Oszczędzanie

Ferie w mieście

ferie w mieście

W Polsce aktualnie trwają ferie zimowe. Jest to okres, na który uczniowie czekają od września. Mam świadomość, że nie każdy może sobie pozwolić na wyjazd w góry na narty czy np. w ciepłe kraje, żeby odpocząć. Dlatego też podpowiem dzisiaj, jak spędzić ferie w mieście i nie wydać majątku. Przykłady, które pojawią się w artykule będą bazowały na Wrocławiu, ale z pewnością, w każdym mieście znajdziesz zamienniki, a część pomysłów nie wymaga wychodzenia z domu.

Ferie w domu

Ferie zimowe można spędzić w ciekawy sposób w domu. Pamiętać trzeba, żeby dobrze wszystko wcześniej zaplanować i poświęcić trochę czasu. Inaczej nasza pociecha będzie znudzona. Co robić w ferie w domu?

 • Malowanki – dla młodszych dzieci malowanki to dobry sposób na spędzenie kilku godzin, a przy okazji mogą rozwinąć w sobie pasję do malarstwa.
 • Gry planszowe – gry planszowe to świetna zabawa nie tylko dla dzieci, ale i dla całej rodziny. Podczas gry nie tylko można się wiele nauczyć (np. gry strategiczne), ale i zbliżyć ze swoją pociechą. Polecam te proste gry, np. chińczyk, jak i gry, w których można się czegoś nauczyć – Monopoly.
 • Wspólne oglądanie bajek z twojego dzieciństwa – wspominasz czasami bajki ze swojego dzieciństwa? Ferie to dobry czas, by wspólnie obejrzeć jakieś klasyki. Dziecko z Tobą z pewnością będzie bardziej zainteresowane bajką niż samotnie.
 • Wspólne przygotowywanie posiłków – niezależnie od tego, czy będzie to pomoc przy obiedzie czy też wspólne pieczenie ciastek, każdy czas spędzony z dzieckiem zaowocuje lepszą relacją między wami.

Ferie w mieście

Zastanawiasz się, w jaki sposób zorganizować dziecku atrakcje poza domem, nie wydając dużej ilości pieniędzy? Pomysłów na spędzenie ferii w mieście jest mnóstwo. Zatem, co robić w ferie w mieście?

 • Muzeum – idealne miejsce, które uczy wielu rzeczy. Z pewnością jest ogrom muzeów w twoim mieście, o których nawet nie słyszałeś. Warto ten czas poświęcić na kulturę i rozwój. Wiele muzeów w ramach akcji „ferie w mieście” prowadzi bezpłatne zajęcia dla dzieci lub za niewielką symboliczną opłatą, np. 5 zł. Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu prowadzi zajęcia dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Muzeum architektury we Wrocławiu prowadzi zajęcia, w których dziecko może zaprojektować koszulkę dla reprezentacji ulubionej dyscypliny sportowej.
 • Kina i teatry – w ferie można nadrobić zaległości kulturalne. Można się wybrać np. do Wrocławskiego Teatru Lalek czy Teatru Małego Widza.
 • Młodzieżowe Domy Kultury – zawsze organizują dużo zajęć, w większości bezpłatnych. Prowadzą warsztaty aktorskie, taneczne czy nauki gry na gitarze.
 • Płatne półkolonie – coraz więcej ośrodków prowadzi również półkolonie. Są to zajęcia odpłatne. Natomiast każdy znajdzie coś dla siebie. Między innymi Aquapark Wrocław prowadzi Aquaferie – 5 dniowe zajęcia na basenie od 8 do 16.
 • Zoo – Wrocławskie Zoo organizuje edukacyjne spacery po Afrykarium, gdzie można spotkać się z opiekunami pingwinów czy rekinów.
 • Radio RAM – w trakcie warsztatów można zobaczyć, jak pracują reporterzy i prezenterzy radiowi oraz samemu doświadczyć pracy w radiu. Dzieci mogą nagrać również swoją audycję. Więcej informacji znajdziecie tutaj.
 • Lodowisko – gdy zima nie dopisuje na dworze, można wybrać się na łyżwy. Lodowisko to świetny sposób na aktywność w ferie w mieście.

Podsumowanie

Jak widzicie, ferie w mieście nie muszą oznaczać nudy. Przy niewielkich kosztach lub wręcz zerowych można zorganizować dla dziecka ciekawe i pełne atrakcji ferie. Dziecko będzie z pewnością zadowolone z tak spędzonego czasu, a my zaoszczędzimy nieco gotówki.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami dotyczącymi oszczędzania i kosztów życia:

Jak oszczędzać pieniądze?

Ile kosztuje życie w Polsce?

You Might Also Like

1 Comment

 • Reply
  Blog Ozonee
  23 stycznia, 2019 at 8:22 pm

  Świetne wskazówki – chociaż nie mam jeszcze dzieci, chętnie skorzystam ze znajomymi z kilku opcji. Łyżwy to jedna z moich ulubionych aktywności! Pozdrowienia!

Leave a Reply

Captcha loading...