Ile dać na Komunię?

ile dać na komunię

Ile dać na Komunię? Maj to okres komunijny, już niedługo czeka Cię Komunia Święta kogoś z Twojej rodziny?
Zastanawiasz się, ile dać na Komunię? Lepiej dać prezent czy pieniądze?
Zapraszamy Cię do przeczytania, krótkiego artykułu, w którym Finansowy Siłacz podzieli się z Tobą swoimi przemyśleniami.

Komunia Święta to bardzo ważne wydarzenie, przede wszystkim, jeśli chodzi o sferę duchową. Nie da się ukryć, że jest to wydarzenie przede wszystkim religijne. Przyjęcie Pierwszej Komunii Świętej to bardzo ważne wydarzenie, do którego dzieci są przez dłuższy czas przygotowywane. Jednak to co dzieje się w ostatnich latach wokół Komunii Świętych pozwala nam w to wątpić… Mamy tutaj na myśli szczególnie otoczkę, która niestety w wielu przypadkach zmienia charakter uroczystości z duchowej w komercyjną.

Dostałem zaproszenie – ile dać na komunię?

Na pewno wielu z Was już niedługo będzie miało dylemat – ile dać na komunię? Na pewno czytaliście o najnowszych trendach komunijnych. Quad, laptop, a może zagraniczny obóz? Wszystko fajnie, ale zachowaj zdrowy rozsądek. Pierwsza Komunia Święta jest bardzo ważna, ale naprawdę nie musisz kupić najdroższego prezentu na osiedlu…

Ile dać na komunię? – jestem chrzestnym

Oczekiwania wobec chrzestnych zawsze będą większe – nie ma co z tym dyskutować. Ale, ile dać na komunię, jeśli jesteś chrzestnym? Na pewno musi to być kwota, na którą Cię stać. Nie możesz zapożyczać się tylko po to, aby wypaść lepiej w jakimś wyimaginowanym rankingu. Tym bardziej, że komunia jest zdecydowanie mniej ważną uroczystością niż na przykład ślub. Uważamy, że kwota rzędu 500 zł powinna być absolutnie wystarczająca. Oczywiście, jeśli stać Cię na więcej i masz takie życzenie to możesz dać więcej – jednak 500 zł w kopercie na pewno nie będzie odebrane negatywnie. Wydaje nam się, że jest to przyzwoity standard. Z drugiej zaś strony, jeśli jesteś chrzestnym, ale możesz dać 300 czy 400 zł to też nic złego się nie stanie.

Ile dać na komunię? – jestem dalszym krewnym

Jeśli jesteś dalszym krewnym to na pewno nie masz aż tak dużego dylematu, ile dać na komunię. Będzie to kwota zależna od Twoich możliwości i od tego, gdzie odbywa się impreza komunijna. Są dalsi krewni, którzy wręczają kopertę z kwotą 100 czy 200 zł, szczególnie jeśli zostali zaproszeni na skromne przyjęcie organizowane w domu.

Ile dać na komunię? – pieniądze czy prezent?

Może zamiast pieniędzy lepiej kupić prezent? To wszystko zależy od stopnia pokrewieństwa. Pieniądze na pewno są „najbezpieczniejsze” – można spożytkować je na dowolny cel. Z kolei trafiony prezent może bardziej spodobać się dziecku, tym bardziej, że o przeznaczeniu pieniędzy pewnie i tak zadecydują rodzice.

Jeśli wybierzesz, że chcesz dać prezent najlepiej dogadaj się z innymi członkami rodziny, żeby nie okazało się, że kupicie dwie te same rzeczy. Dobrym pomysłem może być także prezent wspólny. Chrzestni mogą wspólnie kupić na przykład rower górski, który będzie świetnym prezentem, a jednocześnie nie powinien przekroczyć budżetu.

Ile dać na komunię? – czego unikać?

Unikajmy kłopotliwych prezentów. Pod żadnym pozorem nie kupujmy zwierząt. Zakup zwierzaka powinien być przemyślany. Poza tym kupując w dobrej wierze psa czy kota nie wiemy co stanie się z nim dalej. Nie mamy pewności, czy osoba obdarowana ma warunki do trzymania zwierzaka w domu, a także co do tego, czy będzie potrafiła się nim odpowiednio zająć. Niestety często jest tak, że takie prezenty po kilku tygodniach lądują w schroniskach czy co gorsze są gdzieś porzucane…

Inną grupą prezentów, których naszym zdaniem warto unikać są prezenty kosztowne oraz prezenty niebezpieczne. Jeśli chodzi o prezenty kosztowne to otrzymanie prezentu za kilka tysięcy złotych może być bardzo kłopotliwe. Rodzice takiego dziecka mogą czuć się niezręcznie, być może nie będzie ich stać na rewanż itd.

Z kolei prezenty niebezpieczne to wszelkiego rodzaju quady, motorki itd. W przypadku takich prezentów najlepiej pozostawić wybór rodzicom. Jeśli już bardzo chcemy kupić coś takiego to warto chociaż skonsultować się z rodzicami dziecka komunijnego. Rodzice po prostu mogą bać się o zdrowie swojej pociechy, tym bardziej, że jazda quadem czy motorkiem może skończyć się poważnym wypadkiem.

Podsumowanie

Jesteśmy przeciwni ustalaniu „sztywnych cenników” – kolejny raz podkreślimy, że każdy daje tyle na, ile go stać. Jesteśmy także przeciwni robieniu z Komunii Świętej wyścigów na to kto da więcej, czy kupi droższy prezent. Zachowajmy przy tym umiar i zdrowy rozsądek.

Zapraszamy do zapoznania się również z artykułem:

Jeśli macie jakieś sugestie, pytania lub coś do dodania to zapraszamy do komentowania na naszym blogu oraz na fanpage. Podzielcie się z nami swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi tego, ile dać na komunię?