Rynek pracy

Etat czy B2B?

etat czy b2b

Bartosz Dąbkowski, Head of Temp & MSP Solutions, ekspert Hays Poland

Obecnie na rynku pracy, gdy w różnych branżach i obszarach specjalizacyjnych to kandydaci mają przewagę i dyktują warunki firmom, wielu ekspertów rozważa inne formy współpracy, gwarantujące większą elastyczność i niezależność, ale również wynagrodzenie. W rezultacie na popularności – zwłaszcza w branży nowoczesnych usług dla biznesu oraz wysokiej klasy kadry zarządzającej. Zyskuje współpraca B2B, związana z prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej.

Praca na etacie, jako standardowa i przez wielu także preferowana forma zatrudnienia, wciąż jest najpopularniejszym sposobem pracy zarobkowej. Wielu pracownikom kojarzy się ze stabilnością zatrudnienia, która przekłada się chociażby na szansę otrzymania kredytu hipotecznego lub ułatwia planowanie rodziny. Jest również formą współpracy uznawaną za bezpieczniejszą z uwagi na płatne zwolnienia lekarskie i urlopy rodzicielskie.

Samozatrudnienie czy etat?

Kolejnym argumentem przemawiającym za pracą etatową dla wielu zatrudnionych jest obowiązywanie okresu wypowiedzenia, co znacząco zmniejsza ryzyko utraty źródła dochodu z dnia na dzień. W przypadku B2B wypowiedzenie umowy ze skutkiem natychmiastowym jest znacznie łatwiejsze. Istotną zaletą umowy o pracę jest również przysługujący płatny urlop wypoczynkowy. W wielu przypadkach pracownicy etatowi otrzymują od firmy różnorodne dodatki pozapłacowe, premie i nagrody, które nie są dostępne dla pozostałych współpracowników firmy.

Największy minus pracy etatowej jest zauważalny szczególnie przez doświadczonych ekspertów w wąskich obszarach specjalizacyjnych oraz kadrę zarządzającą, co wynika z ich wysokich zarobków. Dobrze zarabiającym profesjonalistom bardzo łatwo jest wpaść w drugi próg podatkowy. W takiej sytuacji porównanie z opcjami opodatkowania dostępnymi w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, przemawia na korzyść współpracy B2B. Co więcej praca etatowa ogranicza elastyczność i zazwyczaj również możliwość współpracy z innymi firmami w okresie zatrudnienia. Dla wielu pracowników stanowi to jeden z głównych argumentów przemawiających za pracą w oparciu o kontrakt.

BLASKI I CIENIE B2B

Kluczowym powodem decyzji o podjęciu pracy w charakterze dostawcy usług jest motywacja finansowa. Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej wiąże się odprowadzaniem niższych składek ZUS przez pierwsze 2 lata. Możliwością odprowadzania podatku VAT od produktów i usług zakupionych w związku z prowadzoną działalnością, a także wspomnianymi wcześniej opcjami opodatkowania, które umożliwiają uzyskanie przychodu wyższego niż w przypadku pracy etatowej. W niektórych profesjach współpraca B2B wiąże się również z otrzymywaniem atrakcyjniejszych stawek, ponieważ firmy odciążone koniecznością ponoszenia kosztów związanych z zatrudnieniem często oferują kontraktorom wyższe wynagrodzenie.

Korzystna dla kontraktorów jest również możliwość jednoczesnej realizacji zleceń dla kilku firm, choć nie jest to standardem. Zdarza się bowiem, że umowy podpisane pomiędzy podmiotami ograniczają opcje współpracy z konkurencją, innymi firmami z sektora lub jakimikolwiek innymi organizacjami w okresie obowiązywania umowy. Kolejnym plusem jest elastyczność takiej formy świadczenia usług – kontraktorowi łatwiej jest dostosować nakład pracy oraz liczbę i częstotliwość przyjmowanych zleceń< do swoich potrzeb i preferencji. Tym samym zyskuje większą niezależność w planowaniu kariery.

Największym minusem prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej jest brak stabilności zatrudnienia. Współpracownikom firmy standardowo nie przysługują płatne urlopy i zwolnienia lekarskie. Zadaniowe rozliczanie faktur niesie za sobą ryzyko nieuczciwych kontrahentów, którzy zwlekają lub odmawiają zapłaty za wykonane usługi. Niestety takie sytuacje w przypadku współpracy B2B zdarzają się częściej niż w przypadku pracodawców niewypłacających wynagrodzeń pracownikom. Taki spór może być również rozstrzygany wyłącznie przed sądem cywilnym, co może zadziałać na niekorzyść przedsiębiorcy. Decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej warto też pamiętać o formalnościach z tym związanych. Koniecznością wystawiania faktur, zatrudnienia księgowego, a także możliwością skontrolowania przez Urząd Skarbowy.

Samozatrudnienie czy umowa

Podsumowując – nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie o to, które rozwiązanie jest lepsze. Decyzja o wyborze formy współpracy z firmą zawsze wymaga namysłu i kalkulacji – potencjalnych zysków, ale też ryzyka. Każda z opcji ma niezaprzeczalne plusy i minusy, warto jednak przemyśleć kwestie kluczowe, które mogą znacząco wpłynąć na naszą karierę, a tym samym komfort życia.

Bez względu na to na jaką formę zatrudnienia się zdecydujesz warto wiedzieć, jak walczyć o swoje.
O tym jak negocjować podwyżkę dowiesz się z naszego artykułu.

Podobał Wam się artykuł? Jeśli macie coś do dodania to zachęcamy do dyskusji. Rozważacie przejście na samozatrudnienie? Macie już dość etatu? Przeanalizujcie wszystkie za i przeciw.

Polecamy także artykuły o podobnej tematyce:

Spółka zoo czy jednoosobowa działalność?

b2b czy umowa o pracę

jednoosobowa działalność gospodarcza

Jeśli szukasz pracy, to najlepsze oferty znajdziesz TUTAJ.

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...