Edukacja

Finansowe Wiersze – wywiad z Agnieszką Błachnio

Finansowy Siłacz zaprasza na wywiad dotyczący edukacji finansowej dzieci. Wywiadu udzieliła Pani Agnieszka Błachnio, autorka jedynej takiej książki w Polsce. Jej dzieło pt. Finansowe wiersze twoje kroki pierwsze zyskuje coraz większy rozgłos w kraju.

Nasz blog finansowy publikuje dziś swój pierwszy wywiad w historii. Jeśli spodoba Wam się taka forma przekazu informacji być może Finansowy Siłacz dotrze do innych ciekawych ludzi.

Finansowy Siłacz: Co zainspirowało Panią do napisania książki „Finansowe wiersze”? Dlaczego taka tematyka? Jak to się zaczęło?

Agnieszka Błachnio: Inspiracji było wiele, jedną i największą z nich była moja obecnie 8 letnia córka. Jako mama bardzo chcę, aby wiodła dobre i bogate życie. Nic, co ponadprzeciętne nie przychodzi samo, w związku z tym oboje z mężem kładziemy nacisk na edukację finansową od najmłodszych lat. Dla przykładu, córka w wieku zaledwie 6 lat miała świadomość, że to pieniądze powinny pracować na nas, nie my dla pieniędzy.

Wracając do książki, zawsze chciałam ją napisać. Było to jedno z moich marzeń. Nie miałam jedynie sprecyzowanego tematu. Natknęłam się kiedyś na dane statystyczne odnośnie edukacji finansowej w Polsce i świadomości rodziców odnośnie tego tematu…wtedy pojawił się pomysł. Następnie postanowiłam wziąć udział w konkursie „Biedronki”, w którym do wygrania była nagroda pieniężna i wydanie książki napisanej przez zwycięzce. Pojawiła się okazja, więc postanowiłam ją wykorzystać. Obiecałam sobie także, że jeśli nie wygram konkursu, wydam książkę samodzielnie i…tak to się zaczęło.

FS: Skąd więc pomysł na napisanie książki w tak nietypowej formie?

A: Lubię być oryginalna i zawsze staram się myśleć kreatywnie. Pisząc tę książkę wyobrażałam sobie jak czytają ją dzieci, same czy razem z rodzicami. Pomyślałam, że książka zawierająca niekiedy trudne tematy powinna być napisana przystępnym, rozumianym przez dzieci językiem. Rym okazał się strzałem w dziesiątkę, bo jak wiadomo, rymowane treści dużo szybciej się zapamiętuje. Dodatkiem do każdego pojęcia poruszonego w książce są porady/ sugestie dla dorosłych. Z książki można się więc też dowiedzieć jak w łatwy i przyjemny sposób wprowadzić edukację finansową w życie codzienne.

FS: Czy Pani zdaniem edukacja finansowa dzieci to nadal temat tabu w Polsce?

A: Tak, edukacja finansowa dzieci, finanse, pieniądze w ogóle, to pojęcia, które nie są powszechne w naszym kraju. Unikają ich rodzice, nauczyciele…My Polacy mamy taką mentalność, że jak ktoś ma dużo pieniędzy to pewnie złodziej albo bandyta- pieniądze zapewne zdobył w nieuczciwy sposób…Mało mówi się o ludziach bogatych, o ich wsparciu charytatywnym, o innowacyjnych sposobach inwestowania itp.

Uważam, że edukacja finansowa dzieci powinna być przedmiotem obowiązkowym już od szkoły podstawowej, a w naszych domach powinna gościć od najmłodszych lat.

Przekazanie takich wartości, procentuje w przyszłości!

FS: Jak w takim razie zachęcić dzieci do nauki trudnych tematów związanych z finansami?

A: Każdy z nas wychowuje dzieci po swojemu. Nie chciałabym czegokolwiek narzucać. Jako pedagog, mogę jedynie zasugerować, aby dostosować metody nauczania do wieku dzieci. Najmłodsze uczyć przez zabawę, maluchy chłoną wiedzę niczym gąbki, a jeśli się przy tym świetnie bawią, to mamy dwie pieczenie na jednym ogniu.

Starsze, powinny zdobywać wiedzę praktyczną – poprzez filmy, obrazy, bezpośrednio od rodziców np. biorąc udział w ustalaniu budżetu domowego. Ciekawą formą są też różnego rodzaju gry edukacyjne typu „Monopoly”.

FS: Dlaczego temat finansów jest ważny już w młodym wieku?

A: Dzieci od najmłodszych lat powinny wiedzieć skąd biorą się pieniądze, szanować je, umieć je liczyć, wydawać, oszczędzać. Pomoże w tym np. świnka skarbonka i  regularne kieszonkowe. Jeśli dziecko nie posiada takiej wiedzy, często w przyszłości postępuje lekkomyślnie i zbyt wcześnie wpada w złe długi, biorąc np. kredyt na wakacje czy najnowszy telewizor z funkcją…podawania śniadania. Ta elementarna wiedza powinna być przekazywana zarówno przez rodziców jak i przez odpowiednio wyedukowanych nauczycieli.

FS: Jakie korzyści wyniosą dzieci z wprowadzania edukacji finansowej w tak młodym wieku i przed czym taka wiedza może je uchronić w przyszłości?

A: Korzyści jest cała masa…można wymienić m.in.: zaradność; niezależność; kreatywność; samodzielność; odwaga; mądrość; lepsza komunikacja z ludźmi i wiele wiele więcej.

Finansowe wiersze twoje kroki pierwsze

Agnieszka Błachnio z książką Finansowe wiersze twoje kroki pierwsze

FS: Co łączy Panią z tematem finansów?

A: Jak mówiłam, z wykształcenia jestem pedagogiem. Skończyłam szkołę o profilu ekonomicznym, ale dopiero zderzenie się z rzeczywistością dorosłego życia codziennego uświadomiło mi, że tematem szeroko pojętego rozwoju osobistego, w tym finansów należy zająć się na poważnie.

Dużo czytam, uczęszczam na szkolenia, inspirują mnie ludzie sukcesu, przedsiębiorczy. Moją inspiracją i motywacją jest też mój mąż, posiadający dużą wiedzę na temat m.in. finansów. Motorem napędowym jest dwójka moich wspaniałych dzieci.

FS: Wracając do tematu Pani książki, czy jest ona skierowana tylko do dzieci?

A: Książka jest przeznaczona dla dzieci w dwóch grupach wiekowych (4-6 i 7-10 lat) oraz do ich rodziców/ opiekunów. Moim kolejnym marzeniem jest, by książka miała jak największy zasięg, by każde dziecko mogło uczyć się edukacji finansowej od najmłodszych lat w sposób łatwy i przyjemny, nie odczuwając żadnej presji.

FS: Gdzie można kupić Pani książkę Finansowe wiersze?

A: W tej chwili jedynie przez stronę: www.finansowewiersze.pl

Serdecznie polecam ją wszystkim, którym leży na sercu finansowa przyszłość ich dzieci. Bo jeśli dziś nie zadbamy o ich przyszłość, to co stanie się jutro?

Zostawiam Państwa z tym pytaniem i życzę sukcesów w wychowywaniu swoich pociech!

Serdecznie pozdrawiam, Agnieszka Błachnio

Uważacie, że edukacja finansowa najmłodszych jest istotna?
Jak edukować najmłodszych w tym kierunku?
Na pewno warto sięgnąć po książkę Finansowe Wiersze – nie ma nic lepszego niż nauka przez zabawę.
Jeżeli temat edukacji finansowej Was zainteresuje to postaramy się w przyszłości rozszerzyć temat.

Mamy nadzieję, że spodobał się Wam wywiad z autorką książki „Finansowe Wiersze twoje kroki pierwsze” Agnieszką Błachnio. Jeśli macie jakieś sugestie, pytania lub coś do dodania zapraszamy do komentowania na naszym blogu oraz na fanpage.

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...