Oszczędzanie

IKE – co to jest, na czym polega, jego wady i zalety

IKE

Mam nadzieję, że po tym artykule mamy już odrobioną lekcję pt. “dlaczego powinniśmy zainteresować się budowaniem swoich emerytur?”. Dziś pora bez zbędnej gadaniny ruszyć do konkretów. Porozmawiajmy o tym czym jest IKE – czyli Indywidualne Konto Emerytalne.

Co to jest i na czym polega IKE?

Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) – to program, dzięki któremu możemy być zwolnieni z “podatku Belki podczas pomnażania naszych pieniędzy. To jak je pomnażamy, to już nasza prywatna sprawa. Można to robić dzięki akcjom, obligacjom, lokatom… mamy do wyboru szeroki asortyment.

IKE jest programem bezstratnym – korzystając z niego w zasadzie nie ponosimy ryzyka (w stosunku do robienia analogicznych rzeczy poza IKE). Wynika to z zasad programu, a są one następujące:

 1. Możesz wpłacać na swoje konto pieniądze do określonego limitu w danym roku (w 2020: 15 681 zł).
 2. Wszystkie zyski jakie osiągasz w ramach IKE nie podlegają podatkowi od zysków kapitałowych (podatek Belki). Wszystko co zarobisz – zostaje u Ciebie.
 3. Aby zyski pozostały nieopodatkowane, należy trzymać je odpowiednio długo:
  1. Do 60go roku życia – w większości przypadków
  2. Do 55 roku życia – jeśli uzyskasz uprawnienia emerytalne przed 60 rokiem życia
 4. Dodatkowo żeby uniknąć podatku od zysków kapitałowych musisz dokonać:
  1. wpłat na IKE co najmniej w 5 dowolnych latach kalendarzowych, lub
  2. ponad połowę wartości wpłat na IKE co najmniej 5 lat przed dniem złożenia wniosku o dokonanie wypłaty.

Zalety IKE

A więc, dla jasności: w ramach IKE możemy pomnażać majątek wedle naszego pomysłu – na przykład inwestując w akcje firm notowanych na giełdzie, kupując obligacje skarbu państwa lub uczestnictwa w funduszach. Co by nie było, zyski które osiągamy, nie są opodatkowane “podatkiem Belki”.

Warto zwrócić uwagę na jedną rzecz – jeśli chcielibyśmy wypłacić pieniądze przed 60 rokiem życia, musimy zapłacić “podatek Belki”. Nie powoduje to jednak, że IKE przestaje być atrakcyjne, wręcz przeciwnie! W najgorszym przypadku zapłacimy bowiem dokładnie tyle, ile byśmy i tak zapłacili korzystając np. ze zwykłego konta maklerskiego. Jeśli jednak choć raz zreinwestujesz zysk, który wypracujesz na swoim kapitale – IKE już zrobiło Ci prezent!

To idealnie pokazuje dlaczego to naprawde znakomity program. Jeśli jesteś inwestorem/ką, powinieneś skorzystać z IKE! Załóż konto i obracaj pieniędzmi zgodnie ze swoją strategią. Im dłużej nie wypłacisz tych pieniędzy, tym lepiej dla Ciebie. Jeśli uda Ci się zrobić to dopiero po 60 roku życia, profit będzie GIGANTYCZNY.

Wady IKE… co proszę?

No dobrze, zalety IKE już znamy. A co z wadami? Gdzie jest haczyk? Moim zdaniem wielkiego haka nie znajdziemy. Jest kilka innych, drobnych rzeczy, z którymi wiele osób ma problem. Oto one:

 • IKE obwarowane są limitami ilościowymi. W 2020 wpłacić możemy maksymalnie 15 681 zł. Wiele osób uważa, że to zbyt restrykcyjny ogranicznik.
 • Kiedy wyciągniemy pieniądze z IKE, należy zapłacić 19% podatku od zysków. Oczywiście o ile mamy zyski:-). 

Jak inwestować w IKE?

No dobrze – możesz powiedzieć – ale jak to zrobić w praktyce? Czy naprawdę jeśli korzystam z biura maklerskiego X, to mogę zadzwonić do tego biura mówiąc “chciałbym robić to samo, tylko w ramach IKE”?

Niestety – nie. IKE realizowane są przez poszczególne instytucje finansowe (np. banki). Nie każda instytucja jednak daje takie same możliwości. Dlatego ja zalecam najpierw zaprojektować system działania i kształt portfela, potem zaś dopiero szukać instytucji, które pozwalają spełnić oczekiwania.

W ramach IKE mamy do dyspozycji cały wachlarz możliwości – obligacje skarbu państwa, akcje, ETFy, udział w TFI… czego dusza zapragnie. Musimy jednak znaleźć odpowiednie instytucje, które oferuję te konkretne. Przykładowo: są jedynie dwa domy maklerskie oferujące handel akcjami oraz ETF na rynku polskim oraz rynkach zagranicznych: BOŚ oraz mBank (niebawem dołączy do nich jeszcze Santander). Jeśli mamy zamiar kupić (detaliczne) obligacje skarbu państwa – należy udać się do IKE Obligacje lub Super IKE – oba w ramach PKO.

Tak więc temat należy zgłębić we własnym zakresie. Najpierw zbudować swoją wizję portfela, a następnie znaleźć odpowiednie instytucje. Na koniec nie pozostaje nic innego, jak tylko założyć konto i… działać;-).

Aby przyspieszyć proces szukania odpowiednich instytucji, napisałem ebooka. Nazywa się “Bogata Polska Emerytura – czyli wszystko o IKE/IKZE. Kompletny Przewodnik”. Dzięki niemu zaoszczędzisz ogromne ilości czasu, który należałoby zagospodarować na szukanie swojej instytucji. Wewnątrz ebooka znajdziesz m.in. graficzne matryce instytucji, dzięki którym bardzo szybko zorientujesz się co mogą nam zaoferować.

Dzięki Finansowemu Siłaczowi możesz otrzymać ebook 10% taniej – wystarczy że w koszyku podasz ten kod: finansowysilaczIKEIKZE.

Więcej informacji pod tym linkiem (www.wszystkooikeikze.pl).

Powodzenia!

You Might Also Like

No Comments

  Leave a Reply

  Captcha loading...