Edukacja

Ile dać na Komunię?

ile dać na komunię

Ile dać na Komunię? Maj to okres komunijny, już niedługo czeka Cię Komunia Święta kogoś z Twojej rodziny?
Zastanawiasz się, ile dać na Komunię? Lepiej dać prezent czy pieniądze?
Zapraszamy Cię do przeczytania, krótkiego artykułu, w którym Finansowy Siłacz podzieli się z Tobą swoimi przemyśleniami.

Komunia Święta to bardzo ważne wydarzenie, przede wszystkim, jeśli chodzi o sferę duchową. Nie da się ukryć, że jest to wydarzenie przede wszystkim religijne. Przyjęcie Pierwszej Komunii Świętej to bardzo ważne wydarzenie, do którego dzieci są przez dłuższy czas przygotowywane. Jednak to co dzieje się w ostatnich latach wokół Komunii Świętych pozwala nam w to wątpić… Mamy tutaj na myśli szczególnie otoczkę, która niestety w wielu przypadkach zmienia charakter uroczystości z duchowej w komercyjną.

Dostałem zaproszenie – ile dać na komunię?

Na pewno wielu z Was już niedługo będzie miało dylemat – ile dać na komunię? Na pewno czytaliście o najnowszych trendach komunijnych. Quad, laptop, a może zagraniczny obóz? Wszystko fajnie, ale zachowaj zdrowy rozsądek. Pierwsza Komunia Święta jest bardzo ważna, ale naprawdę nie musisz kupić najdroższego prezentu na osiedlu…

Ile dać na komunię? – jestem chrzestnym

Oczekiwania wobec chrzestnych zawsze będą większe – nie ma co z tym dyskutować. Ale, ile dać na komunię, jeśli jesteś chrzestnym? Na pewno musi to być kwota, na którą Cię stać. Nie możesz zapożyczać się tylko po to, aby wypaść lepiej w jakimś wyimaginowanym rankingu. Tym bardziej, że komunia jest zdecydowanie mniej ważną uroczystością niż na przykład ślub. Uważamy, że kwota rzędu 500 zł powinna być absolutnie wystarczająca. Oczywiście, jeśli stać Cię na więcej i masz takie życzenie to możesz dać więcej – jednak 500 zł w kopercie na pewno nie będzie odebrane negatywnie. Wydaje nam się, że jest to przyzwoity standard. Z drugiej zaś strony, jeśli jesteś chrzestnym, ale możesz dać 300 czy 400 zł to też nic złego się nie stanie.

Ile dać na komunię? – jestem dalszym krewnym

Jeśli jesteś dalszym krewnym to na pewno nie masz aż tak dużego dylematu, ile dać na komunię. Będzie to kwota zależna od Twoich możliwości i od tego, gdzie odbywa się impreza komunijna. Są dalsi krewni, którzy wręczają kopertę z kwotą 100 czy 200 zł, szczególnie jeśli zostali zaproszeni na skromne przyjęcie organizowane w domu.

Ile dać na komunię? – pieniądze czy prezent?

Może zamiast pieniędzy lepiej kupić prezent? To wszystko zależy od stopnia pokrewieństwa. Pieniądze na pewno są „najbezpieczniejsze” – można spożytkować je na dowolny cel. Z kolei trafiony prezent może bardziej spodobać się dziecku, tym bardziej, że o przeznaczeniu pieniędzy pewnie i tak zadecydują rodzice.

Jeśli wybierzesz, że chcesz dać prezent najlepiej dogadaj się z innymi członkami rodziny, żeby nie okazało się, że kupicie dwie te same rzeczy. Dobrym pomysłem może być także prezent wspólny. Chrzestni mogą wspólnie kupić na przykład rower górski, który będzie świetnym prezentem, a jednocześnie nie powinien przekroczyć budżetu.

Ile dać na komunię? – czego unikać?

Unikajmy kłopotliwych prezentów. Pod żadnym pozorem nie kupujmy zwierząt. Zakup zwierzaka powinien być przemyślany. Poza tym kupując w dobrej wierze psa czy kota nie wiemy co stanie się z nim dalej. Nie mamy pewności, czy osoba obdarowana ma warunki do trzymania zwierzaka w domu, a także co do tego, czy będzie potrafiła się nim odpowiednio zająć. Niestety często jest tak, że takie prezenty po kilku tygodniach lądują w schroniskach czy co gorsze są gdzieś porzucane…

Inną grupą prezentów, których naszym zdaniem warto unikać są prezenty kosztowne oraz prezenty niebezpieczne. Jeśli chodzi o prezenty kosztowne to otrzymanie prezentu za kilka tysięcy złotych może być bardzo kłopotliwe. Rodzice takiego dziecka mogą czuć się niezręcznie, być może nie będzie ich stać na rewanż itd.

Z kolei prezenty niebezpieczne to wszelkiego rodzaju quady, motorki itd. W przypadku takich prezentów najlepiej pozostawić wybór rodzicom. Jeśli już bardzo chcemy kupić coś takiego to warto chociaż skonsultować się z rodzicami dziecka komunijnego. Rodzice po prostu mogą bać się o zdrowie swojej pociechy, tym bardziej, że jazda quadem czy motorkiem może skończyć się poważnym wypadkiem.

Podsumowanie

Jesteśmy przeciwni ustalaniu „sztywnych cenników” – kolejny raz podkreślimy, że każdy daje tyle na, ile go stać. Jesteśmy także przeciwni robieniu z Komunii Świętej wyścigów na to kto da więcej, czy kupi droższy prezent. Zachowajmy przy tym umiar i zdrowy rozsądek.

Zapraszamy do zapoznania się również z artykułem:

Jeśli macie jakieś sugestie, pytania lub coś do dodania to zapraszamy do komentowania na naszym blogu oraz na fanpage. Podzielcie się z nami swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi tego, ile dać na komunię?

You Might Also Like

15 komentarzy

 • Reply
  Saudyjskie Wielbłądy
  29 kwietnia, 2018 at 9:25 am

  Uważam, że dawanie prezentów w formie gotówki.to droga na skróty – nie chce mi się pomyśleć nad tym co mogłoby sprawić przyjemność obdarowanemu, to wdam mu pieniądze.

  • Reply
   finansowysilacz
   30 kwietnia, 2018 at 7:41 am

   Niestety nie możemy się z tym zgodzić. Pomyśl, że możesz otrzymać od 10 osób prezenty, które nie są Ci zupełnie potrzebne albo 10 x 200 zł, które możesz wydać np. na wakacje bądź telewizor. Goście wydadzą pieniądze a Ty nie masz z tego pożytku…

   • Reply
    AAluniaa86
    23 lipca, 2018 at 8:45 pm

    Dlatego prezenty trzeba między sobą ustalać. Można spytać rodziców dziecka, co by chciało, można spytać samego dziecka. Ja tak zrobiłam idą na komunię do siostrzeńca. Kupiłam mu smartwacha, bo tak chciał. Na początku trochę byłam niechętna, bo wydawało mi się, że to taki gadżet, ale poczytałam na stronie http://www.umalgosi.pl/zega… , i okazało się, że to całkiem przydatna rzecz. Może nawet lepsza dla dziecka niż telefon.

 • Reply
  wariacje_za_minimum
  29 kwietnia, 2018 at 9:36 am

  Przeraża mnie ten wyścig o kasę i prezenty komunijne, kto da więcej na komunię św. Nie wiem co bym zrobiła- czy kasa czy prezent, ale w obu wersjach coś na co mnie byłoby stać a a nie kredyt na prezent komunijny.

  • Reply
   finansowysilacz
   30 kwietnia, 2018 at 7:39 am

   I to jest bardzo dobre podejście.

 • Reply
  LIRA
  29 kwietnia, 2018 at 9:37 am

  No w końcu ktoś odważył się na konkret. Może podane kwoty ostudzą nieco zapał chrzestnych i oczekiwania dzieci przystępujących do Komunii Św., a prezenty będą adekwatne do sytuacji. Bardzo wartościowy artykuł 🙂

  • Reply
   finansowysilacz
   30 kwietnia, 2018 at 7:39 am

   Dzięki 🙂 ten wyścig za prezentami jest okropny…

 • Reply
  Ewa | Inside of Me Blog
  29 kwietnia, 2018 at 1:38 pm

  Wpis jak najbardziej na czasie. 🙂 Sama stoję teraz przed dylematem, co dać w prezencie na komunię, więc wpis się bardzo przydał.

  • Reply
   finansowysilacz
   30 kwietnia, 2018 at 7:38 am

   Dziękujemy za miłe słowa – cieszymy się, że mogliśmy Ci pomóc.

 • Reply
  finedu.pl
  5 maja, 2018 at 11:22 am

  To ile dać to jedno. Nie mniej ważne jest jak pokierować dziecko co począć z takim nagłym przypływem gotówki. Ciekawa opcja w jednym z banków jest dość dobrze oprocentowane konto juniorskie <13 lat z tygodniowa kapitalizacja odsetek. Idealna opcja do wyrobienia nawyku oszczędzania i edukacji o odsetkach dla naszych pociech. Fajny blog tak przy okazji. Pozdr

  • Reply
   finansowysilacz
   7 maja, 2018 at 8:51 am

   Dlatego w większości przypadków to rodzice podejmują decyzję co zrobić z pieniędzmi. Zgadzam się jednak z tym, że nauka oszczędzania jest bardzo ważna.

 • Reply
  Paulina
  18 maja, 2018 at 6:27 pm

  Średni koszt organizacji komunii to około 3,6 tys. zł. Z największymi kosztami muszą się liczyć rodzice dziecka, przystępującego do komunii świętej. My z mężem braliśmy nawet pożyczkę w wonga. Zapłacić trzeba przecież nie tylko za strój czy dekorację kościoła, ale również organizację przyjęcia w restauracji.

  • Reply
   finansowysilacz
   20 maja, 2018 at 9:19 am

   Dokładnie tak jest. Ale twój post był dla nas pewną inspiracją i napiszemy artykuł dotyczący kosztów organizacji takiej imprezy.

 • Reply
  Kosmetolog Marta
  7 czerwca, 2018 at 8:57 am

  Ja uważam, że dając pieniądze na komunię musimy najpierw zorientować się gdzie ta komunia jest. Czy jest to przyjecie w domu czy w lokalu.

  Jeśli w lokalu to warto zajrzeć na stronę lub zadzwonić i spytać jaki jest mniej więcej koszt na osobę.

  Zakładając że koszt na osobę to 110 zł możemy sobie dodać do tego wartość jaką chcemy dziecku dać. Wtedy pokrywamy podstawowe koszty poniesione przez osobę organizująca przyjęcie (110 zł)+ dodajemy do tego według uznania pozostałą kwotę którą chcemy dać w prezencie. W tym przypadku może być to np. 90 zł do równych 200 zł.

  Ja osobiście jako dalsza rodzina nie polecam dawania prezentów.

  • Reply
   finansowysilacz
   7 czerwca, 2018 at 9:01 am

   Dawanie prezentów jest ryzykowne to prawda. Dlatego pieniądze są najbezpieczniejszym prezentem. Co do pokrycia kosztów jest to podejście zdroworozsądkowe.

Leave a Reply

Captcha loading...