Oszczędzanie

Gdzie trzymać oszczędności?

gdzie trzymać oszczędności

O zaletach oszczędzania można napisać książkę. Niektórym osobom wydaje się, że oszczędzanie jest niemożliwe, chociażby w przypadku niskich zarobków. Ważna jest jednak odpowiednia organizacja i właściwe nawyki. Sztuką jest jednak i oszczędzanie i odpowiednie lokowanie swoich oszczędności. Tym razem zastanowimy się, gdzie trzymać oszczędności. Żyjemy w bardzo zmiennych czasach i rozwiązania, które kilkanaście lat temu wydawały się najlepsze dziś mogą już takie nie być.

Wprowadzenie

Oszczędzanie pieniędzy jest bardzo ważne. W swoich tekstach staraliśmy się podkreślić zalety oszczędzania, a także wskazać w jaki sposób oszczędzać pieniądze. Dla tych, którzy dopiero pierwszy raz odwiedzają bloga mamy następujące teksty:

Tym razem przejdziemy o krok dalej. Zastanowimy się, gdzie trzymać oszczędności. Oczywiście nie w wersalce, chociaż w czasach kryzysowych wiele osób ceni sobie posiadanie pewnego zapasu gotówki, na wszelki wypadek. W dzisiejszym artykule przedstawimy 3 podstawowe formy trzymania i lokowania oszczędności. Będzie to lokowanie pieniędzy w banku, inwestowanie w nieruchomości oraz gra na giełdzie. Każda z tych form daje różne benefity, a także wiąże się z mniejszym bądź większym ryzykiem.

Oszczędzanie pieniędzy w banku

Lokowanie pieniędzy w banku jest najbardziej podstawową i najprostszą formą trzymania pieniędzy. W zasadzie od momentu, kiedy wynagrodzenia są wypłacane na rachunki bankowe to każdy z pracujących posiada konto w banku, a także pewnie bankowość elektroniczną. Konto można założyć bez wychodzenia z domu, szybko i wygodnie, a do każdego konta jest dodawana karta debetowa. Czy trzymanie pieniędzy w banku to dziś dobry pomysł? Niestety konsekwencją niskich stóp procentowych jest to, że realnie oszczędności trzymane na koncie tracą na wartości. Ktoś kto chce zarabiać musi szukać innych opcji. Inflacja jest wyższa od oprocentowania bankowego, więc za jakiś czas siła nabywcza Twoich oszczędności spadnie. Aczkolwiek trzymanie pieniędzy w banku ma też swoje niewątpliwe plusy. Są nimi na przykład bezpieczeństwo i swoboda dysponowania czy wysoka płynność środków pieniężnych na rachunku.

Inwestowanie w nieruchomości

Skoro lokaty bankowe nie pozwalają chronić oszczędności przed inflacją to wiele osób szuka alternatyw. Jedną z popularniejszych alternatyw jest inwestowanie w nieruchomości. Panuje powszechne przekonanie, że w długiej perspektywie na nieruchomościach nie można stracić, dlatego coraz więcej osób kupuje działki albo mieszkania. Widać to na rynku, gdzie ceny nieruchomości w czasach pandemii rosną. Nie tylko mieszkań, ale głównie działek – w skali roku cena potrafi wzrosnąć o ponad 10%. Czy to dobry sposób na lokowanie oszczędności? Wydaje się, że tak. Trzeba mieć jednak na uwadze, że inwestycje w nieruchomości powinny mieć długofalowy charakter. W krótkiej perspektywie można sporo stracić. Dodatkowo nieruchomości mają ograniczoną płynność. Może się okazać, że sprzedaż „na szybko” będzie możliwa, ale po znacznie niższej od oczekiwanej cenie. Na pewno inwestycje w nieruchomości to nie jest dobry pomysł w przypadku wydania 100% oszczędności. Zachęcamy także do zapoznania się z innymi artykułami dot. rynku nieruchomości.

  • dom szeregowy czy wolnostojący?
  • budowa domu czy kupno od dewelopera?
  • czy kupno mieszkania się opłaca?
  • czy wynajęcie mieszkania się opłaca?

Gra na giełdzie

Jako z ostatnią form lokowania pieniędzy przedstawiamy grę na giełdzie. Czytając uważnie bloga mogliście się dowiedzieć, jak zacząć grać na giełdzie? Czy jest to dobry sposób? Tutaj zdania są podzielone. Gra na giełdzie może przynieść bardzo duże zyski, ale wiąże się z dużym ryzykiem utraty oszczędności. Nie polecamy tej opcji dla osób, które mają małe oszczędności oraz dla osób, które nie mają chociażby podstawowej wiedzy ekonomicznej. Gra na giełdzie wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy – a i tak nie gwarantuje osiągania zysków. Grę na giełdzie można potraktować bardziej jako jakąś ciekawostkę i zainwestować w nią niewielki procent oszczędności.

Podsumowanie

Żyjemy w bardzo nieprzewidywalnych czasach. Tak naprawdę większość procesów gospodarczych zachodzi wbrew zasadom ekonomii. Niestabilność gospodarcza bierze się między innymi z dynamicznych zmian politycznych czy klimatycznych. Wszystkie informacje w dobie Internetu rozchodzą się w momencie i wpływają na rynki finansowe, kursy walut czyli pośrednio na oszczędności. Mamy nadzieję, że przynajmniej częściowo udało nam się odpowiedzieć na pytanie, gdzie trzymać oszczędności. Macie jakieś inne pomysły? Co sądzicie na ten temat? Zapraszamy do dyskusji.

Jeśli chcecie zwiększyć swoją wiedzę ekonomiczną to zapraszamy do lektury innych naszych tekstów.

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...