a uchodźcy ekonomiczni

Emigrant zarobkowy, a uchodźca ekonomiczny to dwie różne osoby. Nie można absolutnie utożsamiać ze sobą obu tych pojęć. Uchodźca ekonomiczny w przeciwieństwie do emigranta nie chce podjąć pracy. Nie jest zainteresowany aktywnym poszukiwaniem pracy. Zmienia kraj tylko po to, aby otrzymać socjal, który oferuje dany kraj. Nie ma dla niego znaczenia dokąd wyjeżdża. Wyjeżdża tam, gdzie może dostać więcej. Dlatego trzeba robić wszystko, aby europejscy politycy w końcu zmądrzeli i przestali wspierać uchodźców ekonomicznych. Nie chcesz pracować? Nie szukasz pracy ani nie uczysz się języka – to wracaj do siebie.

Ocena Finansowego Siłacza

Finansowy Siłacz to zwolennik liberalnej myśli ekonomicznej. Swobodny przepływ osób i kapitału to coś, co trzeba szanować. Dlatego jeśli ktoś ma ochotę zmienić swoje życie i podjąć pracę w innym miejscu to świetnie. Natomiast musi umieć dostosować się do realiów panujących w innym środowisku. Uważamy, że każdy ma swoje miejsce na Ziemi i jeśli chce je zmienić, to musi mieć świadomość, że nigdy nie będzie tam u siebie. Oczywiście może mieć wtedy szereg innych korzyści natomiast musi się dostosować do warunków i realiów.
Jakie jest Wasze zdanie na temat emigracji zarobkowej?
Zastanawiacie się nad wyjazdem?

Mamy nadzieję, że spodobał się Wam wpis odnośnie emigracji zarobkowej. Jeśli macie jakieś sugestie, pytania lub coś do dodania zapraszamy do komentowania na naszym blogu oraz na fanpage.

 

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...