Finansowe Wiersze – wywiad z Agnieszką Błachnio

Finansowy Siłacz zaprasza na wywiad dotyczący edukacji finansowej dzieci. Wywiadu udzieliła Pani Agnieszka Błachnio, autorka jedynej takiej książki w Polsce. Jej dzieło pt. Finansowe wiersze twoje kroki pierwsze zyskuje coraz większy rozgłos w kraju.

Nasz blog finansowy publikuje dziś swój pierwszy wywiad w historii. Jeśli spodoba Wam się taka forma przekazu informacji być może Finansowy Siłacz dotrze do innych ciekawych ludzi.

Finansowy Siłacz: Co zainspirowało Panią do napisania książki „Finansowe wiersze”? Dlaczego taka tematyka? Jak to się zaczęło?

Agnieszka Błachnio: Inspiracji było wiele, jedną i największą z nich była moja obecnie 8 letnia córka. Jako mama bardzo chcę, aby wiodła dobre i bogate życie. Nic, co ponadprzeciętne nie przychodzi samo, w związku z tym oboje z mężem kładziemy nacisk na edukację finansową od najmłodszych lat. Dla przykładu, córka w wieku zaledwie 6 lat miała świadomość, że to pieniądze powinny pracować na nas, nie my dla pieniędzy.

Wracając do książki, zawsze chciałam ją napisać. Było to jedno z moich marzeń. Nie miałam jedynie sprecyzowanego tematu. Natknęłam się kiedyś na dane statystyczne odnośnie edukacji finansowej w Polsce i świadomości rodziców odnośnie tego tematu…wtedy pojawił się pomysł. Następnie postanowiłam wziąć udział w konkursie „Biedronki”, w którym do wygrania była nagroda pieniężna i wydanie książki napisanej przez zwycięzce. Pojawiła się okazja, więc postanowiłam ją wykorzystać. Obiecałam sobie także, że jeśli nie wygram konkursu, wydam książkę samodzielnie i…tak to się zaczęło.

FS: Skąd więc pomysł na napisanie książki w tak nietypowej formie?

A: Lubię być oryginalna i zawsze staram się myśleć kreatywnie. Pisząc tę książkę wyobrażałam sobie jak czytają ją dzieci, same czy razem z rodzicami. Pomyślałam, że książka zawierająca niekiedy trudne tematy powinna być napisana przystępnym, rozumianym przez dzieci językiem. Rym okazał się strzałem w dziesiątkę, bo jak wiadomo, rymowane treści dużo szybciej się zapamiętuje. Dodatkiem do każdego pojęcia poruszonego w książce są porady/ sugestie dla dorosłych. Z książki można się więc też dowiedzieć jak w łatwy i przyjemny sposób wprowadzić edukację finansową w życie codzienne.

FS: Czy Pani zdaniem edukacja finansowa dzieci to nadal temat tabu w Polsce?

A: Tak, edukacja finansowa dzieci, finanse, pieniądze w ogóle, to pojęcia, które nie są powszechne w naszym kraju. Unikają ich rodzice, nauczyciele…My Polacy mamy taką mentalność, że jak ktoś ma dużo pieniędzy to pewnie złodziej albo bandyta- pieniądze zapewne zdobył w nieuczciwy sposób…Mało mówi się o ludziach bogatych, o ich wsparciu charytatywnym, o innowacyjnych sposobach inwestowania itp.

Uważam, że edukacja finansowa dzieci powinna być przedmiotem obowiązkowym już od szkoły podstawowej, a w naszych domach powinna gościć od najmłodszych lat.

Przekazanie takich wartości, procentuje w przyszłości!

FS: Jak w takim razie zachęcić dzieci do nauki trudnych tematów związanych z finansami?

A: Każdy z nas wychowuje dzieci po swojemu. Nie chciałabym czegokolwiek narzucać. Jako pedagog, mogę jedynie zasugerować, aby dostosować metody nauczania do wieku dzieci. Najmłodsze uczyć przez zabawę, maluchy chłoną wiedzę niczym gąbki, a jeśli się przy tym świetnie bawią, to mamy dwie pieczenie na jednym ogniu.

Starsze, powinny zdobywać wiedzę praktyczną – poprzez filmy, obrazy, bezpośrednio od rodziców np. biorąc udział w ustalaniu budżetu domowego. Ciekawą formą są też różnego rodzaju gry edukacyjne typu „Monopoly”.

FS: Dlaczego temat finansów jest ważny już w młodym wieku?

A: Dzieci od najmłodszych lat powinny wiedzieć skąd biorą się pieniądze, szanować je, umieć je liczyć, wydawać, oszczędzać. Pomoże w tym np. świnka skarbonka i  regularne kieszonkowe. Jeśli dziecko nie posiada takiej wiedzy, często w przyszłości postępuje lekkomyślnie i zbyt wcześnie wpada w złe długi, biorąc np. kredyt na wakacje czy najnowszy telewizor z funkcją…podawania śniadania. Ta elementarna wiedza powinna być przekazywana zarówno przez rodziców jak i przez odpowiednio wyedukowanych nauczycieli.

FS: Jakie korzyści wyniosą dzieci z wprowadzania edukacji finansowej w tak młodym wieku i przed czym taka wiedza może je uchronić w przyszłości?

A: Korzyści jest cała masa…można wymienić m.in.: zaradność; niezależność; kreatywność; samodzielność; odwaga; mądrość; lepsza komunikacja z ludźmi i wiele wiele więcej.

Finansowe wiersze twoje kroki pierwsze
Agnieszka Błachnio z książką Finansowe wiersze twoje kroki pierwsze
FS: Co łączy Panią z tematem finansów?

A: Jak mówiłam, z wykształcenia jestem pedagogiem. Skończyłam szkołę o profilu ekonomicznym, ale dopiero zderzenie się z rzeczywistością dorosłego życia codziennego uświadomiło mi, że tematem szeroko pojętego rozwoju osobistego, w tym finansów należy zająć się na poważnie.

Dużo czytam, uczęszczam na szkolenia, inspirują mnie ludzie sukcesu, przedsiębiorczy. Moją inspiracją i motywacją jest też mój mąż, posiadający dużą wiedzę na temat m.in. finansów. Motorem napędowym jest dwójka moich wspaniałych dzieci.

FS: Wracając do tematu Pani książki, czy jest ona skierowana tylko do dzieci?

A: Książka jest przeznaczona dla dzieci w dwóch grupach wiekowych (4-6 i 7-10 lat) oraz do ich rodziców/ opiekunów. Moim kolejnym marzeniem jest, by książka miała jak największy zasięg, by każde dziecko mogło uczyć się edukacji finansowej od najmłodszych lat w sposób łatwy i przyjemny, nie odczuwając żadnej presji.

FS: Gdzie można kupić Pani książkę Finansowe wiersze?

A: W tej chwili jedynie przez stronę: www.finansowewiersze.pl

Serdecznie polecam ją wszystkim, którym leży na sercu finansowa przyszłość ich dzieci. Bo jeśli dziś nie zadbamy o ich przyszłość, to co stanie się jutro?

Zostawiam Państwa z tym pytaniem i życzę sukcesów w wychowywaniu swoich pociech!

Serdecznie pozdrawiam, Agnieszka Błachnio

Uważacie, że edukacja finansowa najmłodszych jest istotna?
Jak edukować najmłodszych w tym kierunku?
Na pewno warto sięgnąć po książkę Finansowe Wiersze – nie ma nic lepszego niż nauka przez zabawę.
Jeżeli temat edukacji finansowej Was zainteresuje to postaramy się w przyszłości rozszerzyć temat.

Mamy nadzieję, że spodobał się Wam wywiad z autorką książki „Finansowe Wiersze twoje kroki pierwsze” Agnieszką Błachnio. Jeśli macie jakieś sugestie, pytania lub coś do dodania zapraszamy do komentowania na naszym blogu oraz na fanpage.